logo-web9
Myślenice

Myślenice. Radni podjęli uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II

„Rada Miejska w Myślenicach czuje się w obowiązku obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, sprzeciwiając się niezwykle krzywdzącym opiniom pojawiającym się w przestrzeni publicznej, a dotyczącym Jego osoby”

– czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Za jej podjęciem głosowało 18 radnych, przy 1 sprzeciwie i 1 braku głosu

Projekt uchwały swojego autorstwa, na początku 61. sesji do porządku obrad wniósł burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). Jeszcze przed procedowaniem dokumentu, głos zabrał Czesław Bisztyga (nz), który stwierdził, że „zagłosuje za, natomiast jest to niepotrzebne”, a sytuację określił jako „przedłużanie farsy i wszystkiego, co dzieje się wokół osoby Ojca Świętego”.

- Oczywiście zagłosuję za. Natomiast uważam, że jest to niepotrzebne. To przedłużanie tej farsy i wszystkiego, co dzieje się wokół osoby Ojca Świętego. Myślę, że jak chodzi o jego zasługi i autorytet, są niepodważalne. Myślę, że stał się chyba narzędziem politycznym, jak chodzi o tego typu głosowania. Na czym będzie polegało wykonanie takiej uchwały? – pytał Czesław Bisztyga.

W odpowiedzi usłyszał od burmistrza Szlachetki m.in., że „w przestrzeni publicznej, szczególnie także w Myślenicach, są osoby, które próbują zniweczyć dorobek naszego największego wśród rodaków Jana Pawła II”.

- Uważam panie radny, że dyskutować nie ma z czym i to jest oczywista oczywistość dla pana i dla mnie. Niestety w przestrzeni publicznej, szczególnie także w Myślenicach są osoby, które próbują zniweczyć dorobek naszego największego wśród rodaków - św. Jana Pawła II. Stąd w moim przekonaniu uzasadnienie, aby rada miejska swoją powagą również wypowiedziała się w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Tym bardziej, że jest patronem Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach. Myślę, że jego związki z Myślenicami są znane, szczególnie starszym myśleniczanom, a także młodszym pokoleniom, które nie znały bynajmniej osobiście i za życia Jana Pawła jako papieża. Myślę, że takie przypomnienie osoby, jego związki z Myślenicami jeszcze z czasów biskupa Krakowa będzie cenne, aby w przyszłości nie dochodziło do takich nikczemnych prób dezawuowania i próby kompromitacji dobrego imienia św. Jana Pawła II i o to wnoszę wysoka rado – argumentował Jarosław Szlachetka.

Weź udział w sondażu!

Chwilę później, kiedy doszło do procedowania projektu uchwały, ponownie zabrał głos, wprowadzając radnych do treści dokumentu.

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: Ta uchwała wychodzi naprzeciw tym wszystkim próbom skompromitowania Jana Pawła II różnymi materiałami, które pojawiły się w przestrzeni publicznej. Materiałami, które nawet w tamtym czasie nie odważyli się użyć nawet komuniści. Te próby na pewno odwołują się do metod, które stawiają jej autorów poza pewnymi kręgami cywilizacyjnymi.

Św. Jan Paweł II na pewno zajmuje wśród nas szczególne miejsce w naszych sercach, ale też szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Na pewno nie możemy pozwolić, aby niszczyć wizerunek człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Idąc za uchwałą, którą podjął w ostatnim czasie polski parlament; Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej sfery wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach różni światowi przywódcy, także prezydent USA John Biden, podczas ostatniej wizyty w Polsce.

Wyrażając stanowisko, mam nadzieję, że państwo radni też do tych wszystkich głosów, które stają dzisiaj w obronie naszego wielkiego Polaka - św. Jana Pawła II wielkiego, zechcą się przyłączyć. Nie możemy się zgodzić dzisiaj, aby też w naszej przestrzeni myślenickiej pojawiały się głosy związane chociażby z nawoływaniem czy rozsądzaniem tego, aby burzyć chociażby pomniki poświęcone Janowi Pawłowi II, a takie jak powiedziałem pojawiają się także w naszym lokalnym środowisku.

Następnie odczytał uchwałę, w której treści znajduje się m.in. życiorys Karola Wojtyły oraz przedstawione zostały jego związki z Myślenicami. W całości prezentujemy ją poniżej: 

Bez aklamacji 

Kolejno Bogusław Stankiewicz (PiS) zwrócił się do radnych o to, aby projekt przyjąć poprzez aklamację (zaakceptowanie jednomyślnie bez głosowania).

- Jan Paweł II był jedną z najwybitniejszych postaci w naszej historii. Dziś stajemy w trudnej sytuacji, kiedy powstają różnego rodzaju zarzuty. Niestety nie ma możliwości, aby się temu obronić osobiście. Dlatego zwracam się o to, aby projekt uchwały został przyjęty przez aklamację – mówił.

Takiemu podejściu sprzeciwiła się Grażyna Ambroży (BU), która nie zgodziła się na aklamację. W konsekwencji prowadzący obrady wiceprzewodniczący Mirosław Fita (PiS) zarządził głosowanie.

ZA przyjęciem projektu uchwały w sprawie obrony dobrego imienia w św. Jana Pawła II głosowało 18 radnych: Bisztyga Czesław, Błachut Józef, Cachel Jerzy, Dyląg Halina, Fita Mirosław, Gablankowski Wojciech, Grzybek Andrzej, Jaśkowiec Małgorzata, Kutrzeba Izabela, Lejda-Kuklewicz Eleonora, Motyka Piotr, Ostrowski Kamil, Podmokły Bogusław, Podmokły Jan, Stankiewicz Bogusław, Topa Stanisław, Wierzba Czesław, Wójtowicz Tomasz; PRZECIW 1; Ambroży Grażyna, GŁOSU NIE ODDAŁ 1; Malinowski Wojciech, a NIEOBECNY 1 był Szczotkowski Wacław.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. 

Weź udział w sondażu!
Zobacz więcej
Czytaj komentarze!