Edukacja

Wyzwania i obowiązki higienistki stomatologicznej. Jakie zadania oczekują na absolwentów szkoły policealnej?

Wyzwania i obowiązki higienistki stomatologicznej. Jakie zadania oczekują na absolwentów szkoły policealnej?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest świadomych tego, jak istotne jest dbanie o każdy aspekt swojego zdrowia - w tym także zdrowia jamy ustnej. Regularna higiena i profilaktyka stanowią kluczowe aspekty troski o nasze zęby i dziąsła. W tej misji niezwykle ważną rolę odgrywają higienistki stomatologiczne.

To grupa specjalistów, których praca pozwala na utrzymanie zdrowia jamy ustnej pacjentów oraz przeciwdziałanie rozwojowi chorób dziąseł i zębów. Czym dokładnie zajmuje się higienistka? Jakie są jej obowiązki oraz jak można znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie?

Czym jest praca higienistki stomatologicznej?

Higienistka lub higienista  stomatologiczny to profesjonaliści zajmujący się profilaktyką oraz higieną jamy ustnej pacjentów. Ich praca ma na celu promowanie zdrowego trybu życia poprzez zapewnienie właściwej opieki stomatologicznej, ale nie tylko. 

Higienistka przeprowadza bowiem także standardowe zabiegi higieniczne, przygotowuje pacjentów do zabiegów, wykonuje pod nadzorem lekarza niektóre zabiegi leczniczo-profilaktycznetakie jak np. usuwanie złogów twardych i miękkich, lakowanie, diagnostyka próchnicy oraz piaskowanie uzębienia. Dodatkowo edukuje pacjentów na temat właściwej pielęgnacji jamy ustnej, diet sprzyjających zdrowym zębom oraz metod zapobiegania chorobom jamy ustnej.

Osoby na tym stanowisku odpowiedzialne są także za ścisłą współpracę z lekarzem stomatologiem. Profesję tę można w pewnym stopniu przyrównać do pielęgniarki - w tym jednak wypadku chodzi o leczenie i zabiegi jamy ustnej oraz zębów. Jest to zawód medyczny regulowany przez ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych.

Zakres obowiązków higienistki stomatologicznej

Zakres obowiązków higienistki stomatologicznej jest wszechstronny i obejmuje wiele różnorodnych zadań. Do głównych obowiązków, którymi zajmuje się higienistka stomatologiczna, możemy zaliczyć przede wszystkim:

  • profesjonalne czyszczenie zębów- higienistka wykonuje profesjonalne czyszczenie zębów, usuwając płytkę nazębną, kamień nazębny oraz zanieczyszczenia z powierzchni zębów,

  • wykonywanie badań jamy ustnej- przeprowadza badania jamy ustnej w celu oceny stanu zdrowia zębów, dziąseł oraz błony śluzowej,

  • wykonywanie zabiegów profilaktycznych- do obowiązków higienistki należy również wykonywanie zabiegów profilaktycznych, takich jak fluoryzacja zębów czy lakowanie szczelin,

  • edukacja pacjentów- higienistka stomatologiczna prowadzi indywidualne konsultacje z pacjentami dotyczące właściwej higieny jamy ustnej oraz udziela wskazówek dotyczących prawidłowej techniki szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej i płukanek,

  • współpraca z lekarzem stomatologiem-higienistka stomatologiczna często współpracuje z lekarzem stomatologiem, asystując mu podczas zabiegów oraz przekazując informacje na temat stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta,

  • dokumentacja i dbanie o sprzęt - osoba zatrudniona na tym stanowisku prowadzi również dokumentację dotyczącą wykonanych zabiegów oraz dba o odpowiednie utrzymanie i sterylizację sprzętu stomatologicznego.

Jak zostać higienistą lub higienistką stomatologiczną?

Aby zostać higienistką stomatologiczną, można skorzystać z wielu ścieżek kształcenia. Jedną z nich jest ukończenie odpowiedniego kierunku studiów lub kursów specjalistycznych. W Polsce podstawowym warunkiem jest ukończenie studiów na kierunku higienistka stomatologiczna na wydziale medycyny dentystycznej lub równoważnym kierunku na uczelni medycznej. Studia te trwają zazwyczaj trzy lata i kończą się uzyskaniem dyplomu.

W drugim wypadku można skorzystać z ofert kształcenia w szkołach policealnych. Jednakwarto wybrać placówkę, która reprezentuje wysoki poziom nauczania, ponieważ aby uzyskać kwalifikacje zawodowe, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. Jedną z lepszych ofert na rynku jest Szkoła Policealna GoWork z dwuletnim kształceniem na kierunku Higienistka Stomatologiczna.

Zajęcia kierunkowe prowadzone są przez specjalistów, w tym doświadczonych lekarzy stomatologów, asystentki stomatologiczne oraz wykwalifikowane higienistki stomatologiczne. Uczestnicy otrzymują kompletną wiedzę z zakresu higieny jamy ustnej oraz przeprowadzania zabiegów higienistycznych i współpracy z lekarzem. Oprócz zajęć teoretycznych szkoła oferuje także ćwiczenia praktyczne z profesjonalnym sprzętem, takim jak aparatury i narzędzia do różnego rodzaju leczenia. Uczniowie mają także dostęp do m.in. fotela stomatologicznego z unitem, skalera, myjki ultradźwiękowa, kamery wewnątrzustnej, piaskarki, lampy do utwardzania wypełnień oraz dmuchawki wodno-powietrznej.

Po zakończeniu edukacji w szkole policealnej i zdaniu egzaminu higienistka stomatologiczna może podjąć pracę w prywatnych lub publicznych gabinetach stomatologicznych, przychodniach zdrowia, szpitalach, jak również prowadzić własną praktykę.

Dla kogo praca na stanowisku higienistki stomatologicznej?

Praca higienistki stomatologicznej często wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentami, dlatego osoby posiadające empatię, życzliwość oraz umiejętność komunikacji interpersonalnej mogą doskonale sprawdzić się na tym stanowisku.Ważna jest także umiejętność współpracy- higienistka stomatologiczna często pracuje w zespole, współpracując zarówno z lekarzem stomatologiem, jak i innymi członkami personelu medycznego. Dlatego osoby ceniące pracę w zespole oraz zdolne do efektywnej współpracy mogą dobrze funkcjonować na tym stanowisku.

Jednocześnie wykonywanie niektórych procedur stomatologicznych, takich jak profesjonalne czyszczenie zębów czy aplikacja laków, wymaga precyzji i sprawności manualnej. Osoby z dobrze rozwiniętymi umiejętnościami manualnymi powinny bez problemu odnaleźć się w codziennych obowiązkach higienistki stomatologicznej.

Zobacz więcej