Kultura

Orkiestra z Myślenic razem z burmistrzem na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. „Spełniamy nasz American Dream”

Orkiestra z Myślenic razem z burmistrzem na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. „Spełniamy nasz American Dream”

To najdłuższa podróż Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice. Tym razem muzycy wyruszyli do Nowego Jorku, gdzie na Manhattanie poprowadzili 85. Paradę Generała Pułaskiego

 

Z lotniska im. Chopina w Warszawie do Nowego Jorku odleciało 37 muzyków, kilku opiekunów, burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka i radny województwa małopolskiego Robert Bylica.

„W stronę miasta, które podobno nigdy nie śpi. Razem z Orkiestrą Reprezentacyjną Miasta i Gminy Myślenice rozpoczynamy nasz „American Dream”. W Nowym Yorku będziemy reprezentować Gminę Myślenice podczas 85. Pulaski Parade” – tak w mediach społecznościowych zdjęcie z lotniska opisał burmistrz Jarosław Szlachetka.

W niedzielę 2 października muzycy z Myślenic poprowadzili 85. Paradę Generała Pułaskiego na Manhattanie w Nowym Jorku. Ta odbywa się od 1937 roku i jest jedną z najstarszych parad etnicznych w Ameryce.

Tak wyglądało przejście myślenickiej orkiestry podczas wczorajszej parady na ulicach Nowego Jorku:

 

Biorą w niej udział Amerykanie polskiego pochodzenia m.in. z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i okolic, którzy eksponują swoje polskie pochodzenie i przywiązanie do polskich tradycji.

To dla nas ogromne wyróżnienie, że właśnie nasza orkiestra reprezentuje Polskę na tym wydarzeniu. Nie ukrywam, że jest to również spełnienie marzeń naszych muzyków.

Dwa lata temu orkiestra obchodziła swoje 100 lecie, przez pandemię Covid-19 nasze obchody zostały mocno zredukowane. Pomyślałem wtedy, że nasza orkiestra zasługuje na coś wyjątkowego. Idealna okazja nadarzyła się po uzyskaniu zaproszenia od Polonii Amerykańskiej i Komitetu Organizacyjnego Parady

- przed wyjazdem podkreślał Artur Góralik Prezes ORMiG Myślenice.

 

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice niejednokrotnie brała udział w wydarzeniach w kraju i za granicą, prezentując dorobek artystyczny i reprezentując Polskę podczas wielu festiwali. Dotychczas występowali m.in.: we Francji, Włoszech, Rumunii, Węgrzech, Bułgarii, Chorwacji i Hiszpanii. Wyjazd do Stanów Zjednoczonych to największa wyprawa muzyków.

Orkiestra funkcjonuje od 1920 r. i na stałe wpisała się w życie kulturalne Myślenic. Aktualnie w orkiestrze grają 33 osoby. Przy zespole funkcjonuje również grupa dziecięca, do której uczęszcza dziesięcioro dzieci.

Powiązane tematy

Komentarze (48)

Zobacz więcej