Wybory Parlamentarne 2023

Maciej Ostrowski i Józef Tomal bez mandatów poselskich. Czy kampania parlamentarna to rozgrzewka przed Wyborami Samorządowymi 2024?

Maciej Ostrowski i Józef Tomal bez mandatów poselskich. Czy kampania parlamentarna to rozgrzewka przed Wyborami Samorządowymi 2024?

Czy udział w Wyborach Parlamentarnych 2023 to dla Macieja Ostrowskiego i Józefa Tomala rozgrzewka i kampania przypominająca przed wyborami samorządowymi?

Wygląda na to, że tak a były burmistrz zapowiada swój udział w wyborach, które czekają nas na wiosnę 2024 roku. "Wybór 15 października legitymuje nas do tego, abyśmy wzięli w nich poważny udział" - deklaruje Maciej Ostrowski. 

Analizujemy kampanię do Sejmu starosty i byłego burmistrza 

 

Wybory do Sejmu wyłoniły trzech liderów politycznych w naszym regionie. Najwięcej głosów zebrał Władysław Kurowski (PiS) i drugą kadencję spędzi w ławach poselskich.

Sztuka ta nie udała się staroście i byłemu burmistrzowi Myślenic. Często w komentarzach zwracacie uwagę, że wzajemnie zabierali sobie głosy, przez co żaden z nich nie zdobył mandatu.

Czy udział w Wyborach Parlamentarnych 2023 to dla Macieja Ostrowskiego i Józefa Tomala rozgrzewka i kampania przypominająca przed wyborami samorządowymi, które mają się odbyć na wiosnę 2024 roku?

I czy obecny gospodarz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka (PiS) będzie ponownie ubiegał się o fotel burmistrza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będziemy szukać w najbliższych miesiącach, śledząc lokalną scenę polityczną. 

Z kolei o to, co powinni zrobić lokalni politycy, którym nie powiodło się w wyborach do Sejmu, pytamy Was w naszych ankietach.

 

Maciej Ostrowski – 8 770 głosów

W Wyborach Parlamentarnych 2023 był najwyżej rozstawionym kandydatem spośród reprezentantów „ziemi myślenickiej”. Były burmistrz Myślenic jako reprezentant PSL, znalazł się na drugim miejscu na liście Trzeciej Drogi.

Maciej Ostrowski zdobył 8 770 głosów, z których najwięcej, bo 6277 pochodziło z powiatu myślenickiego i kolejno z wadowickiego 822, oświęcimskiego 813, chrzanowskiego 441, suskiego 417. 

W powiecie myślenickim  największe poparcie (4097 głosów) otrzymał w gminie Myślenice, a najmniejsze w gminie Raciechowice (129). 

Rozkład głosów na Macieja Ostrowskiego (PSL) w Wyborach Parlamentarnych 2023: 

powiaty:
myślenicki - 6277
wadowicki - 822
oświęcimski - 813
chrzanowski - 441
suski - 417

powiat myślenicki:
gmina Myślenice - 4097
gmina Sułkowice - 402
gmina Pcim - 392
gmina Dobczyce -375
gmina Wiśniowa - 222
gmina Siepraw - 279
gmina Lubień - 193
gmina Tokarnia -188
gmina Raciechowice - 129

W najbliższych miesiącach Maciej Ostrowski powinien ubiegać się:

 • o mandat radnego w gminie
 • o mandat radnego w powiecie
 • o mandat radnego w sejmiku województwa
 • o stanowisko wójta/burmistrza
 • dać sobie spokój z polityką
 • Zobacz wyniki
 • o mandat radnego w gminie o mandat radnego w gminie 3%
 • o mandat radnego w powiecie o mandat radnego w powiecie 2%
 • o mandat radnego w sejmiku województwa o mandat radnego w sejmiku województwa 4%
 • o stanowisko wójta/burmistrza o stanowisko wójta/burmistrza 44%
 • dać sobie spokój z polityką dać sobie spokój z polityką 48%
 • Głosów: 772

Kampanię wyborczą prowadził z użyciem reklamy zewnętrznej, pozycjonując się głównie na ulicach miejscowości należących do powiatu myślenickiego, ale jego banery można było spotkać również w ościennych powiatach, m.in. wadowickim. Występował na nich solo lub w towarzystwie Krzysztofa Klęczara – kandydata PSL do Senatu.

