Myślenice

Myślenice. Ścieżka pieszo-rowerowa doczekała się oświetlenia

Myślenice. Ścieżka pieszo-rowerowa doczekała się oświetlenia
Fot. Piotr Jagniewski

Na odcinku 2,7 km ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Piłsudskiego do tzw. "mostu osieczańskiego" zainstalowano ledowe lampy

Oświetlenie ścieżki rowerowo-biegowej na Zarabiu to zadanie, które wygrało w budżecie obywatelskim w 2022 roku. W styczniu 2023 r. pisaliśmy o tym, że gmina ogłosiła przetarg na oświetlenie ścieżki, a 10 miesięcy później udało się podpisać umowę na realizację tego zadania. Oficjalne oddanie inwestycji odbyło się 4 stycznia 2024 r.

Ścieżka rowerowo-biegowa na myślenickim Zarabiu została otwarta w październiku 2012 roku. Odcinek ma 2,5 km i prowadzi wzdłuż prawego brzegu Raby. Rozpoczyna się na wysokości wejścia do parku miejskiego od ul. Piłsudskiego, a kończy przy tzw. "moście osieczańskim".

Zarówno biegacze jak i rowerzyści wydłużają ją o park miejski, co pozwala pokonywać większe dystanse. O ile jednak w parku znajdowały się latarnie, to ścieżka od 12 lat pozostawała nieoświetlona. Postanowili to zmienić sami mieszkańcy, którzy w ramach budżetu obywatelskiego zgłosili projekt obejmujący montaż oświetlenia, na odcinku od mostu przy ul. Piłsudskiego do Dolnego Jazu.

"Ścieżka biegnie brzegiem rzeki, przez tereny niezamieszkane i odludne. Wiele osób ma obawy o swoje bezpieczeństwo i nie korzysta z niej po zmroku jak i wczesnym rankiem. Celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu użytkowników ścieżki oraz podniesienie jej atrakcyjności. Oświetlenie pozwoli na częstsze wykorzystywanie ścieżki przez biegaczy, rowerzystów oraz spacerowiczów" - czytamy w uzasadnieniu zadania. W głosowaniu poparło je 2545 osób.

Dwa lata później, w dniu 4 stycznia oficjalnie oddano inwestycję. Gmina Myślenice wykonała ledowe oświetlenie ścieżki na odcinku od ul. Piłsudskiego do Osieczan (początkowo miały zostać zainstalowane do Dolnego Jazu) dokładając do inwestycji dodatkowe 180 tys. zł. Na ścieżce zamontowano 90 słupów z oświetleniem led za 380 tys. zł brutto na odcinku 2,7 km.

Powiązane tematy

Zarabie: Ścieżka rowerowo-biegowa w zimie dla narciarzy
Sport 8

Zarabie: Ścieżka rowerowo-biegowa w zimie dla narciarzy

Ścieżka rowerowo-biegowa na Zarabiu w zimie służy narciarzom. Tor do narciarstwa biegowego przygotowywany jest każdego dnia. - Największy problem stanowią jeżdżący w tym miejscu na quadach - mówią administratorzy trasy

Komentarze (10)

 • 8 sty

  To pomyśleć, ile by zajęło obecnemu samorządowi wybudowanie takiej ścieżki? kilka kadencji by nie wystarczyło, trochę wstyd. Myślenice aranżują się jako miasto z atrakcjami turystycznymi i ze sportowym zacięciem, a w ofercie jest najmniej z możliwych. Obecny UMIG nie zrobił nic właściwie dla poprawienia sportu i turystyki. Wyremontowane trasy rowerowe z Chełm-u?, ale one były dawno i imprezy rowerowe od dawna się odbywały. Narty - nic, bieganie? Poza Dalinem który się rozwinął i 2 imprezami cyklicznymi z poprzednich kadencji, nic. Jest oświetlenie ścieżki z pompą na miarę sukcesu Pana Burmistrza, która została wybudowana za poprzedniej kadencji i tyle. Tyle jest programów Europejskich na finansowanie przedsięwzięć. Samorządy lokalne wokół czerpią pełną gębą i prowadzą inwestycje. Propaganda sukcesu nie dotyczy realnych potrzeb mieszkańców czy turystów tylko realnego bycia przy korycie i upartyjniania władzy lokalnej.

  33 6 Odpowiedz
 • 8 sty

  1️⃣ Nigdzie nie widziałem analizy kosztowej inwestycji dotycej planowanych rocznie kosztów oświetlenia.
  Chciałbym wiedzieć ile miasto będzie dodatkowo wydawać na koszty prądu?
  2️⃣ Trochę dziwi, że w dobie zawrotnych kosztów prądu - wyłączamy oświetlenie w mieście- oszczędzając na prądzie, aby oświetlić ścieżkę przez drzewostan, którą w godzinach nocnych pokonują pojedyncze osoby.
  3️⃣ Koszt blisko 400 000 zł. wydaje się być ogromnym wydatkiem. Czy to jest niegospodarność?
  4️⃣ Czy projekt skierowany do Budżetu Obywatelskiego przez zastępcę burmistrza był oceniany przez samego zastępcę burmistrza ?

  28 9 Odpowiedz
 • mirek@ 8 sty

  po 12 latach od wybudowania sciezki udalo sie ja oswietlic... jak te myslenice dynamicznie sie rozwijaja ;) a udalo sie nie byle komu bo Jaroslawowi i to tylko po 5 latach od objecia rzadow i 2 lata od przeglosowania projektu BRAWO!

  25 4 Odpowiedz
 • 8 sty

  To jest to "niby" oświetlenie za 380 tys. zł? To się ktoś zabawił za nasze pieniądze.

  25 6 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 8 sty

  w miescie byly wylaczane lampy a nad rzeka sie swieca? to może w ramach oszczędności wprowadzić taki system? https://gorlice.naszemiasto.pl/tarnow-wprowadzil-oswietlenie-za-pomoca-sms-a-latarnie-w/ar/c1-9548311

  15 1 Odpowiedz

Zobacz więcej