Kościół

Myślenice. Trwają prace konserwacyjne w kościele pw. Narodzenia NMP. Burmistrz: „Jestem pod dużym wrażeniem”

Myślenice. Trwają prace konserwacyjne w kościele pw. Narodzenia NMP. Burmistrz: „Jestem pod dużym wrażeniem”
Fot. fot. fb.com/Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej

Trwa konserwacja ścian i sklepień prezbiterium, nawy oraz polichromii w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Pieniądze na remont pochodzą z rządowego projektu i kasy gminy

 

We wrześniu radni zdecydowali o przekazaniu 2,3 mln zł l dla Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach.

Pieniądze mają zostać wydane na „konserwację ścian, sklepień prezbiterium oraz nawy wraz z przywróceniem polichromii” i zostaną przekazane w dwóch transzach. W 2023 r. będzie to 0,5 mln zł, a w roku 2024 kolejne 1,8 mln zł.

Prace ruszyły, a w mediach społecznościowych parafii i burmistrza pojawiły się pierwsze fotografie z wnętrza kościoła.

„Muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem prac w Kościele Parafialnym pw. Narodzenie NMP w Myślenicach! Świątynia odzyskuje swój dawny blask poprzez przywrócenie bogatych zdobień ornamentalno-figuralnych na ścianach oraz sklepieniach. Myślenickie sanktuarium to prawdziwa perła kultury, która raduje serca naszej lokalnej społeczności!” – na facebooku napisał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Jak informuje parafia; „polichromię w prezbiterium w pełnej krasie obejrzymy w połowie grudnia”

Gmina Myślenice złożyła 4 wnioski o dotacje z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, na remont zabytków znajdujących się na jej terenie. Otrzymała dofinansowanie na trzy z nich. Rządowe pieniądze mają zostać przekazane na remont kościołów w Myślenicach, Jaworniku i Trzemeśni. Dotacji na renowację budynku tzw. „starej szkoły” w Krzyszkowicach nie przyznano.

10 grudnia 

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach wydała oświadczenie, w którym czytamy:

ks. Zdzisław Balon, proboszcz: "W przestrzeni publicznej, również medialnej, pojawiają się nieprawdziwe informacje odnośnie źródeł finansowania prac związanych z odtworzeniem historycznej polichromii autorstwa malarza Piotra Nizińskiego w kościele parafialnym.

Podajemy więc prawdziwe dane:
Całkowity szacowany koszt inwestycji wynosi : 2.204.449,65 zł.

Z Rządowego Programu Odnowy Zabytków „Polski Ład”, Gmina Myślenice pozyskała na ten cel dofinansowanie w kwocie 1.150.061,38 zł.

Wkład własny Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach (z ofiar wiernych składanych na ten cel) wynosi 1.054.388,27 zł.

Prace będą finansowane w czterech transzach: pierwsza i druga ze środków własnych Parafii, trzecia i czwarta z dofinansowania z Rządowego Programu Odnowy Zabytków „Polski Ład”.

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • Brak zdjęcia
  6 gru 2023

  a to ni czasem była kiedyś zbiórka na taki remont ????? to gdzie się podziała kasa ????

  17 10 Odpowiedz
 • 6 gru 2023

  Akurat przed wyborami parlamentarnymi się ten remont zaczął...może liczą że na samorządowych się wyborcy kościółkowi im odwdzięczą.

  15 11 Odpowiedz
 • 7 gru 2023

  Dlaczego nie wierzący muszą płacić na fanaberie katolików ????

  11 7 Odpowiedz
  • 9 gru 2023

   Jeżeli jest to zabytek, to jest to dobro wspólne. Zabytki, oczywiście te cenne kulturowo i przydatne turystycznie, należy utrzymywać z pieniędzy publicznych. Kwestia tylko, aby każdy miał równy dostęp i równą korzyść z tegoż dobra. Chodzi mi o to, że jeśli społeczeństwo za to płaci, to zyski z tego, przynajmniej częściowe, również powinny trafiać do społeczeństwa. Tymczasem odnoszę wrażenie, że jedynym beneficjentem korzyści wynikających z remontów i dofinansowań, jest instytucja KK.

   7 2 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 11 gru 2023

  czyli 1,1 mln pochodzi z rządowego programu czyli z naszych podatków, a kolejne 1,1 mln daje kościół ze skladek wiernych - czyli w stu procentach remont sfinansowali mieszkańcy...

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej