Myślenice. Punkt pomocowy dla obywateli Ukrainy. Gmina uruchamia go pod nazwą „sklep za 0 zł”
Trafiają tu m.in. dary jakie mieszkańcy przekazują w ramach zbiórki „Solidarni z Ukrainą”. Punkt działa na terenie byłego sklepu „Społem” pod adresem Rynek 22. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:30 i jest skierowany dla obywateli Ukrainy oraz goszczących ich mieszkańców
Punkt pomocowy dla obywateli Ukrainy został otwarty w czwartek 10 marca w Myślenicach, pod adresem Rynek 22 (róg ul. Rynku i ul. Kościuszki). Będzie działał od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:30. Trafiły tu m.in. artykuły spożywcze, kosmetyczne, szkolne, chemia, ubrania, zabawki itp., które mieszkańcy przekazują w ramach zbiórki „Solidarni z Ukrainą”.
Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Gmina Myślenice wspólnie z Centrum Usług Społecznych otwiera „Sklep za 0 zł”, który ma na celu pomoc w przekazaniu najbardziej potrzebnych rzeczy pochodzących także ze zbiórki darów od mieszkańców, dla przybywających do Myślenic Ukraińców.
W „sklepie” uchodźcy z Ukrainy, ale także osoby, które przyjęły Ukraińców do swoich domów, będą mogły zgłaszać się po artykuły spożywcze, chemiczne i inną pomoc. To miejsce, gdzie mogą zgłaszać się również ci, którzy chcą nas wspierać i przekazać różne artykuły.
Zwracam się z apelem do właścicieli sklepów spożywczych i marketów; Jeżeli są też artykuły z krótka datą przydatności, a nadają się do spożycia, proszę aby ich nie wyrzucać, a przynieść tutaj, gdzie zostaną wykorzystane jako pomoc
– mówił podczas konferencji prasowej, na dzień przed otwarciem „sklepu”.
„Sklep” przeznaczony jest wyłącznie dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych musieli opuścić swój kraj. Korzystający z pomocy powinny okazać paszport i polski adres, pod którym przebywają. Natomiast Polacy goszczący uchodźców - dowód tożsamości, tak, aby sprawdzić, czy znajdują się w bazie CUS.
Przedstawiciele Centrum Usług Społecznych przypominają, aby mieszkańcy, którzy udzielili schronienia osobom przybyłym z Ukrainy uzupełnili formularz rejestracyjny.
- Sklep jest za zero złotych. Jak działa? Przychodzi rodzina lub mieszkaniec goszczący rodzinę ukraińską i otrzymują potrzebne artykuły, a wszystko jest odnotowywane, aby prowadzić ewidencję wydanych produktów. Na ten moment nie obowiązuje reglamentacja. Szczegóły dotyczące funkcjonowania sklepu zostaną wypracowane w najbliższych dniach – na nasze pytania odpowiadała Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor CUS w Myślenicach.
Kontakt z punktem odbywa się za pomocą telefonów (576-107-786 lub 574-555-277) lub pod adresem Myślenice, Rynek 20.
450 obywateli Ukrainy w gminie Myślenice
Wojna w Ukrainie trwa 15. dzień. Wojska rosyjskie nadal koncentrują się na próbach zajęcia Kijowa, Sum, Charkowa, Mariupola i Czernihowa. W środę 9 marca, liczba uchodźców wojennych, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską szacowano na 1,3 mln. osób.
Do gminy Myślenice jak dotąd trafiło ok. 450 uchodźców, z których ok. 350 znalazło schronienie w domach osób prywatnych. Blisko setka przebywa w miejscach zorganizowanego pobytu (hotelach, pensjonatach itp.).
Gmina Myślenice dysponuje na dziś ok. 200 wolnymi miejscami w remizach OSP. Spodziewane jest, że w najbliższych dniach uchodźców w Polsce, również w gminie Myślenice będzie przybywać.
- Oprócz tych miejsce mamy jeszcze dodatkowe 100 wolnych, które w każdym momencie możemy przeznaczyć na zakwaterowanie uchodźców. W naszych lokalach typu remizy OSP zabezpieczonych jest 80 miejsc. Do dyspozycji mamy też budynek "Sokoła", gdzie możemy przyjąć 30 osób. Oczywiście ta liczba może być podwojona. Musimy być przygotowani na każdą liczbę i kolejne miejsca - podkreśla burmistrz Szlachetka.
Około 160 obywateli Ukrainy przebywających na trenie gminy Myślenice stanowią dzieci. - Mogą trafiać do szkół, zapisy prowadzą wszyscy dyrektorzy na terenie całej gminy. Zostanie uruchomiony również oddział przedszkolny w miejscowości Zawada z możliwością dowozu dzieci do – mówi Małgorzata Aleksandrowicz.
Jak zapewnia; działają też placówki służby zdrowia, które udzielają potrzebnej pomocy medycznej zarówno w przychodniach jak i całodobowo. „Osoba, aby skorzystać z pomocy musi mieć przy sobie paszport, ewentualnie inne zaświadczenie również dowód ukraiński. Natomiast ważne jest to, aby wiedziała gdzie przebywa. Dbajmy o tym, aby napisać tym osobom pod jakim adresem przebywają” – apeluje dyrektor CUS.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.