Nieruchomości

Bezpieczna przystań i dobra inwestycja w Hiszpanii - w cenie mieszkania w Krakowie

Bezpieczna przystań i dobra inwestycja w Hiszpanii - w cenie mieszkania w Krakowie

Podczas gdy rynek nieruchomości przeżywa w Polsce dużą niepewność, wzrok osób, które myślą o bezpiecznej inwestycji coraz częściej spogląda na południe Europy. O tym, dlaczego warto ulokować swoje oszczędności w apartamencie w Hiszpanii

-rozmowa z Michałem Szewczykiem z iHome, inwestorem na tamtejszym rynku nieruchomości.

Mimo, że rozmawiamy o inwestycjach w Hiszpanii, punktem wyjścia są z pewnością ceny nieruchomości w Polsce - ich cena oraz duża niepewność warunków.

Dokładnie. Sam pomysł pomagania w inwestowaniu na terenie Europy narodził się u nas wcześniej, ale warunki do inwestowania w nieruchomości w Polsce były dla wielu zbyt korzystne, by zajmować się czymś pozornie trudniejszym. Dziś sytuacja się zmieniła, bo integracja europejska bardzo postępuje, a ceny mieszkań w Krakowie dawno sięgnęły tych, które dotyczą apartamentów nad Morzem Śródziemnym. Tym samym, dla wielu osób, które chciały kupić mieszkanie inwestycyjnie w dużym polskim mieście, perspektywa posiadania nieruchomości na południu Europy stała się po prostu alternatywą.

To na pewno brzmi kusząco, ale czy w takim razie to nadal dobra inwestycja?

Inwestycje jakie oferujemy zlokalizowane są na samym południu Hiszpanii, od Marbelli do Alicante, czyli w miejscu mocno nasłonecznionym przez blisko 330 dni. Tu sezon w zasadzie potrafi trwać cały rok i przez cały rok region cieszy się zainteresowaniem turystów ze świata. W zależności od wielkości i standardu, dają możliwość zarobienia od 200 euro - wzwyż - za dobę. Skalę zwrotu inwestycji samemu można zatem łatwo policzyć. Ale apartament, czy dom w Hiszpanii to znacznie więcej niż tylko zysk finansowy. To może być przyjemne miejsce do spędzania czasu zimą czy bezpieczną przystań na dalsze lata.

Skoro już pojawiło się słowo bezpieczeństwo - czy obecna sytuacja polityczna i ekonomiczna na świecie zwiększyła zainteresowanie zakupem nieruchomości poza krajem? Szczególnie kilka miesięcy temu mieliśmy prawo żyć w bardzo dużej niepewności.

Zdecydowanie. Wydarzenia końca lutego i marca spowodowały ogromny wzrost zapytań.  Kilku naszych klientów, ale też znajomych, zwróciło się do nas z zapytaniem, czy jest możliwość zakupu nieruchomości np. w Hiszpanii. Nie było pytania czy warto, tylko czy jest możliwość, ponieważ zakup traktowali jako bezpieczną lokatę środków które byłyby narażone w Polsce na wysoką utratę wartości przez szalejącą inflację. I oczywiście ogromnym czynnikiem jest poczucie bezpieczeństwa, które daje własna nieruchomość w Hiszpanii, potencjalnie znacznie bezpieczniejsze miejsce na świecie.

Mówisz o kupowaniu nieruchomości za granicą, jako o czymś potencjalnie nieskomplikowanym.

Bo porównując do procedur w Polsce, wcale nie jest to trudne, nie wymaga wielu formalności i przede wszystkim odbywa się na takich samych zasadach, jakie dotyczą każdego obywatela Unii Europejskiej. Realne koszta składają się oczywiście z kilku rzeczy, w tym oczywiście ceny samej nieruchomości. Do tego dochodzą formalności, takie jak podróż na miejsce, koszty kancelarii prawnej i podatek, który należy doliczyć przy zakupie nieruchomości. Ale z naszą pomocą staje się to łatwe i szybkie.

Jak wygląda tendencja na rynku nieruchomości w Hiszpanii? Czy ceny w najbliższych latach również mogą maleć, jak zapowiada wielu ekspertów oceniających polski rynek?

Nic na to nie wskazuje. Okres pandemii w którym każdy uważał, że nieruchomości będą traciły na wartości pokazał, że jest stabilny i bezpiecznym sposobem na ulokowanie swojego kapitału. Inne sektory inwestycyjne były w tym czasie bardzo wrażliwe na wiadomości ze świata bądź twitterowe wpisy osób jak Elona Muska który potrafił jednym komentarzem zmieniać nastawienia na rynku kryptowalutowym.

Inwestycja w Hiszpanii to pomysł dla niemal każdego kto dysponuje oszczędnościami czy jest zarezerwowana dla bogatszych?

Może nie dla każdego, ale dla osób, które mają oszczędności lub zdolność kredytową. W pozyskaniu finansowania staramy się pomóc i widzimy, że hiszpańskie banki dobrze podchodzą do klientów z Polski. Generalnie nasze nieruchomości zaczynają się od cen około 200 tysięcy euro a średnie ceny transakcji mamy przy około 650 tysięcy euro, przy czym trzeba pamiętać, że na nią składają się transakcje sprzedaży willi za blisko 2 milionów euro. Większość nieruchomości nieznacznie przekracza wartość tych zupełnie przeciętnych w Krakowie i jest niższa od cen warszawskich czy np. czeskiej Pragi.

Powiedziałeś, że zwroty z inwestycji mogą wynikać z wynajmu krótkoterminowego. Ale się tym zajmować, gdy na co dzień żyjemy kilka tysięcy kilometrów dalej?

Te kilometry stają się odczuwalnie krótsze wraz z uruchomieniem kolejnych połączeń lotniczych z Polski do Hiszpanii. Ale posiadanie i zarabianie na nieruchomości w Hiszpanii wcale nie zmusza nas do regularnych wyjazdów zagranicznych, bo na miejscu działają liczne agencje, które na atrakcyjnych warunkach zajmują się nie tylko administrowaniem obiektem, ale także same pozyskują klientów na wynajem. A my odwiedzamy nasze hiszpańskie mieszkanie zawsze, gdy mamy okazję na nawet krótki wyjazd.

Wizja własnego M3 na hiszpańskim wybrzeżu z pewnością kusi. Jaki jest zatem pierwszy krok, by stać się szczęśliwym posiadaczem?

Pełną ofertę najlepiej poznać w naszym krakowskim biurze iHome w Imperial Office przy ulicy Wadowickiej. Szeroki wybór i dobrze przygotowane oferty konkretnych nieruchomości można u nas zobaczyć, a w kolejnym kroku udać się do słonecznej Marbelli. Potem już prosta droga, by jeździć tam dosłownie do siebie.

Więcej informacji:
Zapraszamy do kontaktu:

Tel. 12 3127123
www.ihome.nieruchomosci.pl

 

Zobacz więcej