Pomagamy

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Na terenie gminy Myślenice na dzień 25 kwietnia przebywało 1216 uchodźców, z których 970 gościło u 545 rodzin, a pozostałe 246 osób stacjonowało w punktach zbiorowego zakwaterowania

 

Od 24 lutego trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Wojska Putina zaczęły atak od północy, wschodu i południa. Szybki marsz zatrzymał zdecydowany opór Ukraińców. Rosjanom nie udało się okrążyć Kijowa ani Charkowa, próbują wziąć głodem Mariupol, zdobyli kilka miast, jednak napotykają tam opór ludności cywilnej.

Jak podaje ONZ, od wybuchu wojny terytorium Ukrainy opuściło 6 mln osób, a granicę polsko-ukraińską przekroczyło już prawie 3,34 mln uchodźców z tego kraju – głównie kobiety i dzieci – podaje straż graniczna. Na terenie gminy Myślenice na dzień 25 kwietnia przebywało 1216 uchodźców, z których 970 gościło u 545 rodzin, a pozostałe 246 osób stacjonowało w punktach zbiorowego zakwaterowania (remizy OSP, pensjonaty, hotele). Cały czas na Ukrainę wysyłane są kolejne partie pomocy humanitarnej, przekazywanej przez mieszkańców całego powiatu.

Na co dzień uchodźcy korzystają też ze „Sklepu za 0 zł”, który znajduje się w myślenickim Rynku. Prowadzony przez Centrum Usług Społecznych i napędzany siłą wolontariuszy, oferuje dary jakie przekazują mieszkańcy w ramach zbiórki „Solidarni z Ukrainą”. Początkowo punkt działał od pn. do pt., ale obecnie jego aktywność została ograniczona do trzech dni, tj. pn., wt. i pt. Jak udało nam się ustalić, będzie działać najprawdopodobniej do 30 czerwca.

Do tej pory Ukraińcy w gminie Myślenice złożyli 545 wniosków (jednorazowe wsparcie 300 zł) na łączną kwotę 291 tys. zł. Sytuację uchodźców oraz formy pomocy na bieżąco śledzimy na miasto-info.pl.

Artykuł swoją premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Komentarze

Zobacz więcej