Sport

Mówią o niej „mały Hulk”. Niepozorna myśleniczanka podnosi większe ciężary niż niejeden facet

Mówią o niej „mały Hulk”. Niepozorna myśleniczanka podnosi większe ciężary niż niejeden facet
Fot. Bartek Ziółkowski

Dominika Sanowska z Myślenic w martwym ciągu potrafi podnieść 150, w przysiadzie 135, a wyciskaniu 72,5 kg. Z powodzeniem startuje w krajowych i zagranicznych zawodach w trójboju siłowym, a na co dzień spełnia się jako trener

 

Dominika Sanowska to 27-letnia mieszkanka Myślenic, która swoją przygodę ze sportami siłowymi rozpoczęła 5 lat temu. Na początku przygody z siłownią jej czas głównie pochłaniał crossfit, jednak pod koniec 2020 r. wraz z partnerem treningowym Mariuszem Marszalikiem, wzięła udział w łódzkich Debiutach w Trójboju Siłowym. Występ dał jej trzecie miejsce na podium, a Dominika podobnie jak Mariusz łyknęła bakcyla i rozpoczęła treningi na poważnie.

W 2021 roku wystartowała w wielu zawodach, ale do największych sukcesów można zaliczyć Mistrzostwo Polski w Wyciskaniu federacji XPC oraz Wicemistrzostwo Polski w Wyciskaniu i w Martwym Ciągu federacji WRPF.

To dało jej energię do rozwoju. Rok 2022 był dla niej przełomowy. Zaczynając od lutego i I rzutu Ligi Martwego Ciągu we Wrocławiu, gdzie zajęła 2 miejsce w kat. 63 kg. Następnie podczas Mistrzostw Europy w Trójboju Siłowym federacji XPC w Siedlcach (kwiecień) wywalczyła 1m. w kat. 67,5 kg. Mistrzostwa Polski w Martwym Ciągu federacji WPC we Wrocławiu dały 5 m., Puchar Polski federacji XPC (Siedlce, wrzesień) to triumf w kat.60 kg. oraz 2 m. open, co oznacza, że ustąpiła miejsca tylko jednej zawodniczce spośród wszystkich startujących kobiet. Na koniec II rzut Ligi Martwego Ciągu we Wrocławiu (listopad) i brązowy medal w kat.63 kg.

- Dominika w ciągu 2 lat ugruntowała sobie miejsce wśród zawodniczek liczących się na krajowej scenie sportów siłowych. Jej sukcesy są okupione ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami. Poza treningiem, który zazwyczaj wykonuje 4 razy w tygodniu, musi zadbać o wszystkie dodatkowe aspekty życia sportowca takie jak odżywianie, suplementacja i regeneracja. Dominika łamie często spotykany stereotyp wielkiej, muskularnej kobiety dźwigającej ciężary. Warto w tym kontekście wspomnieć, że od momentu gdy rozpoczęła przygodę dużymi obciążeniami jej waga się obniżyła. Oczywiście nie wynika to z samego treningu, a ilości przyjmowanych kalorii oraz planów w zakresie startu w konkretnej kategorii wagowej mimo to należy zwrócić uwagę na jej sylwetkę jako zawodniczki startującej w Trójboju, który często jest utożsamiany z zawodnikami o delikatnie ujmując okrągłych kształtach – mówi trener Robert Kostecki z klubu The Spot Myślenice.

Obecnie najlepsze wyniki Dominiki z zawodów to: przysiad 135kg.; wyciskanie 72,5kg.; martwy ciąg 150kg. Poza pracą nad sobą samą trenuje innych, zarówno mężczyzn jak i kobiety w The Spot. Jak mówią o niej podopieczni; jest trenerem wymagającym, a wynika to z dbałości o szczegóły, którymi sama musi się wykazać jako zawodniczka. Dzięki temu często udowadnia, że chcieć to móc.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej