Księga Pamięci

Księga Pamięci. Wacław Wojnarowski z Dobczyc do Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku

Księga Pamięci. Wacław Wojnarowski z Dobczyc do Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku

Wacław Wojnarowski urodził się 29 września 1913 roku w Dobczycach – był robotnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Dobczyc, Pcimia, Borzęty, Myślenic, Brzączowic, Czechówki i Zakliczyna

 

„5 kwietnia 1941 roku przywieziono do KL Auschwitz transport więźniów zabranych z więzienia w Tarnowie (536 osób) i Montelupich w Krakowie (397 osób), skierowanych przez Sipo u. SD w Krakowie. (…) Rankiem 5 kwietnia wyprowadzono z więzienia w Tarnowie kolumnę więźniów i pod eskortą żandarmów zaprowadzono na dworzec kolejowy. Więźniów załadowano do krytych wagonów towarowych. W Krakowie-Płaszowie do pociągu dołączono wagony z więźniami, przywiezionymi samochodami wojskowymi z więzienia Montelupich. Warunki transportu były katastrofalne.

Z powodu załadowania do wagonów maksymalnej liczby osób, panował w nich tłok, zaduch, wysoka temperatura, brakowało powietrza i wody. Więźniowie zrzucali z siebie ciepłą odzież, ale niewiele to pomagało. Wielu nie wytrzymało trudów podróży i zmarło już w czasie transportu. W godzinach popołudniowych pociąg przybył na przyobozową rampę kolejową w KL Auschwitz.

Przy akompaniamencie wrzasków esesmanów i szczekania psów, bici i kopani więźniowie w pośpiechu opuszczali wagony. Wymęczonych podróżą, sponiewieranych i przerażonych ustawiono w kolumnę i popędzono na plac apelowy w obozie. Tam odbyła się „ceremonia powitania” i przegląd, podczas którego esesmani zdzierali więźniom zawieszone na szyi złote i srebrne łańcuszki z medalikami i krzyżykami. Po rejestracji nastąpił przydział więźniów do różnych bloków mieszkalnych, m.in. 3A,5,18 oraz do komand roboczych". 

Od tamtej pory Wacław Wojnarowski stał się numerem 11577. Dalsze Jego losy archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau pozostają nieznane…

Sebastian Śmietana w cyklu „Księga pamięci” upamiętnia polskie ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. W kolejnych częściach przedstawimy mieszkańców powiatu myślenickiego, którzy trafili do niewoli.

Źródło: KSIĘGA PAMIĘCI. TRANSPORTY POLAKÓW DO KL AUSCHWITZ Z KRAKOWA I INNYCH MIEJSCOWOŚCI POLSKI POŁUDNIOWEJ 1940-1944 Tom I ; redakcja naukowa Franciszek Piper, Irena Strzelecka.

Powiązane tematy

Komentarze