Myślenice

Myślenice. Gmina rozstrzygnęła przetarg na budowę trzeciej niecki krytej pływalni. Będzie kosztować niespełna 12 mln zł

Myślenice. Gmina rozstrzygnęła przetarg na budowę trzeciej niecki krytej pływalni. Będzie kosztować niespełna 12 mln zł
Fot. Piotr Jagniewski

Pierwszego przetargu nie udało się rozstrzygnąć ponieważ oferty wykonawców oscylowały między 12,7 a 17,5 mln zł, a gmina miała na ten cel 7,4 mln zł. W drugim przetargu wybrano firmę, która wybuduje trzecią nieckę basenu za 11,9 mln zł.

 

Po raz pierwszy gmina unieważniła postępowanie przetargowe w listopadzie 2022 roku „z uwagi na fakt, iż cena zawarta w najkorzystniejszej ofercie przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia”. Oferty składane przez wykonawców oscylowały między 12,7 a 17,5 mln zł, a gmina miała na ten cel 7,4 mln zł.

Z końcem lutego rozstrzygnięto drugi przetarg na „budowę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej wraz z wyposażeniem i infrastrukturą towarzyszącą – budowę trzeciej niecki basenu w Centrum Wodnym Aquarius”. Przystąpiły do niego trzy firmy.

Jako najkorzystniejsza wybrana została oferta spółki Texom z Krakowa, która podejmie się realizacji zadania za cenę brutto 11 999 427.36 zł.

Budowa trzeciej niecki basenu była zapowiadana w sierpniu 2021 r., kiedy w obecności burmistrza Jarosława Szlachetki dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Piotr Szewczyk, podpisał umowę na opracowanie koncepcji rozbudowy niecki wraz z wyposażeniem rekreacyjnym.

Projekt opracowała krakowska pracownia projektowa Rubicon Group. W wybranej koncepcji znajdują się dwie zjeżdżalnie, basen rehabilitacyjny, dwie wanny z hydromasażem – w tym z wodą solankową oraz mini park wodny dla dzieci.

Budowa dodatkowej niecki ma zostać zostać zrealizowana dzięki wsparciu Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego jak czytamy na stronie gminy; ta otrzymała 6 mln zł. Według ówczesnych zapowiedzi; prace projektowe i uzgodnienia miały potrwać do końca 2021 r., natomiast budowa miała ruszyć w 2022 r. 

 

Kosztuje więcej, ale czy przyniesie zyski?

Temat budowy trzeciej niecki wrócił podczas 60. sesji rady miejskiej. Burmistrz informował radnych o tym, że udało się rozstrzygnąć przetarg, a inwestycja zostanie zrealizowana w przeciągu 18 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: Znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, ale chcąc wykorzystać dofinansowanie, m.in. na to zadanie, aby zabezpieczyć ciągłość funkcjonowania krytej pływalni na dalsze lata, postanowiliśmy rozstrzygnąć przetarg i wybrać firmę, która zgłosiła najkorzystniejsza ofertę za kwotę 12 mln zł.

Gdyby niewiedza na temat stanu, szczególnie starej technologii basenowej, która jest do wymiany, to tej decyzji by nie było. Chcąc utrzymać funkcjonowanie krytej pływalni, po burzliwych dyskusjach z panią skarbnik, dyrekcją MOKiS podjęliśmy wspólną, ale ważną decyzję i w przyszłym tygodniu będziemy chcieli z panem dyrektorem Szewczykiem podpisać umowę na wykonanie. W ciągu 18 miesięcy ta inwestycja zostanie zrealizowana. Pan dyrektor ze swojego budżetu będzie zabezpieczał znaczną część wkładu własnego do inwestycji budowy trzeciej niecki.

