Drogi

Zakopianka. Kierowcy mogą już korzystać z nowego węzła drogowego w Gaju

Zakopianka. Kierowcy mogą już korzystać z nowego węzła drogowego w Gaju
Fot. GDDKiA

Ponad 120-metrowy wiadukt pozwala na przejazd między dwiema częściami Gaju, który dzieli Zakopianka. Kolejne węzły mają powstać w Krzyszkowicach i Myślenicach

 

Nowy węzeł to poza wiaduktem także dodatkowe pasy na samej zakopiance, pozwalające na płynne włączanie się do ruchu i na bezpieczny zjazd w ul. Widokową i ul. Zadziele. To szczególnie ważne w miejscu, w którym zgodnie z danymi Generalnego Pomiaru Ruchu 2021 każdego dnia przejeżdża średnio prawie 60 tysięcy pojazdów. W latach 2015-2022 doszło tam do 15 wypadków, w ośmiu brali udział piesi. W wypadkach zginęły cztery osoby. 

Mieszkańcy, piesi i zmotoryzowani mogą bezpiecznie poruszać się między wschodnią i zachodnią częścią Gaja. Według zapowiedzi drogowców; poprawę mają odczuć też kierowcy poruszający się zakopianką.

Poza węzłem powstało 750 m chodnika i nowa kanalizacja deszczowa, przebudowana została też sieć techniczna m.in. gazowa i wysokiego ciśnienia. Koszt budowy to prawie 32 mln zł. 

Teraz czas na Krzyszkowice i Myślenice

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad; kolejne na odcinku Zakopianki od Krakowa do Myślenic zrealizowane zostaną węzły w Krzyszkowicach i na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego w Myślenicach.

- W Krzyszkowicach i Myślenicach budujemy nowe, bezkolizyjne skrzyżowania. Na pierwszym z nich powstanie tunel pod DK7, na drugim – wiadukt pozwalający na szybki i bezpieczny przejazd do miasta. Razem z budową wiaduktu w Myślenicach przygotowujemy też kładkę dla pieszych. Kolejne powstają w Mogilanach i Głogoczowie. W Libertowie, do 2027 roku, powstaną następne trzy kładki w ramach przebudowy zakopianki związanej z budową tunelu na Górze Libertowskiej – informuje Monika Skrzydlewska, rzecznik prasowa GDDKiA.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

Zobacz więcej

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje
Lifestyle 0

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje

Styl boho na balkonie to nie tylko popularna estetyka, ale także sposób na stworzenie przytulnej i relaksującej przestrzeni na świeżym powietrzu. W tym artyku...