Sport

Sezon rozpoczęty. Pierwsze marsze na orientacje należały do zawodników z Myślenic

Sezon rozpoczęty. Pierwsze marsze na orientacje należały do zawodników z Myślenic

W pierwszy weekend kwietnia członkowie myślenickiego Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu podwójnie zainaugurowali sezon - jako organizatorzy i zawodnicy

 

W sobotę 2 kwietnia uczestnicy zmierzyli się z trasami Marszu na Orientację, przygotowanymi przez Stowarzyszenie w chrzanowskim Lesie Kościelec. Wydarzenie było otwarte dla wszystkich, więc nie zabrakło tam również uczestników dotychczasowych edycji Myślenickiego Orienteeringu.

Myśleniczanie pojawili się na trasach o średnim poziomie trudności, gdzie rywalizowali z uczestnikami z województw małopolskiego i śląskiego. Był to trening przed nadchodzącą 64. edycją Krakowskiej Imprezy na Orientację, która odbędzie się w Skotnikach w czwartek 21 kwietnia.

Sezon zawodów Orientacji Precyzyjnej zainaugurowały zawody u naszych południowych sąsiadów. W niedzielę 3 kwietnia zawodnicy z Czech, Polski i Słowacji zmierzyli się w etapach PreO (precyzyjnej) i TempO (czasowej) nad brzegami Młyńskiego Potoku w Ołomuńcu.

W pierwszym z nich całe podium zdobyli zawodnicy z naszego kraju, a zwycięzcą został Maciej Urbaniak - zawodnik i wiceprezes myślenickiego Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu. Klub reprezentowali również Adam Stalka, Katarzyna Urbaniak, Hanna Kapołka i Marta Kapołka - w pierwszych dziesiątkach obydwu etapów nasi zawodnicy zameldowali się aż pięciokrotnie.

W ubiegły weekend odbyły się pierwsze w tym roku zawody rankingu światowego w Orientacji Precyzyjnej. Tym razem zawodników gościł u siebie słoweński klub OK Trzin. Rywalizacja została podzielona na dwa dni - w każdym z nich odbył się jeden etap PreO. Klasyfikacja generalna objęła łączne wyniki z obydwu startów.

Były wymagające ze względu na specyfikę terenu. Lasy w okolicach znanej Jaskini Postojnej słyną ze skomplikowanego ukształtowania terenu, licznych skałek oraz gęstych zarośli utrudniających orientację. Dodatkowo zawodnikom przyszło zmierzyć się z pogodą - pomimo słonecznego poranka ok 13:30 zostali zaskoczeni opadami gradu, które szybko przerodziły się w burzę śnieżną, znacznie ograniczając widoczności bardziej odległych punktów.

W zawodach wzięli udział czołowi zawodnicy z całego świata, w tym aktualna wiceliderka rankingu Finka Pinja Mäkinen. Myślenice reprezentowali Maciej Urbaniak, Katarzyna Urbaniak i Adam Gruca. Maciej po raz kolejny udowodnił swoją wysoką dyspozycję pewnie zajmując 3 miejsce.

Orientacja precyzyjna jest dyscypliną sportu, w której kluczowe znaczenie mają umiejętności nawigacji, czytania mapy i dokładnej interpretacji terenu. Zawodnicy rywalizują w jednej z dwóch kategorii - czasowej TempO lub precyzyjnej PreO. Każda z nich wymaga trochę innych umiejętności i strategii ale obydwie korzystają z map sportowych w międzynarodowym systemie ISOM.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej