Powiat myślenicki

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych. Te gminy znalazły się na liście. Na jakie projekty dostaną dofinansowanie?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych. Te gminy znalazły się na liście. Na jakie projekty dostaną dofinansowanie?

Rozstrzygnięto ósmą edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Według zapowiedzi do powiatu myślenickiego ma trafić ponad 125 mln zł na 19 projektów.

Największe dofinansowanie otrzymała budowa stadionu Dalinu w Myślenicach, na którą przyznano 25 mln zł oraz rozbudowa budynku ZSTE w Myślenicach za 14,8 mln zł

 

Każdy samorząd mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski, każdy o innej maksymalnej wartości dofinansowania: nie większej niż 2 mln zł, nie większej niż 8 mln zł i nie większej niż 30 mln zł. Zgodnie z opublikowaną listą, w kraju powstać ma 5 tys. inwestycji.

Kwota dofinansowania to blisko 26 mld zł. Do gmin powiatu myślenickiego według zapowiedzi trafić ma ponad 125 mln zł na realizację 19 projektów. Najdroższy to budowa stadionu Dalinu w Myślenicach, na którą przyznano 25 mln zł oraz rozbudowa budynku Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych w Myślenicach za 14,8 mln zł.

Projekty z powiatu myślenickiego na liście dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych: 

Gmina Myślenice: „Zwiększenie oferty edukacyjnej poprzez rozbudowę budynku Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych w Myślenicach” - 14 875 000,00 zł

Gmina Dobczyce: „Przebudowa i rozbudowa infrastruktury komunalnej na terenie gminy i miasta Dobczyce” - 10 474 000,00 zł

Gmina Lubień: „Budowa lub modernizacja infrastruktury edukacyjnej na terenie gminy Lubień” - 7 990 100,00 zł

Gmina Lubień: „Budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej lub mostowej na terenie Gminy Lubień” - 1 995 000,00 zł

Gmina Myślenice: „Modernizacja infrastruktury edukacyjnej w Gminie Myślenice” - 1 688 600,00 zł

Gmina Myślenice: „Modernizacja infrastruktury sportowej w Gminie Myślenice” - 25 030 000,00 zł

Gmina Pcim: „Modernizacja oraz rozbudowa obiektów sportowo-rekreacyjnych w Gminie Pcim” - 8 000 000,00 zł

Gmina Pcim: „Poprawa bezpieczeństwa na terenie Gminy Pcim poprzez modernizację infrastruktury drogowej” - 900 000,00 zł

Gmina Pcim: „Budowa strefy aktywności sportowo-rekreacyjnej w Gminie Pcim” - 3 000 000,00 zł

ZWIĄZEK GMIN DORZECZA GÓRNEJ RABY I KRAKOWA – Pcim: „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Pcimiu w celu przyjęcia ścieków z nowych sieci kanalizacyjnych Gmin Lubień, Pcim i Tokarni – etap II część 2” - 8 000 000,00 zł

ZWIĄZEK GMIN DORZECZA GÓRNEJ RABY I KRAKOWA Pcim: „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Pcimiu w celu przyjęcia ścieków z nowych sieci kanalizacyjnych Gmin Lubień, Pcim i Tokarni – etap II część 1” - 2 000 000,00 zł

Gmina Raciechowice: "Rewitalizacja centrum wsi Raciechowice" - 8 000 000,00 zł

Gmina Siepraw: "Przebudowa drogi gminnej 540322K ul. Świętego Michała Archanioła w miejscowości Siepraw" - 6 270 000,00 zł

Gmina Siepraw: „Budowa boisk wielofunkcyjnych w miejscowościach Łyczanka i Czechówka, w gminie Siepraw” - 1 800 000,00 zł

Gmina Sułkowice: „Modernizacja infrastruktury drogowej na terenie Gminy Sułkowice” - 8 000 000,00 zł

Gmina Tokarnia: „Modernizacja drogi gminnej w miejscowości Zawadka” - 550 000,00 zł

