Wybory samorządowe 2024

Ewa Wincenciak-Walas rozpoczyna kampanię wyborczą Koalicji Obywatelskiej. „Być zawsze blisko ludzi i słuchać ludzi, to będzie nasz cel”

Ewa Wincenciak-Walas rozpoczyna kampanię wyborczą Koalicji Obywatelskiej. „Być zawsze blisko ludzi i słuchać ludzi, to będzie nasz cel”
Fot. Piotr Jagniewski

Konferencja prasowa z udziałem marszałek Sejmu poseł Doroty Niedzieli (KO) zainaugurowała kampanię wyborczą Koalicji Obywatelskiej w Myślenicach.

Ewa Wincenciak-Walas to jedna z czterech osób ubiegających się o stanowisko burmistrza miasta i gminy Myślenice. Jakie ma pomysły na rozwój miasta i na czym skupią się kandydaci z jej listy?

 

Do wyborów samorządowych zostały 24 dni. W niedzielę 7 kwietnia wybierzemy radnych gmin, powiatów i województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obecnie znajdujemy się w środku kampanii wyborczej.

Ta jak dotąd przez komitety prowadzona jest głównie w sieci, gdzie publikowane są listy i spoty wyborcze oraz w przestrzeni miejskiej, która z każdym tygodniem wypełnia się plakatami i banerami z wizerunkami kandydatów.

Obecnie o stanowisko burmistrza miasta i gminy Myślenice ubiegają się 4 osoby, a drugim komitetem, który oficjalnie zainaugurował kampanię wyborczą, jest KWW Koalicja Obywatelska.

Konferencja prasowa KO odbyła się na myślenickim i dobczyckim Rynku w środę 13 marca. W obu konferencjach wzięła udział wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela. W Myślenicach zaprezentowali się kandydaci do rady miejskiej oraz Ewa Wincenciak-Walas, która z ramienia KO ubiega się o stanowisko burmistrza Myślenic.

Są dziś z nami koleżanki i koledzy - kandydaci do rady miejskiej w Myślenicach, startujący z list Koalicji Obywatelskiej. Są o ludzie, którzy są dumni z naszego „czerwonego serduszka”, nie ukrywają swoich poglądów i przekonań pod nazwami komitetów wyborczych nawiązującymi do konkretnych nazwisk lub pojęć botanicznych. To ludzie niezależni, zaangażowani oraz zdeterminowani, aby działać na rzecz społeczności lokalnej - przywrócić pojęciu samorządności jej właściwe znaczenie. Samorząd to my wszyscy – mieszkańcy miasta i gminy Myślenice, a nie tylko urzędnicy samorządowi, opłacani z budżetu państwa.

Większość naszych kandydatów, nigdy nie pełniła żadnych funkcji publicznych, co daje gwarancję, że wykonując swój mandat wniosą świeży powiew do pracy rady miejskiej. Nie będą, jak to do tej pory bywało, koncentrować się na jałowych dyskusjach i sporach, czy bezrefleksyjnie głosować za jakimś projektem, czy uchwałą, często mając niewielkie pojęcie czego ona dotyczy”

– mówiła Ewa Wincenciak Walas.

Podkreślała, że w znacznym stopniu listy tworzą panie, „gdyż chcemy, aby nasz głos był ważny i słyszalny w pracy samorządowej”. Aby go wzmocnić, zapowiedziała inaugurację „Forum Dialogu Kobiet” pod patronatem marszałek Doroty Niedzieli. „Forum to będzie platformą dyskusyjną, na której będziemy prezentować ważne dla nas sprawy, dyskutować o nich oraz wypracowywać postulaty, które wejdą w życie”.

