Polityka

Temat „starej szkoły” w Krzyszkowicach ożywił polityków. Były burmistrz nagrywa film, obecny publikuje papiery

Temat „starej szkoły” w Krzyszkowicach ożywił polityków. Były burmistrz nagrywa film, obecny publikuje papiery

To pierwsze medialne starcie tych dwóch polityków od kilku lat. Ciągnące się dwa lata postępowanie sądowe, w sprawie rozbiórki tzw. „starej szkoły” w Krzyszkowicach, zakończyło się wyrokiem uniewinniającym byłego burmistrza.

To jednak nie koniec, wyrok nie jest prawomocny, a politycy grzeją temat, przenosząc go na sesję rady miejskiej i do sieci. Maciej Ostrowski publikuje oświadczenie w formie wideo, a Jarosław Szlachetka udostępnia dokumenty

Przypomnijmy; Po niemal dwuletnim postępowaniu 25 kwietnia 2023 r. Sąd Rejonowy w Myślenicach wydał wyrok w sprawie rozbiórki „starej szkoły” w Krzyszkowicach.

„W ocenie sądu zgromadzony materiał dowodowy nie dał podstaw do przypisania oskarżonemu popełnienia zarzuconego mu aktem oskarżenia czynu” – brzmiał wyrok sądu. Pełne uzasadnienie dotyczące tej sprawy publikujemy w artykule „Sąd Rejonowy w Myślenicach wydał wyrok w sprawie byłego burmistrza i rozbiórki „starej szkoły" w Krzyszkowicach”

Wyrok jest nieprawomocny, a każdej ze stron przysługuje prawo do odwołania.

 

„Kto będzie odpowiadał za szkołę w Krzyszkowicach i skąd weźmiemy kilka baniek na jej odbudowę?"

Temat „starej szkoły”, podczas 63. sesji rady miejskiej, która odbyła się 17 maja poruszył radny Czesław Bisztyga (WDG). „Kto będzie odpowiadał za szkołę w Krzyszkowicach?” – pytał? Zwracał uwagę na przegrany proces i dopytywał „skąd weźmiemy parę baniek na jej odbudowę?”.

 W odpowiedzi usłyszał od burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS), że to nie gmina kierowała sprawę do sądu, ale uczestniczył w tym jej pełnomocnik. - Gdyby nie było tego postępowania, do którego dopuścił się były burmistrz i gdyby zapytał Wojewódzki Urząd Konserwatorski i uzyskał zgodę na rozbiórkę „starej szkoły”, tematu by dzisiaj nie było – przekonywał burmistrz Szlachetka.

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz miasta i gminy Myślenice: Po pierwsze to nie gmina kierowała sprawę do sądu. pełnomocnik gminy w tym uczestniczył. To nie gmina kierowała wniosek o wpisanie budynku starej szkoły do rejestru budynków. Na pewno nie działo się to w kadencji, kiedy ja jestem burmsitrzem, czyli od 17 listopada 2018 r.

A kto będzie odpowiadał za to, że będziemy musieli ponieść taki, a nie inny wydatek budżetowy, to chyba umie pan sobie na to odpowiedzieć - ten, kto do tego się dopuścił. Proszę nie mylić orzeczenia sądowego, które orzekło tak jak orzekło. Ja z tym nie zamierzam dyskutować, bo pewnie będzie kolejna instancja i tak dalej. Ale gdyby nie bylo tego postępowania, do ktorego dopuścił się były burmistrz i gdyby zapytal Wojewódzki Urząd Konserwatorski i uzyskał zgodę na rozbiórkę "starej szkoły", tematu by dzisiaj nie było.

 

„Stwierdził pan, że poprzedni burmistrz powinien odwołać się do konserwatora zabytków o pozwolenie od niego na rozbiórkę. Jakby pan z uwagą przeczytał uzasadnienie sądu, to jak miał się odwołać, skoro budynek nie był wpisany do Wojewódzkiego Spisu Zabytków? O co miał prosić? O coś, czego Wojewódzki Konserwator Zabytków nie miał wpisanego?" - dopytywał radny Czesław Bisztyga (WDG). 

Pytanie radnego Bisztygi pozostało bez odpowiedzi. Burmistrz Szlachetka nie odniósł się do niego do końca sesji.

 

„Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada”

Kilka godzin po zakończeniu sesji, w sieci pojawił się film byłego burmistrza, który podsumował sprawę „starej szkoły” w Krzyszkowicach. Widzimy na nim Macieja Ostrowskiego stojącego na tle budynku.

„Po wielu latach udowadniania, że nie jest się "wielbłądem" - NIEWINNY - pierwsza instancja. Każda władza publiczna powinna posiadać zdolność przewidywania i planowania. W tym przypadku obecnym myślenickim władzom tego zabrakło” - w swoim poście pisze były burmistrz.

