Kultura

„Woda jest najważniejsza”. Wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Boryczki

„Woda jest najważniejsza”. Wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Boryczki
Fot. MOKiS Myślenice

Wernisaż odbył się w Galerii Sztuki Współczesnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Andrzej Boryczko zaprezentował najnowsze obrazy inspirowane wielowymiarową podróżą

 

Tytuł wystawy malarstwa Andrzeja Boryczki to teza, z którą trudno dyskutować. O najstarszych cywilizacjach powstających przed tysiącami lat w dolinach rzek wiemy dzięki kulturze, niezbędnej jak woda w ciągłości oplatania świata. Bezwonna i bezbarwna, potrzebna każdemu z żywych organizmów niezbędna jest również tym, którzy sięgają po akryl.

Malarstwo Boryczki to pamiętnik niezwykłych obrazów z podróży. Tych, które przywozi pod powiekami, na matrycy aparatu, które towarzyszą mu i dojrzewają w jego wyobraźni by jako powidoki powracać w jego twórczej aktywności. Patrząc na kolejne płótna, na malarskie doświadczenia i dojrzałe wybory sposobów dotykania ich powierzchni czujemy budujące się przestrzenie. Autor znów zabiera nas w podróż.

- Obrazy niepokoją, wciągają nas w swoje odległe plany, wracamy, zawieszamy wzrok w innych punktach. Kropla drąży skałę, długie i wytrwałe działania przynoszą oczekiwane wyniki. Jesteśmy w podróży, a woda jest najważniejsza – mówi kuratorka wystawy dr Natalia Nowacka.

Andrzej Boryczko ur. 1954 r. myśleniczanin znany przede wszystkim jako pasjonat i znawca ziemi myślenickiej i jej historii, ale również księgowy i malarz. Człowiek o wielu pasjach: kolekcjoner wszystkiego, co łączy się z historią Myślenic i okolicą, podróżnik, pisze wiersze i artykuły prasowe, teksty związane z jego zamiłowaniami. Od dzieciństwa swój talent przejawiał także w malarstwie, uzyskując liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach. Uprawia głównie malarstwo olejne i akrylowe, ale również rysunek, grafikę, akwarelę, temperę, pastel oraz sporadycznie collage.

 

Komentarze

Zobacz więcej