Harbutowice

Pożar zabudowań gospodarczych w Harbutowicach. Strażakom udało się obronić przed ogniem sąsiednie budynki

Pożar zabudowań gospodarczych w Harbutowicach. Strażakom udało się obronić przed ogniem sąsiednie budynki
Fot. KP PSP Myślenice

Dziesięć zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem zabudowań gospodarczych w Harbutowicach. Po długiej walce udało im się obronić przed ogniem sąsiednie budynki

 

W piątkowy poranek 25 sierpnia br. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Myślenicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabudowań gospodarczych w Harbutowicach. 

W chwili przybycia na miejsce pożaru pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej pożarem objęty był w całości budynek stodoły o konstrukcji drewnianej, drewniane poddasze stajni, w którym zmagazynowane były płody rolne, maszyny rolnicze, a także część elewacji domu będącego w pobliżu budynku stodoły. Ustalono, że w strefie objętej pożarem nie ma poszkodowanych oraz zagrożonych ludzi.

Ponadto pożar zagrażał budynkowi mieszkalnemu oraz drugiemu obiektowi gospodarczemu, które znajdowały się od strony nawietrznej, w związku z czym podjęto decyzję o podawaniu prądów wody w obronie na zagrożone obiekty budowlane. Ze względu na trudną lokalizację zdarzenia oraz brak obecności sieci hydrantowej przeciwpożarowej w okolicy, zwiększono liczbę sił i środków w celu dowożenia wody oraz wykonano punkt czerpania wody na potoku w odległości ok 3km od prowadzonych działań.

W trakcie prowadzonych działań, ze strefy objętej pożarem wydobyto butle zestawu spawalniczego oraz propan-butan, po czym wprowadzono procedurę postępowania z takiego typu butlami.

Strażacy działając w aparatach ochrony dróg oddechowych ugasili pożar oraz dokonali częściowej rozbiórki spalonych elementów konstrukcyjnych budynku objętego pożarem, a także przy pomocy koparki przerzucono magazynowany materiał rolny w celu wyeliminowania zarzewi ognia.

- Podczas działań doszło do chwilowego pogorszenia stanu zdrowia jednej z mieszkanek, której pomocy KPP udzielili będący na miejscu strażacy. Przy użyciu kamery termowizyjnej skontrolowano poddane oddziaływaniu cieplnemu zagrożone budynki – nie stwierdzono zagrożenia pożarowego. Ponadto, pomieszczenia w budynkach zagrożonych pożarem skontrolowano miernikami wielogazowymi na obecność CO – wskazanie 0 ppm. W trakcie działań stwierdzono ponadto, iż w budynku objętym pożarem znajdował się koń, którego nie udało się uratować – relacjonuje asp. Bartłomiej Bednarz, oficer prasowy PSP w Myślenicach.

Strażakom udało się obronić zagrożone budynki, a w działaniach udział brało łącznie 10 zastępów straży pożarnych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Myślenicach oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Sułkowice.

Komentarze

Zobacz więcej

Harbutowice. Ruszył remont drogi
Harbutowice 0

Harbutowice. Ruszył remont drogi

Trwa przebudowa drogi gminnej na działce nr 621 w Harbutowicach przy tzw. Głębcu   Rozpoczęły się prace związane z przebudową drogi gminnej na działce nr 62...