Edukacja

Myślenice. Szkoła na Górnym Przedmieściu doczeka się przebudowy? Podpisali umowę na wykonanie projektu

Myślenice. Szkoła na Górnym Przedmieściu doczeka się przebudowy? Podpisali umowę na wykonanie projektu
Fot. Piotr Jagniewski

Z przodu, od strony ul. 3-go maja przeszklona klatka schodowa z windą, a z tyłu dobudowana część budynku w której znajdą się sale dydaktyczne. Tak w skrócie można opisać koncepcję rozbudowy Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach

 

Umowę na wykonanie dokumentacji projektowej, podczas dzisiejszej konferencji prasowej podpisał dyrektor szkoły Jerzy Cachel wraz z Wiktorem Kielanem - reprezentującym pracownię architektoniczną Arch-Logica.

Projekt przebudowy i rozbudowy budynku zakłada ingerencję w konstrukcję obiektu, przez co zostanie zapewniony swobodny dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Główne wejście do budynku nadal będzie znajdować się od strony północnej, gdzie zostanie zaprojektowany nowy pion komunikacyjny z klatką schodową i windą.

Z kolei od strony południowej, a więc z tyłu zostanie zaprojektowany ryzalit powiększający istniejący budynek na wszystkich kondygnacjach łącznie z kondygnacją piwniczną.

Ma to pozwolić na powiększenie kotłowni oraz dwóch szatni. Na parterze przewidziane jest pomieszczenie dla wicedyrektora szkoły oraz pomieszczenie księgowości. Na piętrze w dwóch zaprojektowanych pomieszczeniach przewiduje się pokój nauczycielski oraz salę dydaktyczną. Na ostatnim piętrze przewidziano dwie sale dydaktyczne. Wnętrze istniejącego budynku zostanie również dostosowane do obowiązujących przepisów.

Wiktor Kielan, Arch-Logica: Przeanalizowałem możliwość zaaranżowania klatki schodowej wraz z windą po stronie, gdzie znajduje się główne wejście do budynku, czyli od ul. 3-go Maja. Okazało się, że mimo niewielkiej przestrzeni, jesteśmy w stanie ją tam zmieścić. Dzięki temu mamy nową klatkę schodową, nowy kanał komunikacyjny ze schodami i szybem windowym spełniające wymogi.

To część widoczna od strony ulicy, mam nadzieję, że zgodzimy się na trochę przeszkleń ze względu na reprezentacyjny charakter tego obiektu. Ponieważ zostało trochę miejsca z tyłu, udało się tam wygospodarować przestrzeń na ryzalit tego budynku na dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne.

Krótko mówiąc od strony ul. 3-maja mamy nowoczesny pion komunikacyjny spełniający wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem, czyli winda, klatka schodowa, a od strony południowej, gdzie znajduje się sala gimnastyczna i nowy budynek powstanie ryzalit z dodatkowymi pomieszczeniami edukacyjnymi. Ważnym aspektem dla działania szkoły jest to, że rozbudowę można prowadzić bez konieczności przerywania zajęć.

Koszt wykonania dokumentacji projektowej wyniesie ok. 100 tysięcy zł. Z kolej całość wykonanej inwestycji przebudowy i rozbudowy budynku szacowany jest na około 3,5 mln zł.

Kiedy może ruszyć budowa i jak długo potrwa? - Trudno podać termin, docelowo chcielibyśmy aby najpóźniej inwestycja powstała do dwóch lat – mówił starosta Józef Tomal (FZM).

Dyrektor placówki podkreślał, że szkoła nieustannie się rozwija, a w ostatnich latach dzięki starostwu, które jest organem prowadzącym placówkę oddano do użytku halę sportową (2010 rok) i nowy budynek informatyczny (2019 rok).

- Chcemy się rozwijać w kierunkach informatycznych i okołoinformatycznych. Mamy świeży kierunek technik-programista, który cieszy się dużą popularnością, ale również pomysły na kolejne o czym będziemy informować. Z kolei dzisiaj wykonujemy kolejny krok, czyli podpisanie porozumienia na projekt rozbudowy tego budynku – mówił Jerzy Cachel.

Powiązane tematy

Komentarze (13)

 • 22 lip 2022

  Poki szkola nie zacznie podejmowac jakichkolwiek partnerstw z wiekszymi firmami informatycznymi to zadna zmiana budynku nie pomoze. Z 90% uczniów która tam idzie nie konczy w zawodzie informatyka, bo poza uruchomieniem gry po tych kilku latach szkoly nadal nie maja pojecia o informatyce

  38 6 Odpowiedz
 • 22 lip 2022

  moze warto sie zapytać podatników a nie decydować za nasze ile przytulicie do kieszeni ??????

  26 7 Odpowiedz
 • mirek@ 22 lip 2022

  Z tego co zrozumiałem to maja 100 k na projekt ale nie maja już tych milionów na budowę ? Czyli kolejna koncepcja w mieście ???

  21 7 Odpowiedz
 • 22 lip 2022

  Na Górnym mama Księdza Adama nie balona :D projekt goni projekt tylko efektów brak :)

  21 7 Odpowiedz
 • mknp@o2.pl 22 lip 2022

  Technik programista? Kierunek według mnie bez sensu, z doświadczenia wiem, że technik informatyk ma sens dla osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z informatyką, ale nie są jeszcze przekonani z czym konkretnie, natomiast jeśli ktoś na tym etapie już wie, że chce być programistą, to szkoda czasu na takie technikum, wtedy liceum o profilu matematycznym czy matematyczno-informatycznym i po tym praca/staż + studia.

  Szkoda tracić rok jak już wiesz co chcesz robić i to w zawodzie gdzie najlepiej zaczynać zdobywać doświadczenie jak najwcześniej.
  Poza tym żeby przerobić z uczniami przedmioty z podstaw programowania, które powinny być już w pierwszej klasie, należałoby przerobić chociaż podstawy analizy matematycznej, algebry liniowej i geometrii analitycznej, a to jest materiał ponad podstawę programową szkoły średniej i nie przerobią tego przed matematyką z zakresu szkoły średniej. Więc jedyne co takie technikum programistyczne może ucznia nauczyć, to nauka obsługi narzędzia jakim jest jakiś język programowania, ale bez faktycznej umiejętności programowania. A trzeba wiedzieć, że opanowanie języka programowania dla osoby, która zna podstawy programowania, to kwestia może 3 miesięcy, nauka języka przed podstawami mija się z celem.

  19 8 Odpowiedz

Zobacz więcej