Myślenice

Myślenice. Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o PESEL. Jak to zrobić?

Myślenice. Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o PESEL. Jak to zrobić?

Od środy 16 marca obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego uciekli przed wojną do Polski, będą mogli składać wnioski o nadanie numeru PESEL

 

Taką możliwość zapowiada UMiG Myślenice. Jak informuje magistrat; urzędnicy będą do dyspozycji uchodźców w specjalnych godzinach - od poniedziałku do czwartku 15:30-18:00 oraz w piątki 14:00-18:00.

Na urzędowych stronach zostały opublikowane karty wraz z wnioskiem dotyczące specjalnego trybu nadawania numeru PESEL na wniosek obywatela Ukrainy, bez konieczności wskazywania podstawy prawnej jego uzyskania. Decyzją burmistrza Jarosława Szlachetki obywatele Ukrainy na terenie urzędu będą mogli darmowo zrobić zdjęcie do dokumentu. Gmina zapewnia też pomoc przy wyrobieniu dokumentu oraz tłumacza.

Aby wyrobić dokument z numerem PESEL obywatel Ukrainy powinien zabrać ze sobą jeden z następujących dokumentów: paszport biometryczny lub zwykły, kartę Polaka, Inny dokument ze zdjęciem (także jeśli jest nieważny), natomiast małoletni akty urodzenia. „W przypadku braku jednego z wyżej wymienionych dokumentów, obywatel Ukrainy może złożyć oświadczenie do wniosku pod odpowiedzialnością karną” – informuje urząd.

Obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL mogą załatwić sprawę wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty: przez internet/strona Urzędu Miasta i Gminy Myślenice w prawym menu elektroniczna rezerwacja wizyt, przez stronę lub rejestracji telefonicznej pod numerem: 12 639 23 40.

Posiadanie numeru PESEL umożliwi uchodźcom skorzystanie m.in. z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, czy założenia firmy w Polsce. Jednocześnie można dzięki niemu uzyskać profil zaufany, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez Internet.

Każdy, kto przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi, kto zgłosi się (złoży wniosek) do dowolnego urzędu gminy.

Powiązane tematy

Puchar dla Orła
Fotofelieton 0

Puchar dla Orła

19 listopada, godz. 15:35. Puchar Polski na szczeblu okręgowym trafił w szpony zawodników Orła Myślenice. W finale piłkarze z Dolnego Przedmieścia spotkali s...

Komentarze (5)

 • 17 mar 2022

  Byłam wczoraj w Urzędzie.Z moja Panią z Irpienia. Spotkałyśmy się z bardzo dobrą, profesjonalną obsługą. Jest tam dwoje tłumaczy, małżeństwo z Żytomierza. Pomagają panie i panowie z UMiG.
  Jest też kącik dla dzieci. No i panowie ze Straży Miejskiej. Bardzo pomocni.

  11 9 Odpowiedz
 • 22 mar 2022

  Szalone czasy żeby obcy mieli lepiej niż obywatele...

  4 8 Odpowiedz
  • 22 mar 2022

   No faktycznie.... Bezczelni obcy, nawet wojnę sobie zafundowali, żeby mieć lepiej niż obywatele........

   4 1 Odpowiedz
   • 27 mar 2022

    Obywatelu, wiesz, że Twoi rodacy byli w 80 latach w tej samej sytuacji ? Wiem, że o tym nie uczono w szkołach. Tak więc pofolguj bracie.

    1 Odpowiedz
  • 23 mar 2022

   Zawsze możesz wynieść się stąd i spróbować wojennej tułaczki. Mimo wszystko nie życzę ci tego, innym - również.

   5 1 Odpowiedz

Zobacz więcej