Dobczyce

Dobczyce. Podczas kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków zebrano 16 865 zł

Dobczyce. Podczas kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków zebrano 16 865 zł

Pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie zabytkowego nagrobka Walentego Serafina (zm. 1940) i jego żony Anny (zm. 1929)

 

"Podczas kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków w dniu 1 listopada na cmentarzu parafialnym na Stróżnicy oraz na cmentarzach komunalnych na Jeleńcu i przy ul. Garncarskiej zebraliśmy 16 865,15 zł oraz 100 koron czeskich i 50 pensów brytyjskich. Serdecznie dziękujemy" - w mediach społecznościowych informują członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc.

Pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie zabytkowego nagrobka Walentego Serafina (zm. 1940) i jego żony Anny (zm. 1929). Dzięki zeszłorocznej zbiórce odnowiono nagrobek zmarłego pod koniec XIX wieku szanowanego w Dobczycach i okolicy sędziego, Rudolfa Jarosza, który zmarł w 1898 roku w wieku 50 lat.

W Myślenicach w tym roku kwesta się nie odbyła. W piątek 28 października włodarze gminy odsłonili na cmentarzu cholerycznym „na Bukówce” tablicę informacyjną.

Jak informuje Dziennik Polski; „Dochód z ostatniej kwesty, która odbyła się w 2019 roku, miał być przeznaczony na renowację cmentarza cholerycznego, kiedy jednak rozpoczęła się pandemia zebrane podczas kwesty pieniądze zdecydowano się przeznaczyć na dofinansowanie zakupu karetki dla myślenickiego szpitala. Z czasem też zrezygnowano z renowacji tego cmentarza postanawiając tam umieścić jedynie tablicę”.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

  • Jacek Karwatowski 3 lis 2022

    „Dochód z ostatniej kwesty, która odbyła się w 2019 roku, miał być przeznaczony na renowację cmentarza cholerycznego, kiedy jednak rozpoczęła się pandemia zebrane podczas kwesty pieniądze zdecydowano się przeznaczyć na dofinansowanie zakupu karetki dla myślenickiego szpitala. " cooooo? dajesz pieniadze na konkretny cel na naprawe nagrobkow a oni wydaja na karetke? rownie dobrze mozna zbierac na pomoc powodzianom a kupic ratownikom topr helikopter...

    5 Odpowiedz

Zobacz więcej