Kultura

„Lecimy do stanów!” Muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Myślenic zagrają w Nowym Jorku

„Lecimy do stanów!” Muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Myślenic zagrają w Nowym Jorku

Zespół muzyków z Myślenic 2 października poprowadzi 85. Paradę Generała Pułaskiego na Manhattanie w Nowym Jorku

 

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice niejednokrotnie brała udział w wydarzeniach w kraju i za granicą, prezentując dorobek artystyczny i reprezentując Polskę podczas wielu festiwali. Dotychczas występowali m.in.: we Francji, Włoszech, Rumunii, Węgrzech, Bułgarii, Chorwacji i Hiszpanii. Tym razem czeka ich wyjazd do Nowego Jorku.

- To dla nas ogromne wyróżnienie, że właśnie nasza orkiestra będzie reprezentowała Polskę na tym wydarzeniu. Nie ukrywam, że jest to również spełnienie marzeń naszych muzyków. Dwa lata temu orkiestra obchodziła swoje 100 lecie, przez pandemię Covid-19 nasze obchody zostały mocno zredukowane. Pomyślałem wtedy, że nasza orkiestra zasługuje na coś wyjątkowego. Idealna okazja nadarzyła się po uzyskaniu zaproszenia od Polonii Amerykańskiej i Komitetu Organizacyjnego Parady. Rozpoczynamy wielkie przygotowania do podróży do USA - podkreśla Artur Góralik Prezes ORMiG Myślenice.

W tym roku zespół poprowadzi 85. Paradę Generała Pułaskiego na Manhattanie w Nowym Jorku. Ta odbywa się od 1937 roku i jest jedną z najstarszych parad etnicznych odbywających się w Ameryce.

Biorą w niej udział tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia m.in. z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i okolic, którzy z dumą eksponują swoje polskie pochodzenie i przywiązanie do polskich tradycji. W tym roku Parada Generała Pułaskiego odbędzie się w niedzielę 2 października 2022 r. i jak zawsze przejdzie 5 Aleją na Manhattanie. W paradzie wystąpi też m. in. zespół Golec uOrkiestra.

- Podczas występów w Nowym Jorku zespół zaprezentuje zarówno polskie marsze jak i utwory patriotyczne. Rano będziemy uczestniczyć w mszy w Katedrze św. Patryka i po niej na życzenie organizatorów poprowadzimy paradę. Zatrzymamy się przy trybunie honorowej, odegramy Hymny Polski i Stanów Zjednoczonych. Niewykluczone, że będziemy mogli zagrać także koncert dla Amerykańskiej Polonii i wtedy na pewno nie zabraknie utworu Franka Sinatry “New York” – dodaje Wojciech Kwiatek Dyrygent OMRiG Myślenice.

Orkiestra funkcjonuje od 1920 r. i na stałe wpisała się w życie kulturalne Myślenic. Aktualnie w orkiestrze grają 33 osob. Przy zespole funkcjonuje również grupa dziecięca, do której uczęszcza dziesięcioro dzieci.

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • 11 sie 2022

  Brawo!! Gratuluję, i życzę wszystkiego najlepszego;)

  35 Odpowiedz
 • 12 sie 2022

  Nie wieżę, że lecą bez burmistrza.

  11 8 Odpowiedz
 • 12 sie 2022

  Gratuluję.
  Pewnie nie doczytałam, ale nie tylko ja chciałabym dowiedzieć się, jak wyglądała droga muzycznej kariery członków naszej orkiestry. Ile do kształcenia, ich determinacji, determinacji rodziców, przede wszystkim nauczycieli dołożyła gmina ?
  Z tego, co mi wiadomo, są to lata morderczej nauki. Uczniów i ich nauczycieli w szkole muzycznej. Do której PIS stoi okoniem jak do każdej ze szkół ( traktowanie nauczycieli).
  Jednocześnie myślę, czy warto ?
  Sześć lat szkoły muzycznej, podstawowej. Lata ćwiczeń w domu. Dowożenia dzieci, nieraz z odległych zakątków powiatu.Na koszt rodziców.
  A wystarczy pójść do szkoły dla weterynarzy. Której nie jest się w stanie skończyć. ZAZNACZAM - na szczęście dla Państwa Lekarzy Weterynarii i Zwierząt i Nas.

  Po to by zostać prezesem Orlenu.

  8 9 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...