Kultura

Dobczyce - Versmold. Partnerstwo między tymi miastami trwa od 30 lat

Dobczyce - Versmold. Partnerstwo między tymi miastami trwa od 30 lat
Fot. UGiM Dobczyce

Mija 30 lat od podpisania umowy partnerskiej między niemieckim Versmold i Dobczycami. Ich przedstawiciele podpisali deklarację woli kontynuowania i umacniania współpracy

 

Obchody jubileuszu 30-lecia partnerstwa miast Versmold-Dobczyce rozpoczęły w parku miejskim w Dobczycach, gdzie przedstawiciele samorządu i mieszkańcy posadzili dąb pamięci dla Horsta Hardieka. 

- Horst był prawdziwym przyjacielem, dobrym i kochającym człowiekiem, żyjącym życiem mieszkańców naszego miasta, ojcem partnerstwa, nagrodzonym tytułem Ambasadora Ziemi Dobczyckiej - mówił burmistrz Dobczyc Tomasz Suś. 

W parku burmistrzowie Michael Meyer-Hermann i Tomasz Suś wraz z mieszkańcami posadzili również wiśnię – dar od mieszkańców Versmold, symbol partnerstwa. Jak podkreślał burmistrz Michael Meyer-Hermann jest to drzewo, które ma otworzyć nowe dekady współpracy partnerskiej.

W Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym odbył się koncert Big Bandu Dobczyce pod dyrygenturą Ernesta Heksela z gościnnym udziałem wokalistów – Marcina Jajkiewicza i Weroniki Kozłowskiej.

Wydarzeniu towarzyszyło także otwarcie wystawy fotografii pn. „Versmoldzko-dobczyckie reminiscencje w obiektywie Sławomira Michalskiego z Versmold i Pawła Stożka z Dobczyc”.

Po filmie podsumowującym 30 lat dotychczasowej współpracy, był czas na przemowy. Jako pierwszy zabrał glos Konsul Generalny Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke, który przybył do Dobczyc wraz z małżonką. W swoim przemówieniu mówił, że rok 2024, w którym obchodzimy jubileusz 30-lecia partnerstwa, to rok upamiętnienia wielu ważnych wydarzeń, które wzmocniły więzi między Polską a Niemcami, m.in. 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 25-lecia członkostwa Polski w NATO, czy 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, którą będziemy obchodzić we wrześniu.

"W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy pobytu w Polsce, od czasu objęcia urzędu latem ubiegłego roku, przekonałem się, jak fundamentalną rolę odgrywają partnerstwa między regionami, powiatami i miastami. (…) Zasługują na nasze wsparcie i uznanie. Dotyczy to oczywiście również doskonałego i wzorowego partnerstwa pomiędzy Dobczycami a Versmold" - mówił. 

Burmistrz Michael Meyer-Hermann partnerstwo Versmold-Dobczyce nazwał „perłą polsko-niemieckiego partnerstwa miast oraz perłą partnerstwa w Europie”. Z kolei Tomasz Suś mówił o zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców "tak ważnego w dzisiejszym niepewnym świecie".

Podczas uroczystości została podpisana deklaracja woli kontynuowania i umacniania współpracy partnerskiej pomiędzy Dobczycami a Versmold. Dokument ten podpisali przedstawiciele władz samorządowych oraz stowarzyszeń partnerstwa miast z Versmold i Dobczyc. W deklaracji została zapisana wola zapoczątkowania nowego rozdziału współpracy naszych miast i ich społeczności.

Nadmieniono w niej również, że poprzednicy, m.in. Marcin Pawlak, Fritz Holtkamp, Paweł Machnicki, Ewald Tiggemann, którzy w 1994 roku podpisali umowę o partnerstwie między Dobczycami a Versmold, wykazali się dalekowzrocznością i dali początek wspaniałym relacjom i przyjaźniom.

Komentarze

Zobacz więcej