Maciej Urbaniak drugi na Mistrzostwach Czech w Orientacji Precyzyjnej

Maciej Urbaniak z myślenickiego Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu zajął drugie miejsce podczas Mistrzostw Czech w Orientacji Precyzyjnej. Polskę reprezentował też na Mistrzostwach Świata

Początek wakacji to w tym roku intensywny okres w środowisku orienteeringowym. W lipcu odbyły się m.in. Mistrzostwa Czech oraz Mistrzostwa Świata w Orientacji Precyzyjnej, których gospodarzem również byli nasi południowi sąsiedzi.

Myślenickie Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu na pierwsze z wydarzeń wystawiło 6-osobową reprezentację, w której znalazło się 5 członków kadry narodowej (Maciej Urbaniak, Adam Stalka, Adam Gruca, Katarzyna Urbaniak, Marta Kapołka) oraz aspirująca do kadry Hanna Kapołka. Maciej Urbaniak wywalczył srebro, a pozostali uplasowali się na wysokich 6,7,8,12 i 19 miejscu.

W reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Orientacji Precyzyjnej nie mogło zabraknąć Macieja Urbaniaka, który na moment kwalifikacji był wiceliderem rankingu światowego w tej dyscyplinie. W tym roku miejscowością goszczącą zawodników z całego świata były czeskie Zákupy, położone w kraju libereckim.

W zawodach rywalizowali reprezentanci 22 krajów, w tym m.in. Stanów Zjednoczonych, Japonii czy Hong Kongu, w łącznej liczbie 161. Zmagania trwały 5 dni, podczas których startujący zmierzyli się w 3 dyscyplinach. Indywidualnych: PreO (łączna klasyfikacja z dwóch startów) i TempO (kwalifikacje i finały), oraz drużynowych: w 3-osobowych sztafetach (PreO+TempO).

Polskę reprezentował m.in Maciej Urbaniak, wielokrotny Mistrz Polski i wiceprezes myślenickiego Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu. Kadra Open liczyła łącznie 5 osób, wśród których znaleźli się: Maciej Urbaniak, Krystian Petersburski, Rafał Podziński, Jacek Wieszaczewski i Joanna Puternicka. W 4-osobowej kadrze Para wystąpili: Agata Ludwiczak, Daniel Szulc, Zbigniew Bąk i Jan Zdanowicz. Juniorki to siostry Beata i Marta Mazurkiewicz.

Zmagania rozpoczęły się od konkurencji PreO, w której zawodnicy musieli rozwiązać kilkadziesiąt zadań terenowych. Złoto wywalczył Norweg Arno Gronhovd, dotychczas nieklasyfikowany w rankingu światowym, co wywołało spore zaskoczenie wśród weteranów zawodów. Srebro powędrowało do Niemiec, których reprezentant Bjarne Friedrichs zanotował niewielką tylko przewagę nad zdobywcą trzeciego miejsca, Michelem Cera pochodzącym z Włoch. Nasi reprezentanci zajęli 9, 28, 30 i 39 miejsce.

W kolejnym dniu na start wyruszyły sztafety, mierząc się zarówno ze stacjami PreO jak i TempO. Najmocniejsze okazały się sztafety Niemiec, Włoch oraz Czech. Nasz zespół zajął 9. pozycję, ustępując przede wszystkim mocnym zespołom skandynawskim.

Następnie odbyły się kwalifikacje w konkurencji TempO, podczas której najlepsi zawodnicy pokonują 5-zadaniowe stacje w kilkanaście sekund. 36 z nich, w tym 3 Polaków, weszło do finału. Tą część zdominowali Czesi, zajmując aż 4 miejsca w pierwszej szóstce, w tym dwa medalowe (złoto i brąz). Maciej i Krystian ostatecznie uplasowali się na 21 i 22 miejscu.

"Chodzą po lesie i szukają lampionów. Na podstawie przygotowanych map i na określonych zasadach. Maciej i Katarzyna Urbaniak z Myślenic są czołowymi zawodnikami orienteeringu w Polsce, a swoją pasją starają się zarazić mieszkańców naszego regionu" - o prekursorach tej dyscypliny sportu w powiecie myślenickim pisaliśmy w jednym z papierowych wydań magazynu MiastoInfo