Jawornik

Jawornik. Policjanci zatrzymali "wnuczków". Oszuści mieli w reklamówkach 70 tys. zł

Jawornik. Policjanci zatrzymali "wnuczków". Oszuści mieli w reklamówkach 70 tys. zł
Policja zatrzymała 3 mężczyzn zamieszanych w wyłudzenie pieniędzy metodą "na wnuczka". Fot. KPP Myślenice

Wyłudzili pieniądze metodą "na wnuczka" od mieszkanki Nowego Targu. Wsiedli do auta i jechali w kierunku Krakowa. Wpadli w Jaworniku

 

Przed tygodniem przestępcy działający metodą na wnuczka po raz kolejny próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców powiatu nowotarskiego. Większość osób od razu odkładała słuchawkę, nie kontynuując rozmowy.

Jedna z mieszkanek Nowego Targu uwierzyła w przedstawioną legendę o wnuczce, która rzekomo spowodowała wypadek drogowy, i za którą trzeba wpłacić „kaucję”, by uniknęła aresztu. Kobieta przekazała oszustom ponad 55 tysięcy złotych w zagranicznej walucie.

mł. asp. Dawid Wietrzyk, oficer prasowy KPP w Myślenicach: Kiedy seniorka zorientowała się, że została oszukana, o całej sytuacji poinformowała nowotarską policję. Sprawą zajęli się policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu.

Funkcjonariusze szybko ustalili pojazd, którym sprawcy oszustwa po udanym „skoku” jechali w kierunku Krakowa. Poinformowali krakowskich oraz myślenickich policjantów, którzy w Jaworniku zatrzymali poszukiwane audi. W samochodzie znajdowało się dwóch mieszkańców z powiatu krakowskiego w wieku 35 i 38 lat.

Mężczyźni mieli przy sobie reklamówki, a w nich gotówkę w kwocie ponad 70 000 złotych. 35 i 38-latek zostali zatrzymani i przekazani nowotarskim policjantom, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie. W czwartek rano, na terenie powiatu krakowskiego nowotarscy policjanci zatrzymali także 57-latka zamieszanego w ten przestępczy proceder.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty oszustwa z art. 286 §1 kk, za co grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat. Prokurator wystąpił z wnioskiem do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu, a sąd przychylił się do wniosku i zastosował wobec wszystkich zatrzymanych mężczyzn tymczasowy areszt. W trakcie dalszych czynności śledczy wyjaśniać będą czy zatrzymani mają związek z innymi oszustwami seniorów na terenie powiatu nowotarskiego.

Wszyscy podejrzani to mieszkańcy powiatu krakowskiego. Decyzją sądu trafili do tymczasowego aresztu. Za oszustwo grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Komentarze (7)

 • 20 mar 2023

  Mam pretensje do Rydzyka, to radio i telewizja Trwam nie uczy? Oj zaniedbaliście temat. Uczcież tych swoich,, którzy zamiast Rydzykowi dadzą oszustom. .. Nieładnie Panie Rydzyk. Gratuluję Policji.

  7 10 Odpowiedz
  • Raphaell 20 mar 2023

   Jeśli nie "dają" Rydzykowi Twoich pieniędzy w czym widzisz problem?...Dają tym,którym chcą.Zresztą za Swoich bliskich ludzie w tym wieku często dają się nabierać w tym i w Myślenicach...niestety.I nie trzeba tutaj wrzucać Tv czy jakiegokolwiek radia.Chyba jedynie w tym celu by jątrzyć temat.?!...

   8 1 Odpowiedz
   • 21 mar 2023

    Media mają także uczyć, nie tylko modlitwy. Myślę, że ludzie tam pracujący też tak myślą.
    A chciałbyś, aby Twoja babcia wyskoczyła z oszczędności życia i dała go bandytom ? A może lepiej byłoby żeby dała to wnukom np. na naukę języka ?
    A swoją drogą, pewnie nie masz dzieci a tym bardziej wnuków.
    Nowotarska babcia nie była do końca głupia. Kara karą dla bandytów. Gdyby nie złapano ich na gorącym uczynku, to pani pozostałby tylko modlitwa o zrabowaną kasę.
    A i Policja ma wynik. Chciałabym, aby wszystkie takie "przygody" tak się kończyły.

    1 9 Odpowiedz
    • Raphaell 21 mar 2023

     Przeczytaj ponownie własny post gdyż kompletnie piszesz temat nie związany z własną opinią.

     5 1 Odpowiedz
     • 22 mar 2023

      Umiesz czytać ze zrozumieniem Tygrysie ?

      1 8 Odpowiedz
      • Raphaell 26 mar 2023

       "Mam pretensje do Rydzyka" to cytat zaczerpnięty z Pani nazwijmy to "przemyśleń":)....Tak się akurat składa "szanowna" Pani,iż te właśnie media w/w są ukierunkowane bardziej na modlitwę niż na nauczanie starszych osób co do kwestii oszustw.Od tego faktu są inne formy przekazu różnorakich mediów,Dlatego też przykład wzięty z dxxpy.Kończąc skąd ktoś taki kto chce zaistnieć w sieci może wiedzieć czy cyt "nowotarska babcia" nie była przypadkiem własnie "od" Rydzyka?...Chyba że zna Ją Pani osobiście więc zwracam honor:).Ogólnie post typu muszę coś napisać aby tylko pisać.Żenada szanowna Pani.

       2 Odpowiedz

Zobacz więcej