logo-web9
Wybory samorządowe 2024

Oficjalnie rusza kampania do Wyborów Samorządowych 2024

W Dzienniku Ustaw ukazało się w poniedziałek wieczorem rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na niedzielę 7 kwietnia.

Listy kandydatów na radnych będą mogły być zgłaszane do 4 marca, a kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 14 marca

W rozporządzeniu premiera ws. zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, datę wyborów wyznaczono na niedzielę 7 kwietnia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, wówczas formalnie ruszy kampania wyborcza.

Kalendarz wyborczy - stanowiący załącznik do tego rozporządzenia - określa dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych. W poniedziałek 12 lutego upłynie termin na zawiadomienie odpowiednio PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.

Do 4 marca do godz. 16 będzie można zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, z kolei do 14 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych; komisje te zostaną powołane do 18 marca.

Do 13 marca PKW musi przyznać jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.

Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.

Głosowanie odbędzie się 7 kwietnia w godzinach od 7 do 21.

Weź udział w sondażu!

W wyborach samorządowych wybierani są radni gmin, powiatów i województw, a także wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast.

Obecni politycy w samorządach władze sprawują rekordowo długo, ponieważ w 2018 r. PiS wydłużył kadencję samorządów z 4 do 5 lat.

Zgodnie z wprowadzoną 5 lat temu zasadą dwukadencyjności, wybrani w 2018 roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast w najbliższych wyborach samorządowych mogą ubiegać się o swą funkcję po raz ostatni.

Tak oceniacie pracę starosty, burmistrzów i wójtów gmin powiatu myślenickiego w kadencji 2018-2024:

Weź udział w sondażu!
Weź udział w sondażu!
Weź udział w sondażu!
Weź udział w sondażu!
Weź udział w sondażu!
Weź udział w sondażu!
Weź udział w sondażu!
Weź udział w sondażu!
Weź udział w sondażu!
Weź udział w sondażu!

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!