(…) Patrząc z dużym optymizmem i wiarą na to co dokonało się w ostatnim czasie na basenie jeśli chodzi o rentowność i dochody, to tak jak powiedziałem wykonanie inwestycji i stworzenie nowej oferty pozwoli pozyskać jeszcze większe grono klientów, szczególnie rodzin. To jedno z naszych zadań gminnych, dbanie o rodziny, o dzieci.

Część inwestycji dotyczy wymiany starej technologii basenowej, która w każdym momencie po 20 latach funkcjonowania krytej pływalni może stanąć. Awaria równa się z tym, że gasimy przysłowiowe światło światło i zamykamy drzwi wejściowe do krytej pływalni. Ani MOKiS, ani gmina Myślenice nie będzie miała ok 5 czy 6 mln zł na nową technologię basenową na tej części, która dzisiaj funkcjonuje. Stąd taka decyzja.

Burmistrz podkreślał, że do myślenickiej pływalni przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy "ziemi myślenickiej", ale też gmin ościennych, a sam obiekt „funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie dochodowym”.

Z kolei radny Tomasz Wójtowicz (WDG) zwracał uwagę, że przy pierwszych zapowiedziach tej inwestycji prosił, aby wykonać symulację finansową utrzymania planowanej niecki. „Ile to będzie kosztować? Czy mamy taką wiedzę?” – dopytywał.

W odpowiedzi usłyszał od burmistrza, że „te wyliczenia zostały popełnione przez służby księgowe MOKiS. Po analizie, której dokonaliśmy zachodzi duże przypuszczenie, że tak jak do tej pory, ten obiekt będzie pomnażał dochody na utrzymanie nie tylko swojej działalności, ale także Ośrodka Kultury i Sportu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą to dochody. Jaka będzie sytuacja za miesiąc lub w chwili oddania do użytku, dzisiaj z pełną odpowiedzialnością państwu nie powiem” – wyjaśniał Jarosław Szlachetka.

Jarosław Szlachetka (PiS) na stanowisku burmistrza MiG Myślenice w kadencji 2018-24 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 8%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 5%
 • poprawnie poprawnie 10%
 • przeciętnie przeciętnie 13%
 • nieudolnie nieudolnie 16%
 • fatalnie fatalnie 48%
 • Głosów: 4792

„Ostrożny byłbym jeśli chodzi o prognozowanie zysków. Z tego co doczytałem, to otwarcie nastąpi w 2024 r. Przypominam ze prosiłem o taka analizę. Przeprowadzając symulację lepiej dowiedzieć się, że będzie kosztować tyle i tyle i mile się rozczarować, niż później mieć problemy. Jeśli pan mówi, że będą zyski, to bardzo się cieszę" – odpowiadał radny Wójtowicz.

Podpisanie umowy zaplanowane jest na 9 marca.

Powiązane tematy

Komentarze (19)

 • mirek@ 4 mar 2023

  Nie rozumiem tej logiki z jednej strony narzekanie na kryzys i ciężka sytuacje a budujemy skatepark za pare milionów i basen za 12 zamiast 7… a na przedszkole nie ma 🤔

  59 4 Odpowiedz
 • 4 mar 2023

  No ale otwarcie, przecięcie wstęgi, dyplomy, podziękowania.... Ciemny lud to kupi i zagłosuje..... Kto tam będzie pamiętał o jakimś przedszkolu... I tak dzieci coraz mniej......

  38 3 Odpowiedz
 • 4 mar 2023

  A jak się okaże, że to kiełbasa wyborcza i podzieli losy złotego pociągu czy tężni?

  36 5 Odpowiedz
 • 4 mar 2023

  Nie wszystko musi przynosić nie wiadomo jakie zyski. Basen w danej miejscowości to akurat obiekt, który po prostu powinien być. Dla mieszkańców, dla dzieci. Powinien zarabiać ^na siebie^ i pracowników, żeby nie trzeba było dokładać.

  35 2 Odpowiedz
 • 4 mar 2023

  Kto bogatemu zabroni 😒

  35 2 Odpowiedz

Zobacz więcej