Lifestyle

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka – podpowiadamy

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka – podpowiadamy

Każde dziecko zasługuje na miłość, szczęście oraz wsparcie w rozwoju. Jako rodzic pragnący wszystkiego, co najlepsze dla potomka, pragniesz stworzyć wokół niego przestrzeń funkcjonalną, piękną i inspirującą, aby mógł czuć się w niej bezpiecznie oraz komfortowo.

Nie wszyscy jednak są posiadaczami olbrzymich metraży, by móc zaaranżować przestronny pokój dla dziecka, w którym znajdzie się wszystko, czego potrzebuje. Nie poddawaj się jednak. Wiemy, jak urządzić małe, lecz ładne i funkcjonalne wnętrze.

Optyka, czyli szczypta magii

Niewielkie wnętrza uwielbiają jasne kolory, które skutecznie optycznie powiększają przestrzeń, dodają jej lekkości i świeżości. W sytuacji, gdy masz do dyspozycji skromny metraż, dobrym sposobem jest pomalowanie ścian na biało, perłowo, écru czy szaro. Nie musisz jednak ograniczać się do monochromatycznych powierzchni. Zainspiruj się zainteresowaniami i pasją swojego malucha. W pokoju dziecięcym zaaranżuj jedną ścianę w fantazyjne wzory, gwiazdki, cyferki, bajkowe postacie lub kropki. Zwróć uwagę, że pionowe pasy sprawią, że wnętrze wyda się wyższe, a kreski poziome optycznie poszerzą przestrzeń.

Oświetlenie

Ciepłe barwy dają odczucie przytulności i bezpieczeństwa, za to chłodne błękity dodają efektu głębi. Puchate poduszki, miękki dywanik, maskotki oraz bawełniane ozdoby wizualnie ocieplą odbiór dziecięcej krainy. Klimatyczne oświetlenie, najlepiej wieloźródłowe, o odpowiedniej temperaturze barwowej (2700–3200 K) sprawi, że nawet niewielki pokój wizualnie wyda się większy, ciekawszy i bardziej atrakcyjny. Pamiętaj, że oświetlenie należy starannie dopasować do wieku malucha. Niemowlę potrzebuje zupełnie innego światła niż przedszkolak czy nastolatek.

Umeblowanie

Najistotniejszą kwestią w małym pokoju jest rozdzielenie strefy nauki, wypoczynku i zabawy. Biurko powinno stać nieopodal okna. To jest oczywiste. Gdzie zatem ustawić łóżko? Wobec ograniczonej przestrzeni warto wybrać mebel wielofunkcyjny z wbudowanymi schowkami lub regałami albo zdecydować się na atrakcyjną konstrukcję łóżka na antresoli. Dzięki temu zyska się dodatkową przestrzeń do odrabiania lekcji lub zabawy. W przypadku bardzo małych pomieszczeń można też rozważyć zakup łóżka rozkładanego. Do kameralnej przestrzeni zaplanuj niewielkie, ale pojemne meble. Doskonale swoje zadanie wypełnią wysokie i wąskie regały, komody oraz szufladowniki najlepiej wykonane na wymiar. Z ich pomocą optymalnie wykorzystasz dostępny metraż. Inspirującą aranżację do małego pokoju dziecięcego musi cechować wielofunkcyjność. Zwróć uwagę na ciekawe i praktyczne rozwiązania jak pufy ze schowkiem, rozkładane fotele, wiszące półki, pojemne skrzynie, zestawy koszyków i organizerów.

Trochę praktycznych porad

Największym wyzwaniem w małym pokoju dziecięcym jest utrzymanie porządku. Maluchy uwielbiają gromadzić skarby od najdrobniejszych kamyczków, po wielkogabarytowe misie, pojazdy i konstrukcje. Dobrym pomysłem na to, jak zaaranżować malutki pokoik dziecięcy, będzie zamówienie pojemnej szafy na wymiar, gdzie znajdzie się miejsce na ubrania, ale także wielkie zabawki. Na małej przestrzeni warto pochować większość rzeczy, by nie potęgować wrażenia bałaganu i chaosu. Najważniejsze jest to, aby wszystko miało swoje z góry ustalone miejsce.

Każde wnętrze, nawet najmniejsze, posiada swój urok. Odpowiednio przemyślana strategia, szczypta fantazji oraz kreatywności pozwoli stworzyć pokoik jedyny w swoim rodzaju. Pamiętaj w twórczym pędzie o personalizacji oraz dopasowaniu wnętrza do zainteresowań, osobowości i potrzeb dziecka, by pokochało własne cztery kąty od pierwszego wejrzenia.

Po więcej użytecznych porad dotyczących urządzania małych pokoików dziecięcych, gotowych aranżacji oraz fotografii zapraszamy na stronę AboutDecor, gdzie prawdziwi specjaliści udowadniają, że małe jest piękne.

Zobacz więcej