Zdrowie

5 najważniejszych zasad bezpieczeństwa na stoku

5 najważniejszych zasad bezpieczeństwa na stoku

Sezon zimowy zachęca do tego, by wybrać się na narty. Zanim jednak oddamy się szaleństwom na stoku, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O czym dokładnie mowa? Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać na stoku? Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych. Koniecznie się z nimi zapoznaj!

Stawiamy na jakościowy i odpowiednio dobrany sprzęt

Dobrze dobrany sprzęt to podstawa bezpiecznej jazdy na stoku. Dlatego na początek warto poświęcić nieco więcej czasu na jego wybór. Na pewno szukając sprzętu, warto opierać się na swoim wieku, umiejętnościach oraz predyspozycjach fizycznych.

Co więcej, zawsze należy stawiać na solidne i jakościowe produkty, ponieważ to one zapewnią nam komfort w czasie jazdy, ale przy okazji będą dbać o nasze bezpieczeństwo, więc ostatecznie ochronimy się przed wszelkiego typu kontuzjami, urazami, czy innymi nieprzyjemnościami na stoku.

W podstawowym sprzęcie zawsze nie może zabraknąć nart, kasku, kijków, czy gogli narciarskich. Wszystkie wspomniane produkty warto nabyć w profesjonalnym sklepie, ponieważ to właśnie tam możemy liczyć na fachową poradę oraz na dostęp do jakościowych produktów.

Nie zapominamy o odpowiednim stroju

Podczas jazdy na nartach przyda nam się nie tylko jakościowy sprzęt, ale również odpowiednio dobrany strój. W tym przypadku musimy chronić się przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, a dokładniej mówiąc przed niską temperaturą. Najlepszym wyborem będzie zatem odzież sportowa przeznaczona właśnie do aktywności na stoku, a więc odzież termoizolacyjna.

Tego typu produkty wykonywane są z materiałów, które zapewniają ciału ochronę przed wiatrem, przegrzaniem, czy przemarznięciem. Co więcej, to właśnie odzież termoizolacyjna zwiększy poczucie komfortu i to bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panują na stoku, więc na pewno warto pomyśleć o jej zakupie. Poza tym swój strój warto wzbogacić też o odpowiednią czapkę, rękawice narciarskie, czy nawet kurtkę i spodnie narciarskie.

Przed wyjazdem wykupujemy ubezpieczenie

Szaleństwa na stoku zawsze niesie ze sobą ryzyko upadku, kontuzji, czy uszkodzenia sprzętu. Jeśli konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia, czy wezwanie pomocy na stok, to możemy spodziewać się dodatkowych kosztów, które spadną na nas.

Niestety najczęściej są one bardzo wysokie, ale istnieją sposoby na to, by ich uniknąć. Jedyne, co musimy zrobić, to po prostu sięgnąć po odpowiednie ubezpieczenie i w tej kwestii warto zajrzeć na WakacyjnaPolisa.pl. To właśnie tutaj czeka na nas bardzo ciekawa polisa, którą dodatkowo można dostosować do swoich potrzeb. Jeśli chcemy to polisa obejmie nie tylko pokrycie ewentualnych kosztów leczenia, ale również kosztów ratownictwa, ubezpieczenie NNW, czy ochronę bagażu i sprzętu.

Nie spożywamy alkoholu na stoku

Wyjazdy na narty często powiązane są ze spotkaniami z przyjaciółmi, czy rodziną przy drinku lub lampce wina. Jednak pamiętamy, że wity alkohol nie dość, że spowalnia czas reakcji w sytuacjach, które jej wymagają, ale także narażają nas na wyziębienie, czy kontuzje. W takich przypadkach nawet dobra polisa narciarska nie zapewni nam ochrony, ani też jakościowy sprzęt. Jeśli zatem mamy w planach jazdę na nartach, to konieczne jest zachowanie wstrzemięźliwości od alkoholu, ponieważ może to nam uratować zdrowie, a czasami nawet życie.

Przestrzegamy dekalogu narciarza

Dodatkowo należy przestrzegać kilku zasad, które obowiązują wszystkich narciarzy i to na całych świecie. Przede wszystkim mowa tutaj o odpowiednim zachowaniu, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Do tego zjeżdżając należy dostosować prędkość do swoich umiejętności, stanu trasy oraz warunków atmosferycznych. Musimy także wybierać kierunek jazdy, który nie będzie stwarzał ryzyka kolizji z innym narciarzem na stoku.

Zobacz więcej