Myślenice

Myślenice. Dolne Przedmieście zakorkowane. Ruch rozładować ma północno-wschodnia obwodnica miasta

Myślenice. Dolne Przedmieście zakorkowane. Ruch rozładować ma północno-wschodnia obwodnica miasta
Każdego dnia przez strefę przemysłową na Dolnym Przedmieściu przejeżdża 20 tys. samochodów. Fot. Bartek Ziółkowski

Receptą władz miasta na korki tworzące się na Dolnym Przedmieściu ma być budowa północno-wschodniej obwodnicy Myślenic i połączenie jej z zapowiadanym węzłem w Jaworniku

 

Korki jakie tworzą się na ul. Słowackiego na Dolnym Przedmieściu, często rozpoczynają się jeszcze przed rondem im. Lecha Kaczyńskiego, a kierowcy stoją w nich do świateł na skrzyżowaniu z Zakopianką. Podobnie jest na tej samej ulicy w kierunku Dobczyc i samej drodze krajowej 967. Ci, którzy chcą uniknąć zatoru, wybierają objazd ul. Kazimierza Wielkiego, ale tam w godzinach szczytu sytuacja wygląda podobnie.

Jak we wrześniu informowała gmina; każdego dnia około 20 tys. pojazdów przejeżdża odcinkiem drogi wojewódzkiej 967, która biegnie przez Myślenice. Dodatkowo coraz większy ruch będzie generować otwarta na początku grudnia galeria handlowa. Rozwiązania problemu burmistrz doszukuje się w budowie północno-wschodniej obwodnicy miasta.

Umowę na wykonanie wielowariantowej koncepcji Jarosław Szlachetka podpisał we wrześniu z marszałkiem Witoldem Kozłowskim. Województwo wspólnie z gminą będą realizować zadanie inwestycyjne pn.: „Opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy obwodnicy Myślenic w ciągu DW 967 wraz z pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach”.

Jak się jednak okazało, podczas rozstrzygnięcia przetargu przez zarząd dróg wojewódzkich, koszt wykonania koncepcji został niedoszacowany. Początkowo radni miejscy zdecydowali o przekazaniu 80 tys. zł na ten cel, jednak podczas grudniowego posiedzenia dołożyli kolejne 36 tys. zł. Ostatecznie całość zadania ma kosztować 749 tys. zł. Wkład krajowy to 231 tys. zł (w tym 116 tys. zł z budżetu gminy Myślenice), a pozostała kwota – 518 tys. zł będzie pochodzić ze środków unijnych.

Każdego dnia przez strefę przemysłową na Dolnym Przedmieściu przejeżdża 20 tys. samochodów.

– Obwodnica po wykonawstwie odciążyłaby wjazd i poruszanie się samochodów osobowych i wielotonażowych, jadących od strony Łapczycy i Dobczyc, które wjeżdżają na Zakopiankę, w kierunku Krakowa i Zembrzyc. Nie musiałyby wjeżdżać w strefę przemysłową i Dolne Przedmieście, a korzystać z obwodnicy, która będzie planowana w kierunku węzła drogowego w Jaworniku – podczas grudniowej sesji argumentował burmistrz Szlachetka.

We wrześniu w programie „Tematy Dnia” w TVP Kraków szacował, że obwodnica może powstać między 2027 a 2029 rokiem. „Jeżeli mówimy o obwodnicy wschodniej to perspektywa 5-7 lat, jeżeli chodzi o ‚złoty pociąg” z Myślenic do Krakowa, to w bardzo optymistycznym wariancie mówimy o perspektywie do 10 lat” – informował gospodarz Myślenic. 

Czy lokalnym władzom uda się doprowadzić do budowy północno-wschodniej obwodnicy Myślenic?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 11%
 • raczej tak raczej tak 9%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 12%
 • raczej nie raczej nie 25%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 42%
 • Głosów: 602

O tym, którędy będzie przebiegać planowana droga według zapewnień urzędu marszałkowskiego dowiemy się pod koniec 2023 roku.

Artykuł swoją premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze (25)

 • 28 gru 2022

  No rewelacja. Zawsze mówiłem, że obecna ekipa, zarzuca nas wspaniałymi pomysłami, które podrzuca do wykonania kolejnym ekipom.
  Jest też to sposób na grę wyborczą. Jak nas wybierzecie, to my jesteśmy świetni. Zbudujemy wam złoty pociąg. zrobimy w Krzyszkowicach tunel, obniżymy ceny, zbudujemy obwodnicę, wschodnią i zachodnią……… i takie tam, srały muszki będzie wiosna.
  Obiecują gruszki na wierzbie, a wyborcy to kupują. wyborcy kochają takie pierdoły i idą w to jak ćma w ognień.
  Boże, kiedy ten naród z mądrzeje i będzie karał tych, którzy świadomie go mamią, dla osiągnięcia korzyści?

  77 12 Odpowiedz
 • 28 gru 2022

  Co ratownik zrobił dla Myślenic?
  Podaj mi 3 inwestycje rozpoczęte i zakończone przez niego.
  Które koncepcje są w realizacji? Jakie problemy rozwiązał? Chyba swoje finansowe zasiadając w dwóch spółkach.

  67 5 Odpowiedz
 • mirek@ 28 gru 2022

  tak tak poprowadza wymysloną obwodnice do planowanego węzła w jaworniku... ani jednego ani drugiego nie ma tak samo jak zrobili tunel w krzyszkowicach i puscili pociag do krakowa... ktos w to jeszczce wierzy?

  57 5 Odpowiedz
 • 28 gru 2022

  A dlaczego ten temat zawsze wychodzi przed wyborami, a później jest jak złoty pociąg?

  Może niech zbuduje kolejne muzeum, ale żeby było!

  58 10 Odpowiedz
 • 28 gru 2022

  Przenieśli dosłownie wszystko na Dolne handel produkcję usługi stacje benzynowa bez polepszenia jakości i zwiększenia ilości dróg i miejsc parkingowych. Dawniej żeby cokolwiek kupić szło się do rynku w centrum było wszystko teraz to wszystko jest na dolnym bez komunikacji z prawdziwego zdarzenia wszyscy jeżdżą samochodami bo inaczej trzeba by było czekać kilka godzin na powrót. W takich okolicznościach myslenice zamieniają się w 1 wielki korek. Jest również coraz większy problem z miejscami parkingowymi na osiedlu do jednego małego mieszkanka przypada nieraz 3 i 4 samochody, stanąć tu graniczy z cudem jedyna szansa to zrobienie na osiedlu strefy i wydanie kart mieszkańca które na miesiąc będzie kosztowało np 10 zł za 1 samochod a już 200-300 za kazdy kolejny.

  50 3 Odpowiedz

Zobacz więcej