Jej przekaz wspierała Dorota Niedziela, która podkreślała wagę wyborów samorządowych oraz tego, żeby w miastach takich jak Myślenice, to mieszkańcy, a nie Warszawa decydowali o remontach, inwestycjach i kierunku rozwoju ich miejscowości. "Po to są wybory samorządowe, żebyśmy sami się rządzili w naszych małych ojczyznach. Te wybory będą decydowały o tym, jak państwu w Myślenicach będzie się żyło. Wybierajcie mądrze, stawiajcie na ludzi odważnych, na ludzi, którzy chcą coś zmienić, którzy nie chcą trwać w tym co było, a którzy chcą zmiany i czegoś lepszego" – mówiła.

Kandydatkę z ramienia Koalicji Obywatelskiej zapytaliśmy o jej wizję rozwoju Myślenic oraz ewentualną kontynuację projektów realizowanych przez obecną.  

 

- W jakim kierunku poprowadzi pani miasto, jaka jest pani wizja rozwoju Myślenic w najbliższych pięciu latach?

Ewa Wincenciak-Walas: Przede wszystkim pójdą duże pieniądze z KPO i to jest na pewno zaszczyt dla Myślenic. Myślę, że tutaj przy współpracy m.in. z nowym marszałkiem, będą te pieniądze kierowane do Myślenic.

Stawialibyśmy na rozwój Myślenic, na ścieżki rowerowe, których nie ma. Wiemy, że ludziom brakuje chodników, w tym momencie w Myślenicach rozwija się patodewoeloperka - brakuje drzew, te są wycinane, więc też będziemy stawiać na ekologię. Mamy bardzo dużo pomysłów, które będziemy przedstawiać.

- Które z projektów realizowanych przez obecną władzę zamierza pani kontynuować, jest wśród nich np. kolej do Krakowa?

EW-W: Myślę, że jeżeli będzie na to szansa, to tak. Wiadomo, że transport do Krakowa jest - jaki jest, zdarzyło mi się parę razy jeździć autobusem lub busem i wiem, jak ludzie narzekali. Tak samo ważny jest transport między Myślenicami a różnymi wsiami – miejscowościami na terenie gminy. Często te autobusy i busy jeżdżą nie o takiej godzinie, jak trzeba. Dobrze byłoby się spotkać z przewoźnikami i jakoś tę sprawę dograć.

- Na ten moment mamy czterech kandydatów na burmistrza, jeśli z jakichś przyczyn nie uda się wygrać, ale wprowadzi pani swoich reprezentantów do rady, kogo poprzecie w trakcie tworzenia się ewentualnych koalicji?

EW-W: O tym będziemy rozmawiać później.

Dorota Niedziela: Niezależnie od tego, kto obejmie władzę – samorząd polega na tym, że jego cele zawsze są jasne. Są zawsze wytycznym tego, do czego dążą obywatele. Poprzednia władza skupiała się głównie na wyciąganiu władzy do centrali, a to jest absolutnie niedopuszczalne.

Po to zmienialiśmy system w Polsce, aby oddać ludziom władzę w ich ręce. To obywatele mają decydować o tym, czego chcą, a jeśli zdecydują, to wymagają od swojego przedstawiciela, żeby reprezentował ich interesy i dbał o nich, a pieniądze z Warszawy mają służyć tylko wykonaniu tych rzeczy.

EW-W: Będziemy stawiać na konsultacje społeczne. Kto by nie został radnym, będzie słuchać ludzi. Być zawsze blisko ludzi i słuchać ludzi - to będzie nasz cel.

 

Cztery osoby chętne na stanowisko burmistrza 

Zgodnie z kalendarzem wyborczym - komitety mają czas do 14 marca na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Do tej pory PKW informuje o 4 kandydatach na stanowisko burmistrza miasta i gminy Myślenice. 

To obecny burmistrz Jarosław Szlachetka, który we wcześniejszych wyborach startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jednak tym razem postanowił pójść po reelekcję bez logotypu PiS i wystawia siebie oraz kandydatów z KWW Jarosława Szlachetki. 

