Kultura

Myślenice. Zdjęcia Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby w bibliotece

Myślenice. Zdjęcia Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby w bibliotece

W Galerii MgFoto mieszczącej się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach można oglądać wystawę fotografii Katarzyny Leszczyńskiej - Kaszuby pt. "Gdzie brak światła zastanego"

 

Fotografie autorki przedstawiają niedostępny dla wielu podziemny świat, czyli jaskinie. Podczas wernisażu opowiadała m.in. o trudach związanych z takimi wyprawami, o sprzęcie i jego wadze oraz sposobach na wykonanie zdjęć w warunkach, gdzie panuje wysoka wilgotność i brak światła.

Jaskinie to środowisko mało przyjazne dla człowieka, a jeszcze mniej dla fotografa. Temperatura 5-7 stopni Celsjusza, blisko 100% wilgotność powietrza i całkowity brak światła zastanego. Właściwie tytuł wystawy powinien brzmieć tak jak popularna wśród grotołazów odpowiedź na pytanie o to, jak jest w jaskiniach –jest „zimno, ciemno i do domu daleko”.

To nie miejsce na twórcze poszukiwania. Świat uniesień artystycznych zostaje przed otworem, a zastępuje go wysiłek fizyczny i zmęczenie.

Zdjęcia są trudne technicznie, lampy odmawiają posłuszeństwa, ludzie zmęczeni i zmarznięci, ręce ubłocone. Przeważnie trudno zmobilizować się do wyciągnięcia aparatu. I tylko ciężki wór jaskiniowy przypomina, że oprócz „przejścia”, miały być też zdjęcia. W worze poza sprzętem osobistym, linami i karabinkami, dźwigać trzeba wodoodporną beczkę z aparatem, lampami reporterskimi , wyzwalaczami radiowymi.

Większość fotografii prezentowanych na wystawie to zdjęcia wykonywane niejako „przy okazji”. Najczęściej głównym celem była akcja sportowa czy eksploracyjna, a zdjęcia powstawały w trakcie – jako pamiątka lub dokumentacja odkryć. Ale znajdą się też przyjemniejsze sesje z jaskiń jurajskich. Prezentowane zdjęcia wykonane zostały w latach 2011-2013.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej