logo-web9
Kultura

Założyli oddział Górali Myślenickich Związku Podhalan. Należy do niego 35 osób

Dla zachowania góralskiego dziedzictwa Myślenic i kultywowania tej tradycji, pasjonaci założyli Oddział Górali Myślenickich w strukturach Związku Podhalan im. św. Jana Pawła II. Należy do niego 35 osób

Tak czytamy w miesięczniku „Ziemia Podhalańska” z lipca 1936; Tu żyły stare góralskie rody, trudniono się wypasem owiec, wyrobem serdaków, kożuchów i serów góralskich, tu domy po góralskustawiano.

 „Najstarszy dokument opisujący kulturę góralską w Myślenicach pochodzi z 1342 roku. Mam bogaty zbiór dokumentów poświadczających, że w Myślenicach przez wieki królowała góralszczyzna, a włączanie kultury Myślenic do kultury krakowskiej to smutne pokłosie polityki regionalnej czasów PRL-u” – opowiada Bartłomiej Czepiel.

Dla zachowania góralskiego dziedzictwa Myślenic i kultywowania tej tradycji, pasjonaci założyli Oddział Górali Myślenickich w strukturach Związku Podhalan im. św. Jana Pawła II. W sobotę 7 października w myślenickim Sokole odbyło się zebranie założycielskie, na które przybył prezes Zarządu Głównego ZP Julian Kowalczyk, który poinformował, że obecnie Związek zrzesza 95 oddziałów.

Myślenicki będzie 96. Podczas zebrania Oddział Górali Myślenickich został oficjalnie zawiązany. Należy do niego ok. 35 osób. Wybrane zostały władze Oddziału i ukonstytuował się zarząd w składzie: prezes – Antoni Sukta, wiceprezes – Bartłomiej Czepiel, sekretarz –Sebastian Turczyniak, skarbnik – Grażyna Domanus, zastępca sekretarza – Marcin Góralik i rzecznik prasowy Oddziału Mariusz Domanus. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Wojciech Mleczek, a sądu koleżeńskiego –Andrzej Basista.

Oddział ma ambitne plany, które obejmują m.in. wydanie książki na temat górali myślenickich na podstawie dokumentów, publikacji, relacji, grafik, obrazów i zdjęć począwszy od wspomnianego opisu z XIV wieku.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!