Pomagamy

Sułkowice. Mieszkańcy nie rezygnują z pomocy. Trwa zbiórka dla Mateusza Chrobaka

Sułkowice. Mieszkańcy nie rezygnują z pomocy. Trwa zbiórka dla Mateusza Chrobaka

Pomoc dla Mateusza Chrobaka zapoczątkowana w 2010 r. stworzyła społeczność, która w ramach późniejszego Memoriału im. Stacha Cichonia przez 14 lat wspierała chłopca z Sułkowic.

Ten dzisiaj ma 18 lat i przygotowuje się do przełomowej w swoim życiu operacji. Mieszkańcy mobilizują się i szukają funduszy, a czasu nie zostało zbyt wiele

 

„Nazywam się Mateusz Chrobak z Sułkowic i od urodzenia choruje na poważną wadę serca, do którego doszła jego niewydolność oraz niewydolność płuc. W swoim życiu przeszedłem już ponad 20 operacji” – czytamy w opisie zbiórki.

Do 2009 r. leczony był w Polsce, w latach 2010-22 w Niemczech, ale tamtejsi lekarze nie byli w stanie dalej pomagać. Dzięki nieustającemu zaangażowaniu rodziców, którzy nie przyjmują odmów specjalistów z całego świata, wciąż istnieje nadzieja dla Mateusza.

Doktor Rudolf Maier z kliniki w Linz w Austrii wraz ze swoim zespołem postanowił podjąć się operacji i wykonania jej w Bostonie, gdzie od dwóch lat trwa leczenie Mateusza.

„Musiałem podjąć decyzję, bo chcę żyć. Poprosiłem tylko lekarzy, aby pozwolili mi w maju zdawać maturę, bo nie wiem, jak będzie po operacji”- pisze Mateusz.

Termin operacji wyznaczono na 14 czerwca. „Czasu jest mało, ale wiem, że tak jak przy wcześniejszych operacjach, tak i teraz mogę liczyć na Was. Bardzo potrzebuję Waszej pomocy” – apeluje mieszkaniec Sułkowic. Na operację potrzeba 425 tys. zł.

Mateusz Chrobak z Sułkowic był pierwszym dzieckiem, dla którego kwestowano w ramach „Memoriału im. Stacha Cichonia”. Impreza wystartowała w 2010 r. jako piłkarski turniej halowy dla Mateuszka. Następnie odbywała się pod nazwą Gramy i Tańczymy dla Mateuszka, a od 2015 roku nadano jej nazwę upamiętniającą zmarłego myśleniczanina, redaktora, radnego i społecznika – Stacha Cichonia.

W kolejnych edycjach memoriału zbierano pieniądze dla Mateusza Chrobaka i potrzebujących dzieci z powiatu myślenickiego. Oprócz piłkarzy, aktywnie włączali się w nią siatkarze, biegacze, miłośnicy zumby, politycy i cała rzesza mieszkańców. 

Impreza odbywała się w pierwszym kwartale każdego roku, jednak w 2024 jak dotąd nie udało się jej zorganizować. Kiedy w marcu nieoficjalnie rozmawialiśmy z jednym z organizatorów tego wydarzenia – nie wykluczał, że Memoriał odbędzie się późnią jesienią lub w zimie. Na razie brak oficjalnych informacji na ten temat.

To nie zraża mieszkańców do jednoczenia się w sieci i niesienia dalszej pomocy dla Mateusza. Skupiają się wokół facebookowego profilu na którym odbywają się charytatywne licytacje, a główna zbiórka prowadzona jest na portalu siepomaga. 

W chwili publikacji tego artykułu zbiórkę wsparło 909 osób, które zebrały 86 320 zł. Do osiągnięcia celu brakowało jeszcze 339 212 zł.

 

Powiązane tematy

Komentarze (1)

  • 12 maj

    Bardzo, ale to bardzo dziękujemy tym co rządzili i tym co rządzą teraz za to, że tak urządzili (i urządzają) nam kraj - w szczególności szeroko pojmowany system ratowania zdrowia - że zdarzają się takie jak opisana sytuacje !
    Ludzie trza chłopakowi, na ile kto może, pomóc !

    9 Odpowiedz

Zobacz więcej