Myślenice

Myślenice. Burmistrz prezentuje koncepcję parkingu wielopoziomowego przy ul. Traugutta

Myślenice. Burmistrz prezentuje koncepcję parkingu wielopoziomowego przy ul. Traugutta

Na 3 dni przed wyborami burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) prezentuje koncepcję budowy parkingu wielopoziomowego przy ul. Traugutta

 

artykuł aktualizowany

 

Po tym jak w ubiegłym tygodniu burmistrz wraz ze swoim zastępcą zaprezentowali wizję rozbudowy Zarabia, tym razem podczas konferencji dla wyselekcjonowanych mediów (czekamy na odpowiedź dotyczącą klucza ich doboru), samorządowcy zaprezentowali wizualizację dwupoziomowego parkingu przy ul. Traugutta.

Jak czytamy w informacji przesłanej przez wydział promocji, współpracy i sportu UMiG; Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) przedstawił dwa warianty budowy wielopoziomowego parkingu w miejscu istniejącego parkingu przy ulicy Romualda Traugutta w Myślenicach, a „gmina Myślenice obecnie analizuje przedstawione propozycje pod kątem opracowania projektu budowlanego”.

„Jedna z przedstawionych opcji zakłada budowę dwupoziomowego parkingu z zagospodarowaniem dachu do celów sportowo-rekreacyjnych, przewidując 184 miejsca parkingowe, natomiast druga opcja zakłada 138 miejsc parkingowych oraz zagospodarowanie budynku dodatkowo do celów usług społecznych, powstałyby w tym miejscu lokale usługowe na potrzeby Centrum Usług Społecznych.

Budowa wielopoziomowego parkingu pozwoli na uporządkowanie i zagospodarowanie tego terenu na cele parkingowe, zwiększy możliwości dla mieszkańców gminy Myślenice oraz osób przyjezdnych. Powierzchnia ogólnodostępnego parkingu odpowiadałby 1/2 płyty Rynku w Myślenicach”

– podczas spotkania z mediami miał powiedzieć burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Jak informuje UMiG: przedstawiona koncepcja ma dotyczyć dwupoziomowego parkingu przewidzianego do realizacji na działce nr 1056/1 w Myślenicach. Obecnie w tym miejscu znajduje się plac asfaltowy, gdzie dawniej zlokalizowany był targ, a dzisiaj służy za parking. Na dwóch poziomach przewiduje się 184 lub 138 miejsc postojowych dla samochodów osobowych w tym 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 5376 m.kw. W drugim wariancie część budynku zostałaby zaprojektowana jako dwukondygnacyjna część usługowa o powierzchni około 900 metrów kwadratowych. Część usługowa zostałaby zlokalizowana od strony potoku San, nawiązującą do zabudowy pierzejowej.

Dwukondygnacyjna bryła budynku na rzucie w kształcie trójkąta przekryta zostanie dachem płaskim, na którym przewidziano lokalizację przestrzeni publicznej w postaci boiska wielofunkcyjnego i terenów zielonych.

„Środki na realizację tej inwestycji będziemy pozyskiwać w ramach dostępnych dla Gminy Myślenice w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i Innych Instrumentów Terytorialnych, które mamy zagwarantowane jako członek Otuliny Podkrakowskiej” – miał dodać burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka.

W gminnym komunikacie brakuje informacji o szacowanej kwocie projektu, konsultacjach z mieszkańcami w tej sprawie, ewentualnych opłatach dla kierowców oraz terminie oddania inwestycji. Nie mogliśmy o nie zapytać, ponieważ nie zostaliśmy poinformowani o takim wydarzeniu. 

 

Parking wielopoziomowy pamięta kampanię z 2018 roku  

Po raz pierwszy temat budowy parkingu wielopoziomowego w Myślenicach poruszano w 2012 r., w kontekście planowania prac związanych z rewitalizacją Osiedla Tysiąclecia. Według ówczesnej władzy, takie miejsca parkingowe miały powstać w miejscu tzw. blaszaków.

Jak wtedy informowała gmina Myślenice; Podczas spotkań i konsultacji z mieszkańcami przedstawiona została propozycja likwidacji garaży ze względów przeciwpożarowych i estetycznych, po wcześniejszym wykonaniu parkingu wielopoziomowego na 150-200 pojazdów. Dzisiaj na działce przy SP nr 3 znajduje się około 100 blaszaków

Rozwiązanie problemów komunikacyjnych było jednym z tematów kampanii wyborczej Jarosława Szlachetki w 2018 r. W spocie promującym swoją kandydaturę, nakręconym m.in. na ul. Solidarności, obecny burmistrz deklarował rozwiązanie problemów komunikacyjnych. "Wiem jakie są problemy komunikacyjne miasta i wiem jak je rozwiązać. (...) Dostrzegam potrzebę budowy parkingów wielopoziomowych zarówno w okolicy myślenickiego Rynku jak i Osiedla Tysiąclecia" – mówił.

Do tematu wrócił w maju 2023 r. podczas formatu Q&A, kiedy odpowiadał na pytania internautów. Jak wyjaśniał; pieniądze na ten cel gmina, jako członek Stowarzyszenia Otulina Podkrakowska, miałaby pozyskać ze środków unijnych. "Jeżeli uda nam się pozyskać środki z tego działania, to rozpoczniemy proces projektowy jednego lub dwóch parkingów i to być może wielopoziomowych na terenie Myślenic" - wyjaśniał. 

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • 3 kwi

  Czekam na koncepcje budowy Myślenickiego Centrum Kosmicznego na górze Plebańskiej i lecę głosować na wodza

  28 Odpowiedz
 • 4 kwi

  Na Ostrowskiego nadawał jak to Myślenice zadłużył, a teraz, jeżeli zliczymy te wyborcze, urojone koncepcje to nie wiem czy 2 pokolenia wystarczą żeby to spłacić. Jest to wizja tonącego, szukającego koła ratunkowego. Bo co będzie jak nie przejdzie, kto będzie płacił za te wszystkie przegrane sprawy sądowe i prokuratorskie. No tak my podatnicy. Dziwię się, że w Myślenicach są jeszcze tacy ludzie którzy takiemu pajacowi wierzą. Nie należę do żadnej opcji politycznej, po prostu patrzę na to wszystko jak przeciętny obywatel, i nie wierzę że to się dzieje naprawdę. Materiał który bardziej nadaje się na kolejny serial Barei.

  25 Odpowiedz
 • 4 kwi

  Ile lat nam już Słoneczko burmistrzuje? Pięć? Ile ogólnodostępnych miejsc parkingowych przybyło w mieście?

  To chyba wartość ujemna wychodzi.

  25 Odpowiedz
 • 4 kwi

  Kolejna koncepcja!!!
  Jesteśmy uratowani!!!

  21 Odpowiedz
 • 3 kwi

  spot burmistrza 😂😂😂😂😂 https://m.youtube.com/watch?v=ze7Y6rwVU40

  17 Odpowiedz

Zobacz więcej