logo-web9
Powiat myślenicki

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. W powiecie myślenickim obejmie 800 osób

W całej Polsce ruszyła kwalifikacja wojskowa. W powiecie myślenickim przed komisją stawi się 800 osób w tym 70 kobiet. 

"Kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja Sił Zbrojnych RP, to również nie pobór do Wojska Polskiego" - zwraca uwagę płk Paweł Wójcik, szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Z dniem 1 lutego 2024 r. w całej Polsce ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wojewoda Małopolski powołał wojewódzką komisję lekarską oraz 24. powiatowe komisje lekarskie, do których wezwanych zostanie ponad 17,1 tys. mężczyzn z rocznika 2005.

W powiecie myślenickim do kwalifikacji wojskowej przystąpi 800 osób w tym 70 kobiet. Siedziba komisja znajduje się w budynku Galalit Office Park w Myślenicach przy ul. Drogowców.

–Kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja Sił Zbrojnych RP. Kwalifikacja to również nie pobór do Wojska Polskiego. Zgodnie z zapisami ustawy o obronie Ojczyzny oraz zgodnie z decyzją Prezydenta RP o zawieszeniu obowiązkowej służby wojskowej, obecnie wszystkie rodzaje służby wojskowej są formami ochotniczymi. Pomimo tego przypominam, że stawiennictwo na kwalifikację wojskową jest obowiązkowe. Uczniowie szkół średnich, na podstawie wezwania na kwalifikację są usprawiedliwieni z nieobecności w tym dniu na zajęciach dydaktycznych

- podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w Myślenicach mówił płk Paweł Wójcik, szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. 

Dokument potwierdzający tożsamość, zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki, dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych i dodatkowych uprawnień, wreszcie – dokumentacja medyczna. Ten zestaw to obowiązkowe wyposażenie każdego podlegającego stawiennictwu na kwalifikacji wojskowej.

Przebieg kwalifikacji wojskowej można sprowadzić do 7 kroków:

1. Sprawdzenie tożsamości.
2. Wprowadzenie danych osobowych do ewidencji wojskowej.
3. Badanie psychologiczne i lekarskie, otrzymanie kategorii zdolności do służby wojskowej.
4. Wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej.
5. Przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do wojska.
6. Nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy.
7. Wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do niej.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!