Wybory Samorządowe 2024: Burmistrzem miasta i gminy Myślenice zostanie:

 • BYLICA Barbara
 • KULCZYŃSKI Ryszard
 • OSTROWSKI Maciej
 • SZLACHETKA Jarosław
 • WINCENCIAK-WALAS Ewa
 • Zobacz wyniki
 • BYLICA Barbara BYLICA Barbara 9%
 • KULCZYŃSKI Ryszard KULCZYŃSKI Ryszard 11%
 • OSTROWSKI Maciej OSTROWSKI Maciej 46%
 • SZLACHETKA Jarosław SZLACHETKA Jarosław 27%
 • WINCENCIAK-WALAS Ewa WINCENCIAK-WALAS Ewa 7%
 • Głosów: 2435

O powrót do magistratu stara się też były burmistrz Maciej Ostrowski. W jesiennych wyborach parlamentarnych ubiegał się o mandat posła z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, występując na listach Trzeciej Drogi. Z kolei w wyborach samorządowych, podobnie jak we wcześniejszych latach; zarówno on jak i jego radni reprezentują KWW Macieja Ostrowskiego. 

W rywalizacji o fotel burmistrza pojawiają się dwie kobiety, obie debiutują. To Ewa Wincenciak-Walas reprezentująca KWW Koalicja Obywatelska i przewodnicząca lokalnych struktur partii oraz Barbara Bylica (KWW Owocnie dla Gminy) - naczelnik wydziału promocji, współpracy i sportu w urzędzie miasta i gminy Myślenice.

Powiązane tematy

Komentarze (21)

 • 13 mar

  Merytorycznie to dno. Niestety aby zarządzać należy coś wiedzieć, to nie sejm gdzie siedzi się i głosuje jak każe partia.
  Chiałbym zobaczyć debatę ztą Panią, nie zostałby kamień na kamieniu. Chceć a móc to rózne rzeczy.

  A czy Pani Ewa wytłumaczyła się już ze sprawy? Czy sprawa z Zakopianki się juz zakończyła? Wyborcy powinni wiedzieć jaki jest status kandydatki czy jest już oczyszczona z zarzutów czy czeka jeszcze na wyrok lub sprawę w sądzie?

  84 4 Odpowiedz
 • 13 mar

  dziwny wybor na lidera. na liscie adwokaci znani dzialacze jak chociazby lukasz platek a tu taka kandydatka. wybor i tak sie rozbije miedzy ostrowskim a szlachetka

  68 Odpowiedz
 • Filip 13 mar

  Start w wyborach Pani Ewy przypomina mi start kandydata na Prezydenta Białego Stoku Pana Krzysztofa Kononowicza z ramienia Podlasie XXI wieku w 2006 roku. Jeżeli ktoś nie zna to zachęcam zobaczyć program na yt. Kononowicz spot wyborczy. :)

  51 2 Odpowiedz
 • 13 mar

  Nie rozśmieszajcie ludzi 😂 Partia Oszustów wystawiła kandydatkę zamieszaną w mataczenie przy wypadku na Zakopiance????? Tuleja już koleżankę wybronił czy to kolejna kompromitacja sądów??? Idźcie w…..z takimi kandydatami!!!!!!

  61 28 Odpowiedz
 • wokulski 14 mar

  W każdej wypowiedzi tej Pani można znaleźć fragment, który potwierdza, że nie ma pojęcia o sprawach miasta czy gminy. Zaczynając od początku "Większość naszych kandydatów, nigdy nie pełniła żadnych funkcji publicznych", brak doświadczenia to raczej duży minus niż plus.
  "Nie będą, jak to do tej pory bywało, koncentrować się na jałowych dyskusjach" - dlatego proponuje Forum Kobiet, które właśnie tym się będzie zajmowało.
  Ale najlepsze chyba o transporcie. Pani parę razy jechała autobusem i wie lepiej od prowadzących przewozy, o której godzinie mają jeździć, bo przecież zależy im, żeby busy jeździły puste...
  Nie wróżę sukcesu, jeżeli np, "jedynką" w okręgu 2 jest Pan, który chyba nikogo w tych wioskach nie zna. Frazesy o samorządzie a całe działanie jakby to były wybory ogólnokrajowe.

  46 4 Odpowiedz

Zobacz więcej