Z kolei w filmie powołuje się na wyrok sądu, który uniewinnił go od zarzucanego mu czynu, „jakim miało być rzekome wyburzenie zabytku ‘starej szkoły’ w Krzyszkowicach”.

Maciej Ostrowski zwraca uwagę, że „stara szkoła” w czasie wyburzenia nie była zabytkiem. „Stała się zabytkiem dzięki wielu osobom, które zabiegały o to, aby wpisać ją na listę zabytków. Wśród nich był obecny burmistrz Myślenic” – mówi.

Podkreśla, że gmina otrzymała karę 50 tys. zł za niedopełnienie obowiązków w sprawie tego zabytku i jak mówi; „nie zapłacił tej kary burmistrz z własnych pieniędzy, ani sekretarz, ani zastępca. Zapłaciliśmy ją my wszyscy podatnicy Myślenic. Nasuwa się takie polskie powiedzenie; kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada” – kończy swoją wypowiedź.

Maciej Ostrowski: Otrzymuję wiele telefonów i zapytań w sprawie "starej szkoły" w Krzyszkowicach. Wyjaśniam więc, że 25 kwietnia tego roku, Sąd w Myślenicach w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, wydał wyrok uniewinniający mnie od czynu zarzucanego, jakim miało być rzekome wyburzenie zabytku "starej szkoły" w Krzyszkowicach.

Pomimo wielu pomówień i hejtu, który wylał się w stronę mojej osoby od obecnie sprawujących urząd w Myślenicach; urząd burmistrza, zastępcy, sekretarza - jestem niewinny.

Czy Maciej Ostrowski powinien ubiegać się o stanowisko burmistrza Miasta i Gminy Myślenice w Wyborach Samorządowych 2024?

 • TAK TAK 67%
 • NIE NIE 33%
 • Głosów: 611

 

„Czysta manipulacja i próba wprowadzenia mieszkańców w błąd”

Na publikację wideo byłego burmistrza nie pozostał obojętny obecny gospodarz miasta i gminy Myślenice. Kolejnego dnia, w czwartek 18 maja w mediach społecznościowych oraz na oficjalnej stronie miasta i gminy, opublikował swoje oświadczenie oraz dokumenty.

„Ostatnią wypowiedź pana Macieja Ostrowskiego w sprawie rozbiórki zabytkowego budynku starej szkoły w Krzyszkowicach traktuję jako jego własną interpretację rzeczywistości, a uniewinnienie w sprawie toczącej się przed Sądem Rejonowym w Myślenicach nie jest prawomocne, na obecnym etapie sporządzane jest pisemne uzasadnienie wyroku” – rozpoczyna swoje oświadczenie Jarosław Szlachetka.

Odnosi się do wspomnianej kary. Brak odbudowy tłumaczy m.in. tym, że „gmina Myślenice nie posiadała na tamten czas uzgodnionej dokumentacji projektowej oraz zabezpieczonych w swoim budżecie wielu milionów złotych na realizację tego zadania. (…) Przypisywanie mi przez pana Macieja Ostrowskiego odpowiedzialności za jego działania jest czystą manipulacją i próbą wprowadzenia mieszkańców w błąd" – swoje oświadczenie kończy Jarosław Szlachetka (PiS) - burmistrz miasta i gminy Myślenice.

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: Ostatnią wypowiedź pana Macieja Ostrowskiego w sprawie rozbiórki zabytkowego budynku starej szkoły w Krzyszkowicach traktuję jako jego własną interpretację rzeczywistości, a uniewinnienie w sprawie toczącej się przed Sądem Rejonowym w Myślenicach nie jest prawomocne, na obecnym etapie sporządzane jest pisemne uzasadnienie wyroku.

Burmistrz wraz z oświadczeniem publikuje dokumenty, wśród których znajdują się m.in. zalecenia pokontrolne Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie z czerwca 2019 r. oraz decyzja Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o nałożeniu pieniężnej kary administracyjnej z maja 2021 r.

Jarosław Szlachetka (PiS) na stanowisku burmistrza MiG Myślenice w kadencji 2018-24 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 8%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 5%
 • poprawnie poprawnie 10%
 • przeciętnie przeciętnie 13%
 • nieudolnie nieudolnie 16%
 • fatalnie fatalnie 48%
 • Głosów: 4792

 

Powiązane tematy

Komentarze (54)

 • 19 maj 2023

  Pod filmikiem byłego Burmistrza znalazłem ciekawy komentarz odnośnie tej sprawy, który wiele wyjaśnia:

  "Część" budynku tzw. Starej Szkoły została wpisana do rejestru zabytków 15.06.2016 roku! Tymczasem Miasto i Gmina Myślenice rozpoczęła prace rozbiórkowe w 18.04.2016 roku (2 mce wcześniej). Zatem w dniu rozbiórki budynek NIE BYŁ wpisany do rejestru zabytków. Dzisiaj należy podziękować tym wszystkim, którzy doprowadzili do wpisania tej ruiny do rejestru zabytków..."