Aktywność w sieci skupiał głównie wokół swojego facebookowego profilu „Maciej Ostrowski – osoba publiczna”. Zamieszczał tam spoty wyborcze, w których zachęcał do wzięcia udziału „w meczu o Polskę”. Podnosił w nich tematy podatków, problem braku wody pitnej, kolejek do szpitali, służby zdrowia i konieczności jej zreformowania.

Fotografował się z politykami związanymi z PSL, brał udział w konwencjach partii, konferencjach prasowych i podobnie jak pozostali kandydaci w wydarzeniach plenerowych organizowanych na terenie powiatu myślenickiego – od festynów po uroczystości państwowe, a nawet w sztafecie Szlakiem Walk Partyzantów.

"Trzeba powrócić do normalności w samorządzie. W ostatnich dniach otrzymywałem telefony, że do naszych Myślenic przyjechali przedstawiciele partii rządzącej i przywieźli 200 - 300 milionów. Oni przywożą kartoniki z kwotą, ale my nie wiemy na co idzie, a kiedyś pieniądze szły na projekty. Aplikowaliśmy na projekt i na to szły pieniądze, tym się różniono kiedyś. I tą normalność musimy przywrócić.

Wierzę w to, że Trzecia Droga taką normalność przywróci. Myśmy modernizowali infrastrukturę, twardo inwestowaliśmy w infrastrukturę i umiemy to robić dalej i będziemy to robić dalej, bo te czasy się zmienią. Samorząd jest bardzo ważną rzeczą. Chroni obywatela przed władzą centralną. Pamiętacie czasy Covidu, wybory kopertowe, kiedy to nakazano żeby to wójtowie, burmistrzowie przesłali dane osobowe? Przecież złamano wtedy prawo. Nasz burmistrz Myślenic zrobił konferencję prasową, jak to jest lojalny dla władzy. Ci którzy nie chcieli, byli zmuszani, wojewoda Małopolski dzwonił i zmuszał ich, że mają dać dane osobowe. I dali. Być może nie dostaliby na inwestycje.

Samorząd ma być wolny od władzy centralnej. Mamy się samorządzić. Chcemy zapewnić, że my przedstawiciele samorządu, którzy idziemy dzisiaj do parlamentu, idziemy walczyć o to, aby samorząd mógł realnie i bezpiecznie funkcjonować, żebyśmy nie musieli się wstydzić"

- mówił podczas Konwencji Trzeciej Drogi tuż przed wyborami.

Z kolei podsumowując swój udział w wyborach parlamentarnych, jednocześnie zapowiedział kontynuację kampanii... tym razem w nadchodzących Wyborach Samorządowych 2024. 

Deklaruję, bierzemy udział w wyborach do samorządu gminy Myślenice. Zaprowadzamy normalność. Będziemy także tworzyć dobre zręby do rady powiatu myślenickiego - Maciej Ostrowski. 

"Deklaruję, bierzemy udział w wyborach do samorządu gminy Myślenice. Zaprowadzamy normalność. Będziemy także tworzyć dobre zręby do rady powiatu myślenickiego. Szanowni państwo, ten wybór 15 października legitymuje nas do tego, abyśmy wzięli poważny udział w wyborach samorządowych" - mówi były burmistrz Myślenic. 

Maciej Ostrowski: Właśnie wzięliśmy udział w święcie demokracji, w przepięknym festiwalu demokracji. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Brakło niewiele do mandatu poselskiego. Dziękuję Władkowi Kosiniakowi-Kamyszowi za zaufanie i pomoc, dziękuję Krzyśkowi Klęczarowi - stworzyliśmy dobry duet.

