Prezydent Andrzej Duda w Sułkowicach: „Sułkowice i Harbutowice zapłaciły najwyższą cenę za wolę trwania przy Polsce”
„Za tradycję polskości i niezłomną, twardą wolę trwania przy Polsce w lipcu 1943 roku Sułkowice i Harbutowice zapłaciły najwyższą cenę” – podczas obchodów 80. rocznicy pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji, mówił prezydent Andrzej Duda
– Pochylam głowę nad całą polską wsią, która nie ugięła się przed terrorem i wolą okupanta – powiedział Prezydent podczas obchodów 80. rocznicy pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic. W trakcie uroczystości złożył wieniec przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji na sułkowickim Rynku.
Wcześniej w kościele parafialnym w Sułkowicach odbyła się msza, a obchody rocznicy przeniosły się do centrum. Po przemarszu pod Pomnik Ofiar Pacyfikacji nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie odczytany został Apel Pamięci oraz złożono wieńce, a honorowi goście wygłaszali okolicznościowe przemówienia.
„W rodzinach tej ziemi zawsze była tradycja polskości, oporu przed każdym najeźdźcą. Za tę tradycję i niezłomną, twardą wolę trwania przy Polsce i polskości wtedy, w lipcu 1943 roku, Sułkowice i Harbutowice zapłaciły cenę najwyższą” – podkreślił Andrzej Duda.
Jak przypomniał, Niemcy przeprowadzili wówczas akcję „miażdżenia” ludności polskiej wsi, która wspierała partyzantów, ruch oporu. Prezydent podkreślił też, że był to czarny dzień w historii Sułkowic i Harbutowic, „ale dzisiaj, zapisany złotymi zgłoskami wraz z nazwiskami wszystkich bohaterów na liście męczenników walk o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę, o ponowne odzyskanie niepodległości, o godność, o nasze wartości, tak mocno właśnie w polskiej wsi tkwiące”.
– Ludzie oddali życie za sprawę. Nie tylko w tamtym momencie. Także wszyscy ci, których wywożono do obozu w Płaszowie, do innych miejsc cierpienia i kaźni, a którzy nie wrócili żywi już nigdy. A także ci, którzy wrócili żywi z miejsc męczeństwa, ale na całe życie pozostała w nich niegojąca się rana – oświadczył Andrzej Duda.
W uroczystościach wzięli udział także prezydenccy Ministrowie: Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik oraz Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, posłowie, samorządowcy oraz mieszkańcy Sułkowic i Harbutowic.
W dniu 24 lipca 1943 r. Niemcy zamordowali 26 mieszkańców Sułkowic i Harbutowic, kolejne kilkadziesiąt wysłali do obozów pracy.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.