Myślenice

Myślenice. Policjanci świętowali 103. lecie powołania formacji. Kiedy doczekają się nowej siedziby?

Myślenice. Policjanci świętowali 103. lecie powołania formacji. Kiedy doczekają się nowej siedziby?
Fot. KPP w Myślenicach

Obchody powiatowego święta policji, które odbyły się we wtorek 19 lipca na myślenickim Rynku, były nie tylko okazją do podziękowania funkcjonariuszom za ich całoroczną pracę, ale również do wręczenia odznak i awansów na wyższe stopnie. 

"Mam nadzieję, że do końca tego roku zrealizujemy umowę z biurem projektowym, które przygotowuje zmianę punktową planu zagospodarowania przestrzennego, tak aby na działkach zlokalizowanych przy ul. Sobieskiego, można było rozpocząć projektowanie nowej komendy powiatowej policji"

- podczas uroczystości mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

 

W uroczystości udział wziął nadinspektor Michał Ledzion Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, inspektor Maciej Kubiak - Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach, młodszy inspektor Albert Kogut - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach, jak również kierownictwo komendy, oraz policjanci i pracownicy jednostki oraz przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9 w Kościele św. Jakuba w Myślenicach. Tam chętni mogli wziąć udział w mszy odprawionej przez księdza kanonika Józefa Orawczaka i ks. proboszcze Zdzisława Balona. Dalsza część obchodów odbyła się na płycie Rynku. Apel rozpoczęło złożenie meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie nadinsp. Michałowi Ledzionowi przez dowódcę uroczystości podkomisarza Krzysztofa Łazarczyka. Kolejną częścią ceremonii było podniesienie flagi państwowej i odtworzenie hymnu RP. Następnie nadeszła najważniejsza chwila wręczenia wyznaczonym policjantom medali, odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie.

Podczas uroczystości głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i oświaty. W swoich przemówieniach doceniali trud policyjnej pracy, składali życzenia wszystkim policjantkom, policjantom, pracownikom jednostki, oraz gratulowali wyróżnionym i awansowanym.

Maciej Kubiak, komendant powiatowy Policji w Myślenicach: Cieszę się niezmiernie, że po dwóch latach przerwy możemy spotkać się z państwem, tak znamienitymi gośćmi na myślenickim Rynku, celebrując 103. rocznicę powołania policji państwowej.

Za nami bardzo trudny czas. Ponad 2 lata podczas których jako formacja realizowaliśmy zadania, z którymi spotykaliśmy się niejednokrotnie po raz pierwszy. Najpierw trudny okres pandemii, potem kryzys i prowokacje na granicy z Białorusią, a już od lutego tego roku po zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę, kolejne zadania na granicy i pomoc uciekającym przed wojną uchodźcom. Tam również byli policjanci komendy powiatowej policji w Myślenicach, a to wszystko obok naszych codziennych, ustawowych zadań.

Nie wiemy, co przyniesie jutro, ale jestem pewien, że z waszym zaangażowaniem i profesjonalizmem, który prezentujecie w waszej codziennej służbie, waszą empatią i właściwym podejściem oczekującego naszej pomocy człowieka, poradzimy sobie z każdym, stawianym przed nami wyzwaniem.

Dziękuje wam za was codzienny trud. Nieprzerwanie czujcie satysfakcje z tego co wspólnie robimy, a dzisiejsze święto niech pozwoli wam poczuć dumę z munduru, kory nosimy i da siłę na przyszłość. Najlepsze życzenia kieruję też do pracowników cywilnych policji, zatrudnionych w naszej komendzie. Każdego dnia wspomagacie nas swoją pracą, wpływając wymiernie na sprawność i skuteczność policyjnych działań, szczególnie gdy w tym roku obchodzony jest jubileusz stulecia służby cywilnej.

Uroczystości zakończyły się odprowadzeniem sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach i złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystego apelu.

