Księga Pamięci

Księga Pamięci. Piotr Ulmann z Brzączowic. Więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Księga Pamięci. Piotr Ulmann z Brzączowic. Więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Piotr Ulman urodził się 10 maja 1912 roku w Brzączowicach - był rolnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku razem z innymi więźniami z powiatu myślenickiego

 

„5 kwietnia 1941 roku przywieziono do KL Auschwitz transport więźniów zabranych z więzienia w Tarnowie (536 osób) i Montelupich w Krakowie (397 osób), skierowanych przez Sipo u. SD w Krakowie. (…). Rankiem 5 kwietnia wyprowadzono z więzienia w Tarnowie kolumnę więźniów i pod eskortą żandarmów zaprowadzono na dworzec kolejowy. Więźniów załadowano do krytych wagonów towarowych. W Krakowie-Płaszowie do pociągu dołączono wagony z więźniami, przywiezionymi samochodami wojskowymi z więzienia Montelupich.

Warunki transportu były katastrofalne. Z powodu załadowania do wagonów maksymalnej liczby osób, panował w nich tłok, zaduch, wysoka temperatura, brakowało powietrza i wody. Więźniowie zrzucali z siebie ciepłą odzież, ale niewiele to pomagało. Wielu nie wytrzymało trudów podróży i zmarło już w czasie transportu.

W godzinach popołudniowych pociąg przybył na przyobozową rampę kolejową w KL Auschwitz. Przy akompaniamencie wrzasków esesmanów i szczekania psów, bici i kopani więźniowie w pośpiechu opuszczali wagony. Wymęczonych podróżą, sponiewieranych i przerażonych ustawiono w kolumnę i popędzono na plac apelowy w obozie. Tam odbyła się " ceremonia powitania " i przegląd, podczas którego esesmani zdzierali więźniom zawieszone na szyi złote i srebrne łańcuszki z medalikami i krzyżykami. Po rejestracji nastąpił przydział więźniów do różnych bloków mieszkalnych, m.in. 3A,5,18 oraz do komand roboczych".

Od tamtej pory Piotr Ulmann stał się numerem 11634. Dalsze Jego losy Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau są nieznane.

Źródło:  KSIĘGA PAMIĘCI. TRANSPORTY POLAKÓW DO  KL AUSCHWITZ Z  KRAKOWA I INNYCH MIEJSCOWOŚCI POLSKI POŁUDNIOWEJ 1940-1944 Tom I ; redakcja naukowa Franciszek Piper, Irena Strzelecka.  

 

Powiązane tematy

Komentarze