Myślenice. Rozbudowa ZSTE będzie wymagać wyburzenia stacji diagnostycznej
Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach czeka rozbudowa. Jak się okazuje wymagać będzie wyburzenia budynku, w którym znajduje się stacja diagnostyczna.
„To bardzo ryzykowna decyzja. Apeluję do wszystkich radnych; przemyślmy to, zanim popełnimy błąd” – zwraca uwagę radny Jan Bylica (PiS).
„Pracownia będzie istnieć. Powstanie nowy, funkcjonalny budynek połączony przewiązką z istniejącym - głównym oraz budynkiem warsztatów” – zapowiada starosta Józef Tomal (FZM).
W trakcie 69. sesji rady powiatu procedowano zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, w której jeden z punktów dotyczył rozbudowy Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach.
Na to przedsięwzięcie starostwo powiatowe otrzymało dofinansowanie w wysokości 14,8 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a jego wkład wynosić będzie 15% wartości inwestycji, które musi wydać w 2024 roku.
Nie został jeszcze ogłoszony przetarg, ale uzasadnienie do uchwały wzbudziło zainteresowanie radnego Jana Bylicy (PiS), który dopytywał o ewentualne wyburzenia. W odpowiedzi usłyszał od starosty, że będzie to budynek stacji diagnostycznej.
Radny Bylica bronił nieruchomości, zwracał też uwagę, że jej rozbiórka wiąże się z dwuletnią przerwą w realizacji programu nauczania. Podkreślał, że demontaż znajdujących się tam urządzeń o wielomilionowej wartości spowoduje ich dekapitalizację.
„Nie będziemy mieć możliwości kształcenia uczniów w warunkach rynkowych. To bardzo ryzykowna decyzja. Apeluję do wszystkich radnych; przemyślmy to zanim popełnimy błąd. Rozmawiałem z nauczycielami, informowałem starostę, że był wniosek rady pedagogicznej o to, żeby przyszedł i wyjasnił, po co to robimy. Myślę, że to uspokoiłoby nastroje" - mówił.
Jan Bylica (PiS): Wnioskuje o rezygnację z projektu rozbudowy szkoły związanego z koniecznością likwidacji stacji diagnostycznej stanowiącej obecnie integralną część obiektu ZSTE w Myślenicach. Jednocześnie wnioskuję o realizację rozbudowy szkoły zgodnie z pierwotnym projektem wykonanym na zlecenie zarządu powiatu po odpowiedniej jego adaptacji do możliwości finansowych zawartych w WPI powiatu.
Likwidacja stacji diagnostycznej spowoduje znaczne ograniczenie możliwości pełnej realizacji programu nauczania takich przedmiotów jak: diagnostyka pojazdów samochodowych i pracownia diagnostyka pojazdów samochodowych realizowanych w technikum samochodowym i branżowej szkole zawodowej I stopnia funkcjonujących w ZSTE. Pozbawi też naszych uczniów możliwości kontaktu z realnym funkcjonowaniem warsztatu samochodowego w warunkach firmowych; np. kontaktu z klientem, z bieżącymi wymogami technicznymi i prawnymi dotyczącymi rejestracji pojazdów, czy z realnym działaniem urządzeń diagnostycznych.
Wyposażenie, które zainstalowane jest na stałe w pomieszczeniu stacji diagnostycznej, to urządzenia wysokiej klasy, spełniające wszystkie kryteria niezbędne do funkcjonowania stacji publicznej. Ich demontaż i brak użytkowania przez dłuższy czas, może spowodować ich dekapitalizację.
Ta stacja jest zarazem bardzo dobrą bazą dydaktyczną niezbędną w procesie kształcenia młodzieży. Likwidacja tego obiektu, spowoduje obniżenie poziomu oferty edukacyjnej, uszczupli jej bazę dydaktyczną, pozbawi szkołę wielu możliwości promocji i może przyczynić się do obniżenia naboru w kolejnych latach, co w koincydencji ze zbliżającym się niżem demograficznym, może spowodować bardzo poważne skutki dla uczniów i pracowników szkoły.
Jednocześnie chcę zauważyć, że planowana od wielu lat rozbudowa szkoły, miała poprawić jej funkcjonowanie m.in. poprzez: wyeliminowanie konieczności przechodzenia uczniów i nauczycieli otwartą przestrzenią w czasie zajęć pomiędzy budynkiem szkoły, a budynkiem warsztatów szkolnych, stworzenie nowej pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie w warsztatach, która będzie spełniała wymagania prawne zgodne z rozporządzeniem ministra edukacji.
Pierwszy plan rozbudowy szkoły wykonany na zlecenie ZSTE zawiera te wszystkie wymagania, był konsultowany i uznany przez pracowników szkoły, jako rozwiązanie optymalne, które nie tylko poprawi pracę placówki, ale również podniesie poziom jej kształcenia. Proszę o powrót do pierwotnego projektu, po odpowiednich poprawkach.
Starosta przekonywał, że „zostanie wybudowany nowy, funkcjonalny budynek połączony przewiązką z budynkiem głównym oraz budynkiem warsztatów”. Zapewniał, że znajdujący się na wyposażeniu warsztatów sprzęt, zostanie wykorzystany w nowej pracowni diagnostyki.
„Proszę mi wierzyć, że działamy gospodarnie. Pracownia diagnostyczna zgodna z podstawą programową będzie istnieć i to będzie zagwarantowane w tym projekcie rozbudowy i przebudowy szkoły” – zapewniał Józef Tomal (FZM).
Józef Tomal (FZM), starosta myślenicki: Pracownia będzie istnieć. Zostanie wybudowany nowy, funkcjonalny budynek połączony przewiązką z istniejącym budynkiem głównym oraz budynkiem warsztatów. W ten sposób uczeń nie będzie musiał wychodzić na zewnątrz, aby korzystać z wszystkich pomieszczeń szkoły. Tak jak sobie to pewnie życzyła dyrekcja i nauczyciele, z którymi się konsultowaliśmy, stąd zmiana w tym zakresie projektu koncepcji.
Wszystko, co jest cenne i co będzie potrzebne, zostanie wykorzystane w nowej pracowni diagnostyki, zgodnej z zasadami i programami nauczania. To jedna z większych szkół na terenie powiatu i mając ponad 1300 uczniów, niestety nie została wyposażona w znaczącą powierzchnię, na której można byłoby ją rozbudować. Przez lata udało się zabezpieczyć zaplecze sportowe, a naszym kolejnym celem po przebudowie i realizacji tej inwestycji, będzie przebudowa warsztatów, która musi być dostosowana do możliwości tej szkoły. Demografia jest nieubłagana. Za 5-10 lat te warsztaty powinny być o połowę mniejsze.
Proszę się nie martwić i niepotrzebnie nie wzbudzać teorii spiskowych wśród nauczycieli pańskiej szkoły, nie mając żadnych dowodów na naszą złą wolę i niegospodarność.
Nie wiem czy pan widział pierwotny projekt przygotowany przez szkołę, który zakładał rozebranie połowy warsztatów. Też pan może stwierdzić, że tam jest wielomilionowy majątek. Proszę mi wierzyć, że działamy gospodarnie. Pracownia diagnostyczna zgodna z podstawą programową będzie istnieć i to będzie zagwarantowane w tym projekcie rozbudowy i przebudowy szkoły.
Następnie radni jednogłośnie przegłosowali skierowanie wniosku Jana Bylicy (PiS) do komisji edukacji, kultury i sportu.
Natomiast uchwała w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej została przyjęta 15 głosami „za”, przy 9 „wstrzymującymi się” i 1 nieoddanym.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.