 

Nowa komenda przy ul. Sobieskiego

W swoim przemówieniu burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) wspomniał m.in. o planach budowy nowej komendy w Myślenicach. Według listu intencyjnego jaki politycy z regionu podpisali w lutym tego roku ,ta miałaby powstać przy ul. Sobieskiego, w okolicy dzisiejszej placówki Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.   

Jak pisaliśmy w lutym; docelowo inwestycję budowy nowej komendy będzie finansować i realizować Komenda Główna Policji. Według wstępnych i nieoficjalnych szacunków może kosztować ok. 30–40 mln zł, jednak ciężko podać ostateczną kwotę, bowiem termin jej oddania to kwestia kilku najbliższych lat, a podczas konferencji prasowej nie podano daty zakończenia inwestycji.   

- Jako gmina Myślenice tylko w tym roku przeznaczyliśmy prawie 400 tys. zł na zakup nieruchomości, która wejdzie w zasób mienia pod budowę nowej komendy powiatowej policji. Mam nadzieję, że do końca tego roku zrealizujemy umowę z biurem projektowym, które przygotowuje również zmianę punktową planu zagospodarowania przestrzennego, tak aby na działkach zlokalizowanych przy ul. Sobieskiego, można było rozpocząć projektowanie nowej komendy powiatowej policji

- podczas uroczystości na Rynku mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Awansowani policjanci: Oficerowie: nadkom. Ryszard Jaśkowiec; Aspiranci: asp. sztab. Jacek Trojan, asp. Ewa Nalepa, mł. asp. Jan Barteczko, mł. asp. Krystian Biela, mł. asp. Katarzyna Dudzik, mł. asp. Dawid Klakla, mł. asp. Michał Kraus, mł. asp. Jerzy Łapa, mł. asp. Artur Łętocha, mł. asp. Łukasz Mirek, mł. asp. Marcin Mrozicki, mł. asp. Paulina Profic, mł. asp. Marcin Prokocki, mł. asp. Bartosz Święchowicz, mł. asp. Magdalena Wiśnios; Podoficerowe: sierż. sztab. Bartłomiej Guśpiel, sierż. sztab. Mariola Krupa, sierż. sztab. Mariusz Murzański, sierż. sztab. Mateusz Stefanik, st. sierż. Jan Fijoł, st. sierż. Paweł Fraczek, st. sierż. Krystian Moląg, st. sierż. Andrzej Spyrka, st. sierż. Barbara Wróbel, sierż. Tomasz Trzop.

Medale okolicznościowe 30-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów otrzymali: inspektor Maciej Kubiak, komendant powiatowy Policji w Myślenicach; młodszy inspektor Albert Kogut, I zastępca komendanta powiatowego Policji w Myślenicach; Tomasz Suś, burmistrz gminy i miasta Dobczyce; Maria Dragosz, specjalista Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach.

Srebrny medal krzyża zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa małopolskiego otrzymał: Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta i gminy Myślenice.

Brązowy medal krzyża zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa małopolskiego otrzymał: Władysław Kurowski, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

W trakcie obchodów święta policji na Rynku swoje stoiska wystawiło Nadleśnictwo Myślenice, Małopolskie Wojska Obrony Terytorialnej, OSP Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Myślenice, OSP Górne Przedmieście z Myślenic, Straż Graniczna z Zakopanego oraz Komenda Powiatowa Policji z Myślenic. Na odwiedzających czekał najnowszy sprzęt jakim posługują się służby mundurowe, wozy bojowe, quady, motocykle, radiowozy policyjne, ciekawostki na temat prac służb oraz rozmaite gadżety.

 

Powiązane tematy

Komentarze (17)

Zobacz więcej

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje
Lifestyle 0

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje

Styl boho na balkonie to nie tylko popularna estetyka, ale także sposób na stworzenie przytulnej i relaksującej przestrzeni na świeżym powietrzu. W tym artyku...