Technologia

Dlaczego fotowoltaika nadal się opłaca? Sprawdzamy

Dlaczego fotowoltaika nadal się opłaca? Sprawdzamy

Zmiana w sposobie rozliczania prosumentów, która weszła w życie w kwietniu 2022 roku wywołała falę dyskusji na temat dalszej opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Z dotychczasowego systemu opustów mogą korzystać już tylko osoby, które zdecydowały się na zakup i montaż paneli solarnych przed zmianą. Czy w świetle nowych przepisów, fotowoltaika nadal się opłaca? Sprawdźmy to!

Fotowoltaika dla domu 2022 – czy warto?

Zmiany w sposobie rozliczania prosumentów dotyczą nadwyżek energii, która jest wytwarzana przez daną instalację. Oznacza to, że produkowany i na bieżąco zużywany prąd w całym domu nadal nic nie kosztuje. Niewykorzystane nadwyżki energii są sprzedawane do sieci w cenie hurtowej, po czym prosument może odkupić je w wyższej cenie detalicznej. Nadwyżki te zazwyczaj stanowią niewielki procent całego wyprodukowanego prądu. 

Podsumowując, prawdą jest, że opłacalność fotowoltaiki po wprowadzonych zmianach jest mniejsza, jednakże różnica nie jest znacząca. Zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych, w których prąd użytkowany jest głównie w ciągu dnia, a w godzinach nocnych jego zużycie jest minimalne. Fotowoltaika nadal pozostaje zdecydowanie oszczędniejszym rozwiązaniem, niż  pobieranie prądu z sieci. Szczególnie w obliczu cyklicznie rosnących taryf za energię elektryczną.

Tania energia w domu

Aby optymalnie wykorzystać wytwarzaną energię elektryczną, na etapie projektowania instalacji należy dokładnie obliczyć potrzeby gospodarstwa domowego i na ich podstawie dobrać moc fotowoltaiki. Wyprodukowaną energię można użyć nie tylko do zasilania podstawowego, codziennie użytkowanego sprzętu domowego, ale również do klimatyzacji, która będzie chłodziła w upalne dni i zapewni ciepło podczas chłodnych wieczorów.

Chcesz zamontować panele fotowoltaiczne w swoim domu, ale wahasz się z uwagi na stosunkowo wysoki koszt całej inwestycji? Istnieją różne formy dofinansowania, które zapewniają częściową refundację poniesionych wydatków za zakup oraz montaż paneli słonecznych. W zależności od mocy oraz przeznaczenia instalacji PV, można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w kwocie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Na największą pomoc mogą liczyć rolnicy, dla których przewidziane są dotacje do instalacji fotowoltaicznych o mocy nawet 50 kW.

Fotowoltaika – krok ku lepszej przyszłości

Reasumując, pomimo sporych zmian w przepisach, fotowoltaika nadal pozostaje pewnym sposobem na zaoszczędzenie na domowych rachunkach. Bardzo ważne jest, aby optymalnie dopasować moc instalacji do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Inwestycja w fotowoltaikę o większej mocy, niż jest potrzebna, stanowi zbędny wydatek i wydłuża czas zwrotu poniesionych kosztów. W wyborze instalacji o odpowiedniej mocy pomoże specjalista z dobrej firmy zajmującej się branżą OZE. Zaufaną firmą w tej kategorii jest House Solutions, który zapewnia kompleksową obsługę w zakresie doradztwa, projektowania oraz montażu instalacji fotowoltaicznych. Właściwe dopasowanie instalacji PV do indywidualnych potrzeb to gwarancja najlepszej opłacalności i szybszego zwrotu inwestycji!

Zobacz więcej

Ile zapłacimy za prąd w 2023?
Technologia 0

Ile zapłacimy za prąd w 2023?

Zamrożone ceny do 2000 kWh, olbrzymie wzrosty cen energii sięgające nawet kilkuset procent, zmiany w rozliczaniu energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, są...