Chełm

Co dalej z budową Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego w zamkniętej szkole na Chełmie?

Co dalej z budową Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego w zamkniętej szkole na Chełmie?
Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego 2020-21 budynek Szkoły Podstawowej nr 6 stoi pusty. Fot. Piotr Jagniewski

Według zapowiedzi samorządowców do czerwca 2023 r. w budynku zamkniętej Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie, miało powstać Centrum Opiekuńczo Mieszkalne dla niepełnosprawnych. Zwracacie uwagę, że „w tym miejscu nic się nie dzieje”.

„Planujemy zakończyć prace budowlane do połowy przyszłego roku, jednakże termin jest zależny od wyniku postępowania przetargowego” – odpowiadają urzędnicy.

 

O zamknięciu szkoły na Chełmie radni miejscy zdecydowali w lutym 2020 roku. Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego 2020/21, uczniowie z dawnej Szkoły Podstawowej nr 6 trafili do podstawówki nr 4 na Zarabiu, natomiast budynek od 26 miesięcy stoi pusty.

Po decyzji radnych, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zapowiadał przekształcenie budynku - w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla niepełnosprawnych. W listopadzie 2021 r. minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas konferencji prasowej w UMiG Myślenice, przekazała na ręce zastępcy burmistrza Mateusza Sudra (PiS) promesę na utworzenie centrum.

Jak informowano; na przekształcenie szkoły w COM, gmina otrzyma 2 507 746,35 zł, natomiast z własnego budżetu zainwestuje dodatkowe 1 108 967,02 zł. Według zapowiedzi samorządowców; placówka opiekuńczo-mieszkalna powinna rozpocząć funkcjonowanie w 2023 roku, a jej jednostką organizacyjną będzie Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

„Na Chełmie powstanie placówka, która będzie miała ok. 680 m.kw., możliwość całodobowej opieki dla osób z umiarkowanym oraz znacznym stopniu niepełnosprawności. To odpowiedź na oczekiwania środowiska związanego z opieką nad osobami niepełnosprawnymi, które zgłaszały od dawna, że osoby po 24 roku życia zazwyczaj pozostawione są same sobie. Teraz będą miały w Myślenicach możliwość usamodzielnienia, możliwość korzystania z opieki dziennej, albo całodobowej. Inwestycja powstanie do czerwca 2023 roku”zapowiadał Mateusz Suder.

"Termin jest zależny od wyniku postępowania przetargowego"

Jak jednak donoszą mieszkańcy Chełmu, „wokół szkoły nic się nie dzieje”, a budynek od prawie 2,5 roku stoi nieużywany. Do myślenickiego magistratu wysłaliśmy pytania o to, na jakim etapie znajdują się prace związane z powstaniem Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego, kiedy ruszą prace, na czym będą polegać oraz czy zostanie dotrzymany termin oddania inwestycji?

W odpowiedzi z Wydziału Inwestycji, które przesłał nam Marek Pajka, zastępca naczelnika wydziału promocji, współpracy, sportu i kultury w UMiG Myślenice czytamy m.in., że; „prace będą mogły ruszyć po rozstrzygnięciu przetargu i zawarciu umowy".

Jak czytamy w dalszych odpowiedziach; pierwszy przetarg został unieważniony „ze względu na wysoką cenę”. Co więcej otwarcie ofert w aktualnie prowadzonym postępowaniu nastąpiło 26 września, a „złożone oferty znacznie przekraczają koszty wynikające z kosztorysu inwestorskiego. Aktualnie analizowane są możliwości finansowe i w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja, czy gmina zwiększy środki na realizację tej inwestycji, czy zostanie ogłoszone nowe postępowanie przetargowe”.

Czy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne zostanie oddane w zapowiadanym przez zastępcę burmistrza terminie? „Planujemy zakończyć prace budowlane do połowy przyszłego roku, jednakże termin jest zależny od wyniku postępowania przetargowego” – czytamy w o odpowiedzi przesłanej przez UMiG.

Powiązane tematy

Komentarze (15)

 • mysleniczaninzdziada 12 paź 2022

  interesujace ze wiekszosc inwestycji zapowiada sie na 2023 rok. wczoraj skatepark teraz szkola ne chelmie, pewnie jakas droge albo inne obietnice... zbiega sie to wszystko z terminem wyborow

  35 4 Odpowiedz
 • 12 paź 2022

  To wszystko idzie w następującym kierunki:
  Jak nas wybierzecie będzie na Chełmie COM, będzie złoty pociąg, będzie S7, będzie przejście w Krzyszkowicach, będzie M1 do Krakowa, będzie parada w NY z udziałem Szlachetki, będzie węgiel, tania woda,
  i tak do następnych wyborów, i powtarzamy obietnice.
  Ludzie żyjecie z obietnic.

  35 5 Odpowiedz
 • 12 paź 2022

  Urban wysyłał śpiwory bezdomnym w Nowym Jorku, komuna zatoczyła koło, powróciła taka sama tylko teraz w koalicji z klerem.

  29 4 Odpowiedz
 • 12 paź 2022

  bedzie głośno jak beda wybory obieca i zapomni typowy pisior

  30 6 Odpowiedz
 • 13 paź 2022

  Ale co się dziwić. Nie takie cuda się dzieją. Urząd kupił na Chełmie dwie działki koło kościoła.

  (Tak Hemiś, Twój burmistrz kupił, nie Maciej, za Twoje podatki kupił Jarosław działki na Chełmie, tam gdzie Ty nie możesz wjechać. Działki kupił, w skansenie kupił. Nadal go lubisz?:)

  Kupione kilka lat temu za dużą kasę. Miał być niby parking - nie ma. Miał być plac zabaw - nie ma. Miała być siłownia zewnętrzna - nie ma. Mieszkańcy Chełmu z budżetu obywatelskiego chcieli wiatę dla turystów. Mało miało kosztować, poparcie było. Urząd projekt uwalił. Działki leżą odłogiem, tylko je muszą jeszcze kosić.

  Można teraz pytać, czemu Chełm nie zgłasza nic do budżetu obywatelskiego?;

  1. Mieli z budżetu siłownię zewnętrzną. Jarosław zlikwidował.
  2. Kupili z budżetu komputery do szkoły. Jarosław szkołę zlikwidował, komputery zabrał.
  3. Zgłosili wiatę, Jarosław projekt uwalił.

  A teraz jeszcze jedno. Ludzie wody nie potrzebują. Przez lata pokopali studnie głębinowe i wodę mają. To co robi Jarosław? Robi im wodociąg. Niby dla ludzi robi, a robi żeby jakoś wybrnąć z tym remontem tej szkoły. Za 4 bańki robi. Hemiś!!!!, znowu Twoja kasa leci do skansenu.

  25 Odpowiedz

Zobacz więcej