  Dlatego chciałbym zapytać czy to nie pan poseł Szlachetka chciał wpisania tej szkoły do rejestru zabytków żeby zrobić wtedy na złość Burmistrzowi Ostrowskiemu i teraz sam zbiera tego owoce?

  105 8 Odpowiedz
 • 19 maj 2023

  "Zemsta jest marnotrawieniem energii". Jest takie powiedzenie. Dodam, że także trwonieniem pieniędzy. Tak właśnie funkcjonuje obecny Pan Burmistrz z towarzszącymi mu giermkami, dwoma radnymi Krzyszkowic, wspieranymi przez trzeciego giermka - przewodniczącego Rady też krzyszkowiczanina.
  Już bardziej pokrętnego tłumaczenia jaką jest wypowiedź Pana Burmistrza w sprawie starej szkoły, nie słyszałam !
  Przecież Pan sam sobie stworzył problem. Tajemnicą poliszynela jest Jego aktywność przy wpisaniu tej ruiny na listę zabytków.
  Po to, aby wtedy zatopić konkurenta teraz obłudnie zwala winę na Pana Ostrowskiego. Coś Ty chłopie narobił ?
  Zaplątałeś się we własne sznurowadła i odwracasz kota ogonem. Chęć zemsty zatruła Panu jakiekolwiek myślenie.
  Nie wierzę, aby eksposeł , Burmistrz, absolwent wyższej uczelni nie wiedział, że tę ruderę trzeba wyremontować ! Jej stan był taki, że korzystnej byłoby zrekonstruować budynek, tak jak to zrobił obecny właściciel dworu w Krzyszkowicach. Mógł sobie na to pozwolić, bo jest milionerem. Nawiasem mówiąc Panu - "obrońcy" zabytków nie przeszkadzało niedawne wyrżnięcie pięknych starych m.in dębów w dworskiej alei... Wyrżniętych zostałoby pewnie więcej, gdyby nie sprzeciw mieszkańców.
  Parę rzeczy Panu perfekcyjnie wychodzi; rola sygnalisty i wyrzucanie gminnych pieniędzy na wszelkiej maści prawników. Niech Pan nie płacze, bo ta kara 50 tys. zł (i nie tylko ta) nie poszła z Pańskiej kieszeni ! A powinna. Wtedy wszelkiej maści Panu podobnych nie imałoby się trudnej roli burmistrzowania. Do tego trzeba mieć wiedzę i chcieć wciąż się uczyć. Dla mnie jest Pan dzieckiem we mgle. Przepraszam dzieci. One nie mogą wiedzieć, co to jest niegospodarność i przewalanie publicznych pieniędzy. Dlaczego tak długo Pan męczy się na tym stanowisku ?
  Zapowiada Pan apelację w opisanej sprawie, czyli nawet na błędach nie potrafi się Pan uczyć.

  79 8 Odpowiedz
 • 19 maj 2023

  Czyli wedlug Ciebie ...ba Was...
  Sądy sądami a sprawiedliwość musi być po naszej stronie😂
  Skoro jak twierdzisz szkoła była zabytkiem , to jak konserwator pozwolił na wymianę okien i to na plastikowe i obłozenie styropianem i pomalowniem na żółto 😂 uwaga połowę budynku tejże szkoły ?
  Coś tu nie halo ....

  Zapłacić to powinni Ci co do tego doprowadzili czyli reasumując burmistrz i sekretoorz z WŁASNEJ kieszonki !!!

  73 4 Odpowiedz
 • 19 maj 2023

  Pan Szlachetka jest nieugięty w swoich głupich i bezprawnych działaniach. Dzieciom z przeszkola nr 3 na Zarabiu też nie odpuszcza. Pomimo tego, iż placówka ma od września funkcjonować karze rodzicom zabierać z niej dzieci. Panie nauczycielki mówią rodzicom, że złożyły " dobrowolnie" wypowiedzenia z pracy bo w przeciwnym wypadku wyleciałyby dyscyplinarnie - podobnie jak dwie Panie, które się nie ugięły i postanowiły nie pójść za żadne układy z władzą i nie wspierają działań zmierzających do zamknięcia palcówki. Działania Burmistrza w tym zakresie mają charakter przestępczy.. Rządzi nami mały dyktator pozbawiony serca i rozumu. Obyśmy doczekali czasów, że będzie siedział za swoje czyny.

  67 5 Odpowiedz
 • 19 maj 2023

  Pięknie napisane !
  Złożymy pozew zbiorowy jako podatnicy !
  Dość trwonienia NASZYCH pieniędzy na mściwe zagrywki i ciąganie ludzi po sądach !

  64 2 Odpowiedz

Zobacz więcej