Alarmujecie

Oszukali ją na "pracownika banku". W jednej chwili straciła 50 tys. zł

Oszukali ją na "pracownika banku". W jednej chwili straciła 50 tys. zł

Uwaga! Oszuści działający w powiecie myślenickim stosują nową technikę. Tym razem ich ofiarą padła 36-latka, która została "zrobiona na pracownika banku". Po tym jak zaciągnęła kredyt - pożyczone pieniądze przekazała oszustom 

 

Jak informuje myślenicka policja; do zdarzenia doszło 27 stycznia. Wtedy 36-latka z powiatu myślenickiego odebrała telefon. Mężczyzna po drugiej stronie słuchawki przedstawił się jako pracownik popularnego banku.

Oszust przekonał pokrzywdzoną, że ta jest ważnym ogniwem w akcji zatrzymania sprawców włamań na konta bankowe i że doszło do włamania na jej rachunek. Aby zapobiec procederowi, nakłonił ją, aby zaciągnęła pożyczkę w swoim banku na kwotę 50 tys. zł, podając nieprawdziwe dane dot. zarobków i rodziny.

Numer telefonu, z którego dzwonił fałszywy pracownik placówki bankowej, wyglądał na oficjalny numer banku, który można potwierdzić na stronie internetowej.  Następnie 36-latka, miała jak najszybciej wypłacić pieniądze ze swojego konta.

W tym momencie oszust „ostrzegł” swoją ofiarę, że pracownik banku może być w zmowie z przestępcami i nakłonił ją do niepodawania prawdziwego powodu wypłaty pieniędzy. Wybrane z konta pieniądze ofiara wpłaciła na podane przez oszusta konto, we wpłatomacie innego banku, który miał posiadać „odpowiednią licencję”.

Z tego tytułu po wpłacie pokrzywdzona namówiona została do podania kodu BLIK. Rozmówca zapewnił, że kod ten będzie potwierdzeniem wpłaty i jednocześnie podstawą odebrania „zabezpieczonej” gotówki po zakończonej "akcji".

Ostatecznie mieszkanka powiatu myślenickiego straciła 50 000 złotych. Pieniądze te, w transzach, przelała oszustom za pośrednictwem wpłatomatu. Funkcjonariusze przyjęli od pokrzywdzonej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa na jej szkodę. Policjanci będą teraz prowadzić czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

- Przestępcy doskonale znają aplikację mobilną i stronę internetową banku. Udzielają też merytorycznych odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania, a wręcz przewidują kolejne kroki, jakie należy zrobić. Wiarygodności dodaje fakt, że w telefonie często słychać rozmowy innych konsultantów na tematy bankowe. Dzwoniący mówią płynnie w języku polskim, ale często ze wschodnim akcentem

- przestrzega Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji. 

O czym warto pamiętać w kontakcie z bankiem?

1. Pracownicy banku nigdy nie proszą o podanie loginu i hasła do konta, a tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS lub BLIK;

2. Nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta;

3. Wykonując JAKIEKOLWIEK operacje finansowe, wykonuj je w placówce bankowej albo z własnej inicjatywy! NIGDY ZA NAMOWĄ osób kontaktujących się telefonicznie!

O wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • 31 sty 2023

  Niewiarygodne, żeby w tym wieku mieć tak niskie IQ. Szok.

  36 1 Odpowiedz
 • 31 sty 2023

  Ja nie wiem, czy ludzie spadają z księżyca, że nadal dają się tak wyrolować? Zero współczucia dla takiej głupoty.

  26 2 Odpowiedz
 • 31 sty 2023

  Tylko dlaczego bank nie sprawdził faktycznych dochodów tej osoby. Bank też powinien odpowiadać za udzielenie takiej pożyczki .
  To skoro dzwonią z niby z takiego samego numeru jak bank ma to jak możliwe. Raczej prawo telekomunikacyjne gdzieś szwankuje.

  22 4 Odpowiedz
  • 6 lut 2023

   Do mnie już dwa razy dzwonili z oficjalnego numeru mojego banku, dowiadywałem się na infolini i Pani przekazała mi informację że jest to możliwe bo oszuści mają urządzenie które generuje numer jaki dzwoniący sobie ustali i nie ma sensu zgłaszać tego na policję bo i tak nic nie zrobią . Tylko ja oszustów spławiłem obdarzając ich kilkoma epitetami i w odpowiedzi usłyszałem kilka słów z wyraźnym wschodnim akcentem

   2 Odpowiedz
 • 31 sty 2023

  A może to z tym " znanym bankiem" jest coś nie tak? Z tego co mi wiadomo to właśnie tam najczęściej dochodzi do tych oszustw!

  18 1 Odpowiedz
 • 31 sty 2023

  Nie no ale jak ktos gdzies bierze pożyczkę pewnie na zarobki życia bo w słuchawce telefonu ktos mu powiedział że trzeba tak zrobić i jeszcze komuś robi przelew bo tak trzeba zrobic to sorry, ale według mnie jest idiotą. Tu nawet nie ma już co pisac artykulu.

  22 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego
Pcim 0

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego

Na miejscu pracowały 22 zastępy straży, łącznie ponad 100 strażaków. Ogień strawił powierzchnię ok. 870 m kw. Pożar udało się opanować, nikt nie odniósł obraż...