Czy udział w referendum jest dobrowolny i kiedy jego wynik jest wiążący?
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego przypomina: Udział w referendum jest dobrowolny-frekwencja referendalna, która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie-jest, liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny
Podczas piątkowej konferencji prasowej szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przypominała, ze frekwencja referendalna jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny. Nie jest liczona na podstawie tego, ile osób przyszło w dniu wyborów do lokalu, czy odebrało kartę.
"Referendum jest wiążące wówczas, kiedy weźmie w nim udział więcej niż 50 procent osób uprawnionych do głosowania. (...) To wyborca decyduje, w którym głosowaniu chce wziąć udział" - powiedziała PAP szefowa KBW.
Jak informuje PAP, szefowa KBW przekazała, że w lokalu wyborczym wyborca może powiedzieć, że nie chce brać udziału w którymkolwiek z głosowań i wtedy dana karta do głosowania nie będzie mu wydana.
Prawidłowo oddany głos to zaznaczenie X przy nazwisku jednego kandydata, na którego chcemy głosować. W przypadku referendum udzielać będziemy odpowiedzi: "TAK" lub "NIE" na 4 pytania.
W referendum padną cztery pytania;
1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"
2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"
3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?"
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.