logo-web9
Myślenice

Myślenice. Od 1 stycznia koniec z aptekami czynnymi całą dobę. Najbliższe w Skawinie, Bochni, Wadowicach i Krakowie

Od 1 stycznia najdłużej otwarta apteka w Myślenicach będzie czynna do godz. 22:30. Aby zrealizować receptę, pacjenci Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej będą musieli jechać poza powiat myślenicki

Jak czytamy w komunikacie starostwa powiatowego, to wynik wprowadzenia „przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w ustawie Prawo Farmaceutyczne”.

Jak się okazuje, od 1 stycznia 2024 r. najdłużej pracująca apteka w Myślenicach będzie czynna do godz. 22:30 przez siedem dni w tygodniu oraz w dni wolne od pracy.

Co mają zrobić np. pacjenci Nocnej i Świątecznej Opieki zdrowotnej po otrzymaniu recepty? Czekać do godz. 7:30 lub jechać poza powiat myślenicki. Urzędnicy wysyłają ich do Skawiny, Bochni, Wadowic lub Krakowa.

„W dni powszednie godziny pracy pozostałych aptek na terenie powiatu myślenickiego pozostają jak do tej pory” – czytamy na stronie starostwa.

Według dotychczasowych przepisów, dyżury nocne oraz dyżury w dni wolne od pracy były najczęściej realizowane przez apteki ogólnodostępne. Te mogły doliczyć sobie za to tzw. "opłatę za ekspozycję leków" podczas dyżurów. Od 1 stycznia, takiej możliwości nie będzie. 

Zmienia się definicja apteki pełniącej dyżur w dzień wolny od pracy (działa przez 4 kolejne godziny bez przerwy pomiędzy godzinami 10 a 18), a także definicja apteki pełniącej dyżur w porze nocnej (działa nieprzerwanie przez 2 kolejne godziny pomiędzy godz. 19 a 23).

Koszty funkcjonowania tych aptek w wyznaczonych przedziałach czasu ma pokrywać Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ustawa daje samorządom możliwość wyznaczenia ponadnormatywnych (ponad ustawowych) godzin dyżurowania aptek, jednak to samorząd będzie musiał aptece zapłacić za takie godziny.

Weź udział w sondażu!
Zobacz więcej
Czytaj komentarze!