Drogi

Głogoczów. Cztery kilometry Zakopianki do przebudowy. GDDKiA podpisała umowę na wykonanie dokumentacji

Głogoczów. Cztery kilometry Zakopianki do przebudowy. GDDKiA podpisała umowę na wykonanie dokumentacji
Fot. Piotr Jagniewski

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą Mosty Katowice, która za 3,34 mln zł opracuje dokumentację związaną z rozbudową 4 kilometrów Zakopianki w Głogoczowie

 

Umowa między GDDKiA a Mostami Katowice została podpisana 16 marca i od tego dnia liczy się termin wykonania zadania. Tym samym rozpoczynają się prace nad dokumentacją rozbudowy DK7 w Głogoczowie. Firma Mosty Katowice za 3,34 mln zł opracuje Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla rozbudowy 4-kilometrowego odcinka Zakopianki.

Jak informuje GDDKiA zadanie składa się z trzech etapów. Etapy I oraz II obejmują opracowanie STEŚ-R wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przygotowana zostanie również dokumentacja geologiczna, hydrogeologiczna, geofizyczna i program funkcjonalno-użytkowy.

Z kolei etap III przeznaczony jest na udzielanie odpowiedzi oferentom już na etapie procedury przetargowej na realizację inwestycji. 

Całość prac wykonawca będzie musiał zrealizować w ciągu 35 miesięcy, licząc od dnia podpisania umowy. Jeżeli dla inwestycji będzie wymagany raport oddziaływania na środowisko, ten czas może się wydłużyć do 41 miesięcy. 

Poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu

Głównym celem przebudowy 4 kilometrów DK7 w Głogoczowie, jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Generalna Dyrekcja chce to osiągnąć poprzez likwidację trzech kolizyjnych skrzyżowań. Planuje też usunięcie zjazdów i budowę dodatkowych jezdni, w celu zapewnienia obsługi terenów przyległych. „Dzięki temu ruch tranzytowy zostanie odseparowany od lokalnego, co ma poprawić przepustowość i bezpieczeństwo na Zakopiance”. Przeprowadzona będzie też korekta łuku i tym samym poprawiona zostanie geometria drogi. Powstaną dodatkowe pasy ruchu dla skręcających na skrzyżowaniach w prawo.

W ciągu ostatnich pięciu lat, ruch na DK7 pomiędzy Krakowem a Głogoczowem wzrósł o 29 proc. Na odcinku Kraków - Mogilany wynosi już średnio 57 473 pojazdów na dobę, a dalej do Głogoczowa liczba to 52 059. Od 2017 r. w tej miejscowości funkcjonują dwie kładki dla pieszych, jednak w opinii GDDKiA konieczna jest przebudowa skrzyżowań, uwzględniająca wzrost natężenia ruchu.

Powiązane tematy

Komentarze (13)

 • 21 mar 2022

  Nikt nie inwestuje w drogę, która ma być zastąpiona.
  Lubień -Rabka, pozostała taka jaka była.
  Po prostu, nowa S7, to wrzutka dla tych co przyjdą po PiS, albo temat równy z koleją Kraków -Myslenice, za kadencji PiS.
  Zwykle pierdoły, którymi można dymać część ludzi.
  A grono tych do dymania dziwnie nie ubywa. Za komuny społeczeństwa nie dało się tak dymać, jego przenikliwość była o wiele wyższa.

  15 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 mar 2022

  Super! Tylko mam pytanie: planowany będzie jakiś bezkolizyjny węzeł w Głogoczowie pod kładką (tam, gdzie zginęła motocyklistka) oraz na przejeździe do Bęczarki? Bo gdy przerobią Jawornik i Krzyszkowice, to tam nie będzie już realne przeciąć zakopianke w newralgicznych godzinach....

  14 1 Odpowiedz
 • 21 mar 2022

  One jest cała do przebudowy a nie te 4km ??

  12 1 Odpowiedz
 • 21 mar 2022

  Glogoczow to ciagle przerabiaja, poprawiaja kladki buduja, a beczarka i krzyszkowice? -przejazdy do niczego zwlaszcza w Krzyszkowicach, i pasy na drodze po ktorej ciezko sie jedzie a co dopiero przechodzi... ludzie litosci no .. Glogoczow juz chyba dostal za duzo w porownianiu do Beczarki i Krzyszkowic

  10 5 Odpowiedz
 • 21 mar 2022

  Jak ta przebudowa zakopianki, ma się do budowy nowej S7?
  Nowa S7 kiełbasa wyborcza?

  11 7 Odpowiedz

Zobacz więcej