 

Józef Tomal – 6 204 głosy 

Józef Tomal zdobył 6 204 głosy, z których najwięcej, bo 5670 pochodziło z powiatu myślenickiego i kolejno z wadowickiego 178, suskiego 129, chrzanowskiego 118 i oświęcimskiego 109.

W powiecie myślenickim  największe poparcie (2732 głosy) otrzymał w gminie Myślenice, a najmniejsze w gminie Lubień (165). 

Rozkład głosów na Józefa Tomala (KO) w Wyborach Parlamentarnych 2023: 

powiaty:
myślenicki 5670
wadowicki 178
suski 129
chrzanowski 118
oświęcimski 109

powiat myślenicki:
gmina Myślenice - 2732
gmina Dobczyce - 735
gmina Sułkowice - 614
gmina Siepraw - 377
gmina Tokarnia - 293
gmina Raciechowice - 274
gmina Pcim - 260
gmina Wiśniowa - 230
gmina Lubień - 165

Gdyby doszukiwać się początków działań promujących start tego polityka w wyścigu po mandat posła, to należy cofnąć się do maja 2021 roku. Na półmetku kadencji, podczas konferencji prasowej, która została zorganizowana w budynku powstającej wówczas nowej siedziby starostwa, podsumował swoje 12 lat w samorządzie.

Podczas spotkania z mediami opowiadał o pracy parlamentarzystów i odnosił się do swojego udziału w nadchodzących wyborach.

Nie miałem nigdy ambicji na Warszawę, ale jak trzeba – ostatnio zmieniam zdanie. Może się okaże, że jak ktoś uzna, że chce żebym startował w wyborach parlamentarnych, to spróbuję. Tego nie wykluczam.

(…) Miałem propozycję startu z dobrego miejsca, ale uznałem, aby sprawdzili się inni.

(…) A bycie parlamentarzystą? Bez odpowiedzialności, bez często jakiegokolwiek zaangażowania – nie mówię o wszystkich posłach, niektórzy są aktywni i wytrwali w terenie, ale większość posłów nic nie robi; bierze dietę, głosuje tak jak im lider partii powie i nic więcej. Łatwo jest przyjechać z Warszawy, krytykować starostę, wójta, burmistrza. Ja to przeżyłem

– w 2021 r. podczas spotkania z mediami mówił Józef Tomal.

Swój udział w Wyborach Parlamentarnych 2023 zapowiedział ostatecznie dwa lata później, w sierpniu tego roku za pośrednictwem swojego facebooka (Józef Tomal - osoba publiczna). "Startuję, bo chcę Polski uśmiechniętej i zgodnej, a nie skłóconej i podzielonej. Startuje, bo chcę Polski bogatej pracą nas wszystkich, a nie rozdawnictwem i populizmem" - mówił.

Oprócz tradycyjnych banerów zewnętrznych, które można było spotkać na terenie powiatu myślenickiego i  powiatach ościennych, swoją kampanię relacjonował w mediach społecznościowych. W opublikowanych tam materiałach widać, że brał udział w różnych wydarzeniach plenerowych, piknikach, dożynkach organizowanych na terenie powiatu. Publikował też filmy popierające jego kandydaturę, na których zbijał piątki m.in. z Rafałem Trzaskowskim, Jackiem Karnowskim, Jackiem Sutrykiem czy Tadeuszem Truskolaskim.

W najbliższych miesiącach Józef Tomal powinien ubiegać się:

 • o mandat radnego w gminie
 • o mandat radnego w powiecie
 • o mandat radnego w sejmiku województwa
 • o stanowisko wójta/burmistrza
 • dać sobie spokój z polityką
 • Zobacz wyniki
 • o mandat radnego w gminie o mandat radnego w gminie 1%
 • o mandat radnego w powiecie o mandat radnego w powiecie 10%
 • o mandat radnego w sejmiku województwa o mandat radnego w sejmiku województwa 7%
 • o stanowisko wójta/burmistrza o stanowisko wójta/burmistrza 17%
 • dać sobie spokój z polityką dać sobie spokój z polityką 65%
 • Głosów: 1084

W trakcie kampanii wziął udział w konferencji prasowej przed myślenickim szpitalem, w której proponował wprowadzenie zmian w obszarze ochrony zdrowia, a 1 października dzielił się zdjęciem z "Marszu Miliona Serc", który odbył się w Warszawie.

