Miasto

Bezpośrednia likwidacja szkody w ubezpieczeniach – jak z niej skorzystać?

Bezpośrednia likwidacja szkody w ubezpieczeniach – jak z niej skorzystać?

Bezpośrednia likwidacja szkody to duże udogodnienie dla kierowców poszkodowanych w wyniku kolizji drogowej. Rozwiązanie to pozwala dużo szybciej uzyskać należne pieniądze potrzebne do tego, aby naprawić szkody.

BLS obejmuje również auto zastępcze oraz kilka innych udogodnień na czas likwidacji szkody. Na ten moment wciąż nie jest to jednak rozwiązanie ogólnodostępne i tylko niektóre firmy ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie OC z bezpośrednią likwidacją szkody.

Jak działa bezpośrednia likwidacja szkody?

Zasada działania bezpośredniej likwidacji szkody jest bardzo prosta. Dochodzi do kolizji drogowej. Poszkodowany i sprawca spisują odpowiednie oświadczenie, tak jak ma to miejsce normalnie. Poszkodowany zgłasza się bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela, który szybko rozlicza szkodę. W ten sposób, poszkodowany dysponuje już środkami potrzebnymi do tego, aby zlikwidować powstałą szkodę. Z kolei jego ubezpieczyciel zajmie się resztą formalności i odzyska należność od firmy ubezpieczeniowej sprawcy. System BLS obowiązuje w Polsce od 2015 roku i jest opcjonalnym dodatkiem wchodzącym w skład ubezpieczenia OC. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe w naszym kraju posiadają BLS w swojej ofercie.

Jakie korzyści oferuje BLS?

Dobre ubezpieczenie powinno chronić poszkodowanego przed negatywnymi konsekwencjami kolizji drogowej. To duży stres, który dodatkowo wiąże się z utratą mobilności i koniecznością zapewnienia sobie innego środka transportu na czas likwidacji szkody. Poszkodowany nie powinien być zatem narażony na opóźnienia wynikające z wolno działającej machiny biurokracji. Bezpośrednia likwidacja szkody to rozwiązanie, które ma na celu lepiej chronić poszkodowanych i zapewnić im szybki dostęp do należnych środków. Takie rozwiązanie przekłada się także na rzetelniejszą wycenę szkody. W wyniku skorzystania z BLS, poszkodowany szybko wróci do normalnego funkcjonowania, podczas gdy firmy ubezpieczeniowe załatwią między sobą resztę formalności.

Czy warto wykupić ubezpieczenie OC z BLS?

Jak już mówiliśmy, bezpośrednia likwidacja szkód to opcjonalny dodatek, który można dokupić do ubezpieczenia OC. Warto zwrócić uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby sprawdzić, w jakich sytuacjach można skorzystać z tego rozwiązania. Większość firm ubezpieczeniowych stawia trzy warunki: szkody nie powinny przekraczać 30 tys. zł, w zdarzeniu drogowym nie mogły uczestniczyć więcej, niż dwa samochody, a ponadto, szkody nie zostały wyrządzone uczestnikom ruchu. Niektóre firmy wymagają również tego, aby i sprawca posiadał BLS. Takich ofert należy unikać, biorąc pod uwagę, że wielu kierowców kupuje ubezpieczenie po kosztach i rezygnuje z dodatkowych opcji.

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie komunikacyjne?

Z pomocą przychodzą oczywiście internetowe porównywarki, w których można szybko i wygodnie sprawdzić oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Wystarczy wypełnić krótki formularz zawierający informacje, które są niezbędne do wyliczenia składki. Następnie, system przedstawi najkorzystniejsze opcje z wyszczególnieniem zakresu ochrony oraz ceny ubezpieczenia. Na pewno warto rozważyć zakup ubezpieczenia OC z bezpośrednią likwidacją szkody, ale pod jednym warunkiem – ubezpieczyciel nie wymaga, aby w BLS wyposażony był także sprawca kolizji. Więcej o ubezpieczeniu komunikacyjnym znajdzie na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-komunikacyjne/.

Zobacz więcej