Karate

Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin. Myśleniccy karatecy sięgnęli po złoto

Karatecy z Myślenickiej Akademii Karate "BYAKKO" z Wagowych Mistrzostw Europy wracają z medalami

Podczas dwudniowych Wagowych Mistrzostw Europy w Karate Kyokushin we Wrocławiu, które odbyły się w dniach 20-21 maja, rywalizowało 740 zawodników z 24 państw z całej Europy oraz gościnnie z Azji

Mistrzynią Europy seniorek (pow. 18 lat) w formule full contact została senpai Iwona Maksimowska, która stoczyła 4 zwycięskie pojedynki w kategorii +65 kg. W drodze po złoto pokonała m.in. Mistrzynię Świata oraz Mistrzynię Europy.

Kolejnym triumfatorem turnieju i Mistrzem Europy młodzików 12-13 lat w kategorii -55 kg, został Mikołaj Śliwa, który stoczył trzy wygrane pojedynki, a po brąz w tej samej kategorii sięgnął Mieszko Fąfara, stając tym samym na podium obok klubowego kolegi. Mieszko był o krok od wywalczenia sobie drogi do bratobójczego finału, jednak swoją trzecią walkę przegrał decyzją sędziów 3:1 (nieznaczna przewaga).

Sensei Andrzej Winiarski uplasował się na 4. miejscu w najmocniej obsadzonej kategorii seniorów -90 kg. Warto podkreślić, że pierwszą walkę wygrał z zawodnikiem japońskim, który był wymieniany jako faworyt do zwycięstwa całego turnieju. Kolejną walkę stoczył z 16 krotnym Mistrzem Europy, legendą światowego karate - Alejandro Navarro, który w listopadzie 2022 roku w Myślenicach, podczas Mistrzostw Europy, bez podziału na kategorie wagowe stanął na 1. miejscu podium. Trzecią walkę Andrzej stoczył z Francuzem Maximem Demeautisem.

W kategorii kata (układy formalne) seniorów trzecim najlepszym z 32 zawodników został sensei Marcin Sturgulewski, który po rundzie eliminacyjnej objął prowadzenie nad rywalami, a w rundzie finałowej popełnił błąd techniczny, co przy tak mocno obsadzonej kategorii skutkowało spadkiem na najniższy stopień podium.