Zdrowie

Gdzie i jak w Myślenicach możesz sprawdzić, czy Twoje kości są zdrowie?

Gdzie i jak w Myślenicach możesz sprawdzić, czy Twoje kości są zdrowie?

Na badanie stanu kości, które odbędzie się w Myślenicach, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Przez 4 dni marca, przy szpitalu w Myślenicach, będzie czekała na chętnych mobilna pracownia densytometryczna - Osteobus

Na badanie będzie można przyjść 20, 21, 22 lub 23 marca 2023 r. Przy Szpitalu w Myślenicach, ul. Szpitalna 2, będzie czekał Osteobus, czyli mobilna pracownia densytometryczna. Trzeba pamiętaj o wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu: 512 351 600.

Cena jednego badania to 45 złotych. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Przypominamy, że nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

Kto powinien się zbadać w osteobusie?

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. - Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania - mówi Marcin Marzec, dyrektor MD Multi Diagnostica.

Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Jak przygotować się do badania kości?

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Zapraszamy na badania.

Zobacz więcej