Wśród haseł, jakie zamieścił w materiałach wyborczych, znajdował się m.in. brak podatku dochodowego dla zarabiających do 6 tys. brutto i emerytur do 5 tys. brutto, bezpłatne znieczulenie przy porodzie, zamrożenie cen gazu w 2024 r., mniejsze rachunki dla inwestujących w fotowoltaikę, czy „zatrzymanie rabunkowej wycinki polskich lasów”.

Na kilka godzin przed ciszą wyborczą zamieścił film nakręcony przed jedną z zamkniętych stacji Orlen w Myślenicach, na którym mówił: "W całej Polsce od wielu tygodni na wielu stacjach Orlenu widzimy awarię. Ludzie są wściekli, nie mają dostępu do paliwa. To jest nienormalny kraj. Po 15 października to się wszystko zmieni, wrócimy do normalności".

Dzięki Waszym głosom i tak dużemu zaangażowaniu, udało nam się jako opozycji wywalczyć mandaty aż dla 248 Posłów do Sejmu RP. Od początku informowałem, że tak łatwo stołka starosty nie oddam, a moje kandydowanie do Sejmu miało na celu pomóc opozycji - Józef Tomal. 

Podsumowując swój udział w kampanii stwierdził, że dzięki głosom wyborców "i tak dużemu zaangażowaniu, udało nam się jako opozycji wywalczyć mandaty aż dla 248 Posłów do Sejmu RP. Od początku informowałem, że tak łatwo stołka starosty nie oddam, a moje kandydowanie do Sejmu miało na celu pomóc opozycji".

Józef Tomal: Drodzy mieszkańcy, szanowni wyborcy okręgu 12. To fakt, dzięki Waszym głosom i tak dużemu zaangażowaniu, udało nam się jako opozycji wywalczyć mandaty aż dla 248 Posłów do Sejmu RP.

 

Wybory Parlamentarne 2023. Jak wypadli reprezentanci „ziemi myślenickiej”. 

Powiązane tematy

Komentarze (16)

 • 20 paź 2023

  Trzeba wyplenić urzędy z przydupasów PiSu. Szlachetka, Hajduk, Grabczyk itp. Trzeba też odświeżyć Radę Powiatu, nie wybierać starych wyjadaczy, którzy nawet głosu nie zabierają, tylko dla kasy i ochrony dupy na zajmowanym stanowisku , siedzą w radzie.

  62 21 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 20 paź 2023

  Wyglada na to ze najrówniejszy pojedynek to ostrowski szlachetka bo wątpię żeby tomal miał szanse zostać burmistrzem w myślenicach. Innego kandydata nie widać

  55 12 Odpowiedz
 • 20 paź 2023

  Bardzo celnie napisała redakcja"Władysław Kurowski (PiS) i drugą kadencję spędzi w ławach poselskich." bo i tak nic tam nie robi.

  Co do tych Panów, ambicje mieli ale zakończyli z miernym efektem, szczególnie Ostrowski, który schował się na lata, nic nie robił i myślał że wejdzie za nazwisko. Tak to nie działa, on już powrotu nie ma. Czas na prawdziwe zmiany w gminie Myślenice ! Czas na nowych ludzi na stanowisku burmistrza i radnych !

  60 26 Odpowiedz
 • 20 paź 2023

  Społeczeństwo pogoniło PIS w Polsce, to teraz kolej pogonić go z Myślenic. Czas na zmiany.

  48 19 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 20 paź 2023

  Wydaje mi się ze jesteś w błędzie. Dwukadencyjnosc wprowadzono w 2018 r i nie dziala wstecz wiec Maciej może startować i spędzić w gminie dwie kadencje a Jarosław może zostać burmistrzem jeszcze na jedna

  26 5 Odpowiedz

Zobacz więcej