Gmina Tokarnia: „Budowa mostu na rzece Krzczonówka w miejscowości Krzczonów” - 6 650 000,00 zł

Gmina Wiśniowa; „Modernizacja infrastruktury drogowej na terenie Gminy Wiśniowa” - 1 900 000,00 zł

Gmina Wiśniowa: „Poprawa efektywności energetycznej i modernizacja obiektów Gminy Wiśniowa” - 7 200 000,00

Każdy samorząd mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski, każdy o innej maksymalnej wartości dofinansowania: nie większej niż 2 mln. zł, nie większej niż 8 mln zł i nie większej niż 30 mln zł. Zgodnie z opublikowaną listą powstać ma 5 tys. inwestycji.

Na największe wsparcie, w wysokości do 95 proc. wartości zadania - zgodnie z regulaminem - mogły liczyć samorządy, które inwestują w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, źródła ciepła zeroemisyjnego, gospodarowanie odpadami oraz odnawialne źródła energii.

Minimum 10 proc. wkładu własnego potrzeba w tej edycji przy składaniu wniosków o dofinansowanie zakupu taboru z napędem zeroemisyjnym, budowy lub modernizacji źródeł ciepła niskoemisyjnego sieciowego oraz sieci ciepłowniczej, a także poprawy efektywności energetycznej budynków i instalacji publicznych. 90 proc. wsparcia przewidziano też w przypadku inwestycji związanych z budową lub modernizacją infrastruktury kulturalnej, sportowej i turystycznej oraz na rewitalizację obszarów miejskich i cyfryzację usług publicznych.

Do 85 proc. wartości inwestycji można było uzyskać m.in. na budowę lub modernizację technicznej infrastruktury drogowej, infrastrukturę tramwajową wraz z zajezdniami oraz infrastrukturę kolejową ze stacjami utrzymaniowo-naprawczymi. W tym zakresie dofinansowania mieści się też budowa i modernizacja kanalizacji deszczowej, zakup taboru niskoemisyjnego oraz budowa lub modernizacja indywidualnych źródeł niskoemisyjnego ciepła. Minimum 15 proc. wkładu własnego samorządy muszą zapewnić przy planowaniu budowy i modernizacji infrastruktury edukacyjnej i społecznej oraz rewitalizacji obszarów lub budynków zdegradowanych.

Najniższe dofinansowanie przewidziane w projekcie wynosi do 80 proc. wartości inwestycji. Wsparcie na tym poziomie samorządy mogły uzyskać na zakup taboru, modernizację infrastruktury telekomunikacyjnej oraz organizację inkubatorów przedsiębiorczości oraz parków naukowo-technologicznych.

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych będzie wypłacane w zależności od czasu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy wypłata nastąpi po jej zakończeniu. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż rok miesięcy wypłaty będą realizowane w 2-3 transzach. Wypłaty dofinansowania będą realizowane w stałych terminach wypłat ogłaszanych na stronie internetowej BGK.

 

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • 9 paź 2023

  Dobra wiadomość dla infrastruktury lokalnej (w szczególności stadion Dalinu), ale czy jak PiS nie wygra wyborów to też to wykonają nastepcy ?

  2 1 Odpowiedz
 • 9 paź 2023

  Suuuuper są wybory są piniondze co prawda ba tekturowych tabliczkach ale jest
  Nikt tyle nie obieca co rządzący przed wyborami a to ze to dopiero plany itp przetargi itp i to ze to nasze pieniądze to h…:!

  3 1 Odpowiedz
  • 9 paź 2023

   Zgadzam się że to kiełbasa wyborcza, ale mimo wszytko jak już to wolę żeby te pieniądze były w Myślenicach zainwestowane. Ps. Patrząc na twój nick to czy jak ostatnio dofinansowali remont stadionu Wisły na 140 milionów( a w sumie na prawie Miliard) to też byłes taki anty ?

   2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej