Lifestyle

Jak chronić się przed komarami i kleszczami?

Jak chronić się przed komarami i kleszczami?

Wiosna i lato to czas, kiedy chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Słońce i wyższe temperatury zachęcają do spacerów po lesie, łąkach i parkach. Działkowicze długi dni spędzają na działkach, dzieci bawią się na placach zabaw. Niestety, ciepłe dni lubią również komary i kleszcze. Co zrobić, aby uniknąć ukąszeń owadów? Jakie środki warto zastosować?

Jak nie dać się komarom i kleszczom?

Latające nad głową komary czy czyhające w krzakach kleszcze potrafią popsuć przyjemny spacer, czy grill na działce. Czy jedynym sposobem uniknięcia ukąszeń, jest rezygnacja z przyjemności? Na szczęście nie. Można zastosować metody domowe lub kupić gotowe preparaty, pozwalające bezpiecznie spędzić czas na łonie natury. Na rynku są różnego rodzaju środki, które skutecznie chronią przed komarami i kleszczami. W zależności od swoich preferencji można wybrać preparaty w formie sprayu, aerozolu, balsamów czy plastrów odstraszających kleszcze oraz komary. Środki zawierają substancje, które zniechęca owady do wbijania się w skórę. Wybierając się na działkę, nad jezioro czy do lasu warto kupić sprawdzony spray na komary i cieszyć się z obcowania z przyrodą. 

Domowe sposoby na komary i kleszcze

Aby wzmocnić działanie preparatów kupionych w sklepach i aptekach, warto zastosować proste, domowe metody, odstraszające owady. Bardzo ważny jest odpowiedni strój. Ciało powinno być osłonięte, dlatego koszulki i krótkie spodenki lepiej zostawić na inne okazje. Do lasu należy założyć koszulkę z długim rękawem, spodnie ze ścigaczami, a także czapkę z daszkiem. Warto wybierać jasne ubrania, ponieważ na takich łatwiej będzie zauważyć wędrujące kleszcze. Owady lubią owocowo-kwiatowe aromaty, dlatego lepiej zrezygnować z perfum, a zastąpić je olejkami, które odstraszają komary i kleszcze. Owady nie m.in. olejku eukaliptusowego, bazyliowego, goździkowego, olejku z trawy cytrynowej. Po przyjściu ze spaceru należy wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć ciało. W przypadku, gdy okaże się, że na skórze jest kleszcze, należy go delikatnie usunąć, a miejsce ugryzienia obserwować. W przypadku pojawienia się rumienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ślady po komarach nie są zazwyczaj groźne, ale bywają dokuczliwe. Aby zmniejszyć swędzenie i pieczenie, można ochłodzić miejsce po ukąszeniu oraz zastosować preparaty o działaniu łagodzącym.

Walka z owadami nie jest łatwa, ale dzięki dostępnym środkom, można ją wygrać. Ważne, aby stosować różne metody, a gotowe preparaty stosować zgodnie z zaleceniami producenta, z odpowiednią częstotliwością. 

Zobacz więcej

Jak zaaranżować ekskluzywny taras?
Lifestyle 0

Jak zaaranżować ekskluzywny taras?

Ekskluzywne meble ogrodowe muszą wyglądać zjawiskowo. Jeżeli marzysz o wyjątkowym miejscu przed Twoim domem, powinieneś wybrać wyposażenie z górnej półki. Co...