Lifestyle

Jaka jest różnica między damskimi a męskimi butami do biegania?

Jaka jest różnica między damskimi a męskimi butami do biegania?

Czy damskie buty do biegania różnią się od męskich, czy to tylko wymysł sprytnych marketingowców? Zaraz się o tym przekonamy. Przy okazji obalimy każdy mit, przedstawiając rzeczowe fakty naukowe.

  • Różnica między damskim, a męskim obuwiem sportowym jest spora - prawda, czy fałsz?

  • Sportowe obuwie dostosowane do stóp i elastycznego ciała kobiet.

  • Bieganie staje się coraz bardziej popularne wśród kobiet, co dostrzegli producenci.

  • Różnice między damskim, a męskim obuwiem do biegania.

  • Zastanów się, na jakiej powierzchni zamierzasz najczęściej biegać.

  • Różnica między damskim, a męskim obuwiem sportowym jest spora - prawda, czy fałsz?

Stopy kobiet są generalnie mniejsze od stóp mężczyzn, ale nie ma w tym nic odkrywczego, bo to dobrze znany wszystkim fakt. Ale jeśli myślisz, że to jedyna różnica między damskim a męskim obuwiem do biegania to jesteś w błędzie. Ponieważ nie tylko objętość jest inna, ale również elastyczne nacięcia (wgłębienia w podeszwie środkowej i podeszwie zewnętrznej) są często głębsze, co ułatwia stopie prawidłowe ułożenie i dopasowanie do obuwia. Ponadto kobiety mające taki sam rozmiar buta, są zwykle lżejsze od mężczyzn, dlatego modele butów dla kobiet wykorzystują bardziej miękkie wspierające stopę elementy niż modele butów do biegania dla mężczyzn (możesz to sprawdzić na stronie https://adrenaline.pl/pol_m_Mezczyzni_Buty_Kategoria_Do-biegania-11785.html).

Sportowe obuwie dostosowane do stóp i elastycznego ciała kobiet

Damskie buty do biegania są dostosowane specjalnie do potrzeb i elastycznego ciała kobiet (więc w wielu przypadkach są bardzo przydatne). Branża oczywiście to dostrzegła i oferuje szeroką gamę butów do biegania dla kobiet, które zasadniczo nie różnią się już tylko kolorem, ale też i zastosowaną technologią amortyzacji.

Bieganie staje się coraz bardziej popularne wśród kobiet, co dostrzegli producenci

Bieganie i jogging są obecnie znacznie bardziej popularne wśród kobiet poniżej 30 roku życia niż wśród mężczyzn w tym samym wieku. Trend, który pojawił się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, będzie się nasilał w nadchodzących latach. Czy jest to spowodowane ogólnie zdrowszym stylem życia przez kobiety, czy też dlatego, że mężczyźni (co widać po prezentowanym w sklepach obuwiu - https://adrenaline.pl/pol_m_Mezczyzni_Buty_adidas-11806.html) jako całość mają tendencję do trenowania siłowego? Faktem jest, że w kwestii biegania kobiece stopy są wciąż badane pod względem naukowym, a wszyscy ważni i popularni producenci już dziś oferują szeroką gamą damskich butów do biegania.

Różnice między damskim, a męskim obuwiem do biegania

Każda stopa jest inna. Niezależnie od tego, czy chodzi o kobiety, czy mężczyzn, nie ma jednolitego wzoru stóp (więcej na ten temat dowiesz się ze strony http://www.transferbydgoszcz.pl/). Niemniej jednak wymagania dotyczące butów do biegania dla kobiet są częściowo inne niż dla mężczyzn. Oto trzy przykłady.

  • Pozycja stopy: Kobiety mają przeciętnie szerszą miednicę niż mężczyźni, co zmienia kąt nachylenia kończyn dolnych. Dlatego wiele biegaczek ma tendencję do przybierania „pozycji kolana” podczas biegu. Skutkuje to większym kątem „Q-Angle”, któremu przeciwdziałają ortopedyczne właściwości damskiego buta do biegania.

  • Waga: Nawet jeśli są tego samego wzrostu, kobiety ważą średnio o 15% mniej niż mężczyźni. Bardziej miękkie elementy nośne zapewniają tutaj odpowiednią kompensację.

  • Elastyczność: Kobiety są bardziej elastyczne i mają nieco inne zachowanie toczenia w porównaniu do męskiej stopy. Między innymi dostosowana konstrukcja podeszwy środkowej i elastyczne rowki zapewniają zdrowe bieganie, nawet na długich dystansach.

Zastanów się, na jakiej powierzchni zamierzasz najczęściej biegać

Należy również wziąć pod uwagę prędkość biegu. Im szybciej biegasz, tym większe jest obciążenie dla butów i stóp. Początkujący biegacze - bez problemów z wagą - powinni przed zakupem butów zastanowić się, na jakiej nawierzchni będą najczęściej biegać. Jeśli mieszkasz w mieście, prawdopodobnie będziesz biegać po asfalcie lub żwirze. W przypadku mieszkańców wsi prawdopodobnie częściej będzie to nierówny teren gleby, lasy lub pola. Amortyzacja, podeszwa i materiał butów do biegania również powinny być zaprojektowane zgodnie z preferowaną powierzchnią

Komentarze